Gotov nacrt zaključaka Evropske unije o Srbiji: Evo za šta nas hvale, a zbog čega kritikuju

  • 43

Evropski savet će u svojim zaključcima o Srbiji pozdraviti postignuti napredak pregovorima o pristupanju, ali i podsetiti Srbiju da tempo pregovora o članstvu sa Evropskoj uniji zavisi od napretka u oblasti vladavine prava i normalizacije odnosa sa Kosovom.

Srbija došla u posed tajnog dokumenta iz Prištine: Otkriven spisak zemalja koje lobiraju za nezavisnost Kosova

- Savet pozdravlja potvrđenu posvećenost srpske vlade evropskim integracijama kao njenom strateškom cilju. Sada je presudno da ovaj strateški izbor bude aktivnije i nedvosmisleno predstavljen u javnoj raspravi - navodi se u nacrtu zaključaka Saveta koji bi trebalo da budu usvojeni sledeće nedelje.

Zaključci o Srbiji predstavljeni su u devet tačaka.

Savet poziva Srbiju da značajno pojača svoje reformske napore u oblasti vladavine prava, a posebno da osigura nezavisnost i ukupnu efikasnost pravosudnog sistema.

- Nedostatak napretka u oblasti slobode izražavanja izaziva sve veću zabrinutost. Vlasti treba da garantuju sigurnu klimu koja doprinosi neometanom ostvarivanju slobode izražavanja i nezavisnosti medija kao prioriteta, uključujući i pojačavanje napora da se istraže slučajevi napada na novinare - navodi se u nacrtu zaključaka.

Foto: Medija tim predsednika Vlade

Srbija se poziva da posvetiti posebnu pažnju punom poštovanju osnovnih prava, uključujući zaštitu najugroženijih grupa, nediskriminatorni tretman nacionalnih manjina širom Srbije, posebno u oblasti obrazovanja, korištenja manjinskih jezika, pristupa medija i verskih službi na jezicima manjina. Naglašava se da slučajevi govora mržnje, zastrašivanja i napadi moraju biti rešavani "brzo i čvrsto". Poziva se na poboljašnje transparentnosti, inkluzivnost i kvalitet izrade zakona, uključujući i angažman civilnog društva.

- Hitno je potreban daljnji napredak u funkcionisanju nezavisnih tela i demokratskih institucija, uključujući i parlamentarni nadzor, kao i ustavne reforme. Savet ističe da se preporuke međunarodnih posmatrača, nakon poslednjih izbora u Srbiji, moraju prioritetno ispratiti. Savet takođe naglašava važnost unutrašnjeg postupanja s ratnim zločinima i potpunu saradnju sa Mehanizmom za međunarodne krivične tribunale (MICT) - stoji u dokumetu Saveta.

Kada je reč o ekonomskim reformama, Savet beleži "kontinuirani napredak" i podstiče Srbiju da dalje poboljša poslovno okruženje, reši državni dug i unaprediti sprovođenje strukturnih reformi, posebno u energetskom i transportnom sektoru, tržištu rada, poreskoj administraciji i javnim nabavkama, uključujući restrukturiranje i privatizaciju preduzeća u državnom vlasništvu.

Evropski savet se u svojim zaključcima osvrnuo i na dijalog Beograda i Prištine pozdravivši "posvećenost obe strane radu na sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa, uključujući formu pravno obavezujućeg sporazuma "koji je ključan za njihove evropske puteve i neophodna za održivu regionalnu stabilnost".

Priština-Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Savet je pozdravio i početak rada na izradi statuta Zajednice srpskih opština uz očekivanje da se obe strane konstruktivno angažuju u procesu kako bi se ispunila ova "obaveza koja postoji već dugo vremena".

Istovremeno se poziva na otklanjanje prepreka u primeni dogovora o energetici, mostu u Mitrovici, integrisanom upravljanju prelazima, uzajamnom priznavanja diploma.

- Savet poziva Srbiju da u dobroj veri sprovede svoj deo svih sporazuma i da se konstruktivno angažuje sa Kosovom u formulisanju i sprovođenju budućih sporazuma - stoji u nacrtu zaključaka Saveta.

Savet napominje da će nastaviti da pažljivo nadgleda kontinuiranu angažovanost Srbije ka "vidljivom i održivom napretku u normalizaciji odnosa s Kosovom", kako bi Srbija i Kosovo mogle da nastave na svojim evropskim putevima izbjegavajući da blokiraju jedna drugu.

Istovremeno se pozdravlja i angažman visoke predstavnice Federike Mogerini u posredovanju u dijalogu "imajući u vidu dalji intenzivi angažman sa obe strane u cilju postizanja sveobuhvatnog rešenja."

Federika Mogerini-Foto: Tanjug/Dragan Kujundzic

Savet u svojim zaključcima i ovoga puta poziva Srbiju da se postepeno uskladi sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, ali i da se prioritetno posveti "promeni trenutnog trenda opadanja te usklađenosti".

Srbija se poziva i da se uzdrži od skretanja od zajedniče vizne politike i pri čemu se dodaje da je  nova praksa sklapanja sporazuma sa trećim državama izazvala zabrinutost.

Na kraju zakljčaka o Srbiji, Savet pozdravlja konstruktivni angažman zemlje u oblasti regionalne saradnje, a Srbija se ohrabruje da nastavi sa trajnim naporima na jačanju dobrosusedskih odnosa.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Željka Bojić je jedna od njih, ona čeka na transplantaciju jetre i ima samo jednu poruku

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Igor

    19. jun 2018 | 13:22

    Obzirom, kako su neki naši susedi ušli u EU, mi bi odavno trebali da smo članica.

  • Zeljko

    19. jun 2018 | 11:20

    Vi iz EU izmisljate krive drine kako bi Srbija priznala Kosovo.Mi ostajemo posveceni ulasku u EU i nikada necemo priznati nezvisnost sopstvenog dela teritorije.

  • sale

    19. jun 2018 | 11:19

    Srbija je posvećena ispunjavanju uslova iz pregovaračkih poglavlja kako bi u bliskoj budućnosti postala članica Evropske Unije.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA