Napredak Srbije u pregovorima o članstvu EU: Otvaranje novih poglavlja krajem juna
Evropska unija je pozdravila ukupni dosadašnji napredak Srbije u pregovorima o članstvu, ali "pozvala Beograd da ubrza reforme vladavine prava i jasnije komunicira o svom opredeljenju za evropske integracije u javnoj debati", stoji u nacrtu zaključaka o Srbiji Saveta ministara EU, navodi RTS.
U nacrtu zaključaka, u koje je RTS imao uvid, navodi se i da ministri ujedno pozdravljaju "zakasneli" početak rada na statutu Zajednice srpskih opština (ZSO) i pozivaju na ispunjenje ove "dugogodišnje obaveze".
- Napredak u vladavini prava i normalizaciji odnosa sa Prištinom odrediće tempo pregovora sa Srbijom - stoji u detaljnom nacrtu zaključaka o Srbiji i drugim zemljama u procesu proširenja, koji bi ministri spoljnih i evropskih poslova EU trebalo da usvoje 26. juna u Luksemburgu.
U nacrtu se pozdravlja "potvrđena posvećenost srpske vlade evropskim integracijama kao strateškom izboru" i naglašava da je ključno da vlada aktivnije i nedvosmisleno komunicira o tom izboru u javnoj raspravi.
Navodi se da Savet pohvaljuje "kontinuirani napredak u ekonomskim reformama" i ohrabruje Srbiju da dodatno popravi poslovnu klimu, nastavi sa rešavanjem javnog duga i strukturnim reformama.
U dokumentu se navodi da EU poziva Srbiju da značajno pojača napore u oblasti vladavine prava i osigura nezavisnost i efikasnost sudstva, uz ocenu da je manjak napretka u oblasti slobode izražavanja "razlog za povećanu zabrinutost".
Pozdravlja se dugoočekivani početak rada upravljačkog tima na statutu ZSO, u skladu sa Briselskim sporazumom iz 2013. i Sporazumom iz 2015. i pozivaju obe strane na "konstruktivni" angažman kako bi se ispunila ova obaveza.
RTS navodi da uoči Saveta ministara i samita lidera EU krajem meseca u Briselu, Srbija i Crna Gora očekuju otvaranje novih pregovaračkih poglavlja, a Makedonija i Albanija se nadaju zelenom svetlu za početak pristupnih pregovora sa EU.
Navodi se da se uprkos pozitivnoj preporuci Evropske komisije i postignutom sporazumu o imenu između Grčke i Makedonije, Francuska i Holandija protive otvaranju pregovora sa Makedonijom i Albanijom u ovom trenutku. Pariz i Hag traže da se odluka o pregovorima odloži za drugu polovinu sledeće godine, a da u međuvremenu Evropska komisija pripremi izveštaj o stanju reformi u ove dve zemlje, pre svega u oblasti vladavine prava.
- Problem za usvajanje zaključaka o proširenju EU mogao bi da bude i stav Austrije, koja se zalaže za prekid pristupnih pregovora sa Turskom. Beč je nagovestio da bi mogao da stavi veto na tekst zaključaka ukoliko u njemu Turska bude stavljena u kontekst daljeg proširenja EU - napominje javni servis.
VIDEO: Grupno fotografisanje lidera EU
(Telegraf.rs)
Video: Osuđenici u Okružnom zatvoru okitili jelku!
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Anja
Zahvaljujuci odgovornom radu i trudu mi smo na pravom putu.
Podelite komentar
Anja
Srbija je veoma stabilna zemlja i na pravom putu.
Podelite komentar
Natasa
Otvaranjem svakog novog poglavlja, Srbija je svakim danom sve blize i blize ulaskom u EU na velika vrata .
Podelite komentar