Da li treba promeniti format dijaloga Beograda i Prištine: Ovo je stav Brisela
Da li će se u dijalog uključiti SAD, Nemačka, Rusija?
Zvaničnici u Evropskoj uniji smatraju da menjanje formata dijaloga Beograd-Priština ne bi ubrzalo nagodbu o normalizaciji odnosa dve strane i samo bi mu oduzelo snagu i, umesto suštinom, pregovarači bi se bar neko vreme bavili time ko bi se uključio u dijalog.
Na stolu sporazum vredan preko 41 milion evra: Han stigao na sastanak sa Vučićem (FOTO)
To su agenciji Beta rekli u dijalog upućeni izvori Evropske komisije u Briselu koji su podvukli da je upravo na poslednjem briselskom sastanku predsednika Srbije i Kosova, Aleksandra Vučića i Hašima Tačija dogovoreno da se osnaže i ubrzaju napori za postizanje pravno obavezujućeg svobuhvatnog sporazuma o sredjivanju odnosa Beograd-Priština.
Zvaničnici u Briselu naveli su da je ujedno nužno da se što pre primene dosad utanačeni dogovori kako o Zajednici srpskih opština, tako i drugim pitanjima, uključujući energetiku.
Samo ako se, naglasili su, budu što brže nalazila rešenja za ova otvorena pitanja, moći će da "kao spojeni sudovi" napreduju i pregovori o konačnom sveobuhvatnom sporazumu.
Na tome rade obe strane, kao i posrednički tim Evropske službe za spoljne poslove (EEAS), uključujući Angelinu Ajnhorst koja putuje i u stalnom je kontaktu s vlastima u Beogradu i Prištini, ali to je ona i pre činila i nije reč o nekoj novoj "kružećoj diplomatiji", već redovnim, sad malo ubrzanim kontaktima s pregovaračima.
Izvori EU nisu isključili mogućnost da se ovog meseca održi još jedna runda dijaloga.
Na opasku da Vašington vidljivo traži da se dijalog Beograd-Priština ubrza i približi konačnom rešenju za sredjivanje odnosa dve strane, a vlada u Prištini traži da se SAD direktno uključe u dijalog, izvori u EEAS kažu da su Amerikanci sve vreme i dosad bili neposredno upućeni u dijalog.
Diplomatski izvori u EU su Beti preneli da nije svrsishodno sad menjati format dijaloga, jer bi se izgubila snaga i zamah.
Ako bi se u njega direktno uključili Amerikanci, Beograd bi, napomenuli su, zahtevao da u pregovore udju i Rusi, a "stalna neposredna upućenost, pa i upliv Amerikanaca na pregovore su i dosad bili korisni i nužni zato što Vašington ima daleko veću snagu ubedjivanja ljudi na vlasti u Prištini, nego EU".
VIDEO Vučić: Nećemo podleći bilo kakvim pritiscima
(Telegraf.rs/Beta)
Video: Koncert filmske muzike Enija Morikonea i Nina Rote u Sava Centru
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Gojko
Naravno da treba sto pre da se usvoji dogovoreno.
Podelite komentar
Mile
pregovori pre svega
Podelite komentar
Mina
Ovaj stav je i ranije iznet, mislim da sa ovakvim stavom EU mora da bude azurnija i pravicna u dijalogu.
Podelite komentar