Karibi, Gvineja Bisao, Gana: Šta se krije iza srpske diplomatske ofanzive na ove egzotične zemlje

 
 ≫ 
  • 7

U prvi plan razgovora stavlja se saradnja u svim oblastima i uzajamna podršku u međunarodnim okvirima sa zemljama koje su tradicionalno prijateljske i vuku korene iz perioda Pokreta nesvrstanih

Beograd je poslednjih dana mesto susreta domaćih državnika i predstavnika afričkih zemalja i Latinske Amerike, poput država Kariba, Gane, Gvineje Bisao...

DO SADA NEOBJAVLJEN PODATAK: Evo koliko ljudi na planeti NIJE PRIZNALO KOSOVO - 5,335,357,477

Njihove delegacije u više navrata primili su premijerka Srbije Ana Brnabić, predsednica parlamenta Maja Gojković, predsednik Srbije Aleksandar Vučić kao i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.

U prvi plan razgovora stavlja se saradnja u svim oblastima i uzajamna podršku u međunarodnim okvirima sa zemljama koje su tradicionalno prijateljske i vuku korene iz perioda Pokreta nesvrstanih.

Međutim, ne krije se i na prvi pogled manje očigledna stvar, da su se sastanci sa predsedavajućim Parlamenta Gane Aronom Majklom Okvajeompredsednikom Skupštine Gvineje Bisao Siprijanom Kasamom i generalnom sekretarkom Asocijacije država Kariba Džun Somer organizovali sa namerom da se ispita njihova odluka po pitanju statusa Kosova i Metohije.

Delegacija Gvineje Bisao kod Vučića na sastanku - Foto: Tanjug/Dragan Kujundzic

Ivica Dačić istakao je ranije da Srbija nikada neće prihvatiti jednostrani akt proglašenja nezavisnosti Kosova i Metohije, te u tom smislu  izrazio nadu da broj država koje su priznale Kosovo može da padne ispod 100.

- Svaki dan pozovem po neku zemlju da vidim šta rade. Juče sa zvao Mauricijus, u petak Moldaviju, Nigeriju - rekao je Dačić i dodao da je važna jaka diplomatska aktivnost, kao i svaka zemlja koja ima mesto u UN.

Ministar diplomatije je podsetio da je od 80 država koje nisu priznale Kosovo preko 60 iz redova Pokreta nesvrstanih.

Veoma je važno da negujemo dobre odnose sa tim zemljama, da insistiramo na reafirmaciji dobrih odnosa iz vremena Tita, a samim tim i na ispravljanju određenih grešaka, pa i pogrešnih odluka koje su usledile od strane nekih zemalja vezano naravno za Kosovo - naglasio je Dačić.

Sa ovim stavom se slaže i politički analitičar Dragomir Anđelković, koji za Telegraf.rs kaže da je u pitanju odraz naše promišljene diplomatske aktivnosti koja se u velikoj meri pokazala kao produktivna.

- Beograd je svestan da s druge strane Priština i njeni mentori preduzimaju sve što mogu kako bi ponovo pokrenuili proces priznavanja kosovske nezavisnosti jer to ima simbolički značaj u fazi kada pregovori ulaze u neku vrstu finiša, dok Beograd ulazi u kontraofanzivu. Svojim delovanjem želi da pokaže svima da je podigao čvrst bedem protiv novih priznanja i da bez dogovora sa Beogradom i nekom vrstom strateškog kompromisa, ni Amerikanci ni Britanci, a kamoli Priština, neće isterati svoje - kazao je Anđelković i dodao da sve to radi na miran način, bez konflikta, sprečavajući da Albanci realizuju svoje ciljeve.

Dragomir Anđelković - Foto: Medija centar Beograd

Takođe kaže da je važno da pokažemo da ne dižemo ruke od Kosova i da nastavljamo da se borimo, jer "jedino tako možemo da stignemo do kompromisa".

Karijerni diplomata Zoran Milivojević mišljenja je da se iza ove diplomatske ofanzive kriju tri cilja.

- Prvi je saradnja sa svim zemljama i posebno sa zemljama tzv. trećeg sveta, koje su na neki način bile zanemarene. To su zemlje Afrike, Latinske Amerike i Azije u prvom redu, sa kojima je nekada bivša Jugoslavija imala izvanredne, prijateljske odnose. Drugi cilj je pitanje KiM i strategija da se s jedne strane zaustavi dalje priznavanje samoproglašene nezavisnosti Kosova, a s druge, da se vodi obrnut proces, odustajanje od priznanja - objašnjava on za Telegraf.rs, uz dodatno objašnjenje da su to zemlje koje su nekad razmatrale, a sad se osvešćuju od te odluke.

Zoran Milivojević - Foto: A. Nalbantjan

Kao treći cilj, Milivojević vidi jačanje saradnje sa akcentom na međunarodni položaj i ekonomsko-političke odnose kako bi se napravio što širi krug zemalja i da ni jednu ne treba potcenjivati.

- Svaka zemlja se računa i svaki glas je ravnopravan, saradnja sa svakom zemljom na svetu ne može da bude loše - njegov je zaključak.

VIDEO: Obraćanje Ivice Dačića u Savetu bezbednosti UN

(S.I.)

Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Mill

    1. jun 2018 | 14:50

    Gvineja Bisao nema sta mocna i bitna drzava u svetu

  • Kostadin

    1. jun 2018 | 14:26

    Sve svetske sile, ali zemalja četvrtog sveta.

  • Prvi Hrvatski Redarstvenik

    1. jun 2018 | 17:15

    Uticajan i lukav je ovaj Dačić,ostavlja ozbiljan utisak kod "ozbiljnih" zemalja.Bože sačuvaj!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA