Da li NATO planira da se povuče sa Kosova: Evo šta kaže komandant KFOR-a
KFOR će ostati na KiM koliko god bude potrebno i NATO za sada ne planira da smanji prisustvo međunarodnih mirovnih snaga na KiM, kaže komandat KFOR-a general Salvatore Kuoči.
On, takođe, napominje da se KFOR ne meša u politička i pravna pitanja, te da zato nije reagovao povodom hapšenja Marka Ðurića, kao i da nije uključen u istragu oko ubistva Olivera Ivanovića.
Kuoči ističe da NATO podržava nastavak dijaloga između Beograda i Prištine posredstvom EU i da je to ključno za mir i bezbednost u regionu.
- Računamo na sve u regionu da pokažu umerenost i da podrže svaki napor koji vodi normalizaciji bezbednosne situacije i ne dovodi do stvaranja tenzija - rekao je komandat KFOR-a u intervjuu za list ''Jedinstvo''.
Kuoči je objasnio da KFOR nije reagovao u slučaju hapšenja direktora Kancelarije za KiM Marka Ðurića i prebijanja novinara i građana Kosovske Mitrovice od strane Albanaca jer se, kako je istakao, KFOR ne meša u politička ili pravna pitanja.
- Hapšenje Ðurića je izvela Kosovska policija kao prva instanca bezbednosnog odgovora, a KFOR nije bio pozvan da interveniše u svojstvu treće instance bezbednosnog odgovora - rekao je Kuoči.
On je naznačio da KFOR deluje u skladu sa svojim trenutnim mandatom koji, kaže, ne uključuje vladavinu prava zbog čega nikada nije bio uključen u istrage o ubistvu Olivera Ivanovića.
Na pitanje kako bi KFOR reagovao ukoliko bi specijalne jedinice iz Prištine pokušale da zauzmu sever KiM i proteraju srpsko stanovništvo i ako bi Srbija odlučila da zaštiti svoju teritoriju i narod, Kuoči je odbacio mogućnost da postoji bilo kakva pretnja koja ugrožava teritoriju ili građane Kosova.
- KFOR održava bliske odnose i čestu razmenu informacija sa institucijama na Kosovu, u Srbiji, susednim zemljama i međunarodnim organizacijama. Pojavom bilo kakvog znaka upozorenja na bezbednosnu situaciju, spremni smo da primenimo neophodne mere kako bi se Kosovo održalo bezbednim - naglasio je komandat KFOR-a.
Upitan da li se vojna misija KFOR-a može oceniti uspešnom ako se uzme u obzir da su se od juna 1999. na KiM desila brojna ubistva i kidnapovanja Srba, a ubice nisu pronađene, Kuoči je rekao da sprovođenje zakona nije deo mandata KFOR-a i da se mirovna misija odnosi na bezbedno i sigurno okruženje i stabilnost u regionu.
Na podsećanje da je nedavno za prištinski list ''Zeri'' izjavio da je svaka agresija na Kosovo agresija na NATO, Kuoči je kazao da su njegove reči izvučene iz odgovora na pitanje o mogućim spoljnim pretnjama po Kosovo i naglasio da takvih pretnji nema.
- Ukoliko se, pak pojavi neka pretnja, KFOR je tu. Ova izjava nije bila upućena nikome. KFOR je uvek spreman da očuva bezbednost i sigurnost i da spreči obnovljena neprijateljstva u skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN - naveo je Kuoči.
Na pitanje ima li budućnost društvo u kojem se 20 godina nakon sukoba moraju da čuvaju manastiri i kulturni spomenici, Kuoči je odgovorio da je danas manastir Visoki Dečani jedini objekat koji obezbeđuju pripadnici KFOR-a.
- Sve ostale objekte čuvaju ili Kosovska policija ili se uopšte ne obezbeđuju. Čuvari KFOR-a su uklonjeni iz manastira 2010. i od tada nisu zabeleženi nikakvi incidenti - kazao je Kuoči.
Govoreći o misiji KFOR-a na KiM, on je naveo da KFOR podržava razvoj i unapređenje sposobnosti Kosovskih bezbednosnih snaga i da pažljivo prati debatu o budućnosti KBS-a napominjući da se struktura, mandat i misija KSB-a dogovaraju kroz političke odluke lokalnih institucija.
Kako kaže, u slučaju eventualne transformacije KSB-a, o promeni prisustva KFORA-a biće doneta politička odluka na nivou Severno-atlantskog saveta NATO-a.
- Mandat KFOR-a nije vremenski uslovljen, već zavisi od uslova na terenu. NATO za sada ne planira da promeni ili smanji misiju Kfora na KiM - poručio je Kuoči.
On je saradnju KFOR-a sa Vojskom Srbije ocenio odličnom i naveo da se periodično sastaje sa načelnicima Generalštaba država koje se graniče sa zonom odgovornosti KFOR-a.
- Saradnja sa Vojskom Srbije je na veoma visokom nivou. KFOR i VS redovno sprovode jednovremene patrole duž administrativne linije razgraničenja kako bi doprineli održavanju mirne i pozitivne atmosfere - rekao je komandat KFOR-a.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Ovako se Miša Majtan pripremao za plivanje za časni krst
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mario
I sami kazu da im je cilj da sacuvaju bezbednost, a svedoci smo da teroristi svakodnevno napadaju nase gradjane, cinjenica je,dakle, da ne rade svoj posao.
Podelite komentar
Mrka
Treba zaštiti Srbe od bespravnog nasilja nad njima.
Podelite komentar
Nada
KFOR bas nesto i ne cuva nas narod, najbolja zastita bi bila Vojska Srbije.
Podelite komentar