20 godina od prve otmice srpskih civila na KiM: Tražimo istinu i pravdu za ono što im se dogodilo (FOTO)
U spomen sobi "Kosmetske žrtve" u Udruženju porodica kidnapovanih, nestalih i ubijenih sa Kosova i Metohije obeleženo je 20 godina od prve otmice srpskih civila u južnoj pokrajini, rudara kopa Belaćevac.
Obeležavanju je prisustvovao direktor Kancelarije za KiM Marko Ðurić koji je poručio da je nezaborav dužnost kako države i njenih institucija, tako i njenih građana, zbog toga što su žrtve koje smo kao narod pretpreli obeležje našeg identiteta.
- To je obeležje našeg identiteta kako u prošlosti, sadašnjosti, tako uveren sam i u budućnosti. Ne smemo zaboraviti naše žrtve, ne smemo nikada prestati da tražimo istinu i pravdu. Ljudi koji su počinili neki od najtežih zločina na KiM deluju nekažnjeno, obavljaju neke od najodgovornijih funkcija u našoj južnoj pokrajini. Obaveza je da ne prestanemo nikada da se borimo za to da budu izvedeni pred lice pravde - kazao je Ðurić.
Istakao je da će se Srbija zalagati i insistirati na tome da utvrđivanje istine o kidnapovanima, nestalima i ubijenima na KiM i svim žrtvama i kažnjavanje odgovornih za to postane sastavni deo procesa rešavanja pitanja KiM.
- Da u sklopu budućih razgovora i rešenja, na sveobuhvatan i sistemski način pristupimo pronalaženju i krivaca, ali i rešavanja sudbine onih koji su na tragičan način, samo zato što su nosili srpsko ime i prezime, nastradali na KiM - dodao je.
Naveo je da Kancelarija za KiM podržava rad Udruženja, te da će uključiti njihove predstavnike u unutrašnji dijalog o KiM koji je pokrenut na inicijativu predsednika Srbije Aleksandra Vučića, jer smatraju, kaže, da je važno da se i glas porodica žrtava čuje o ovom suštinskom pitanju našeg opstanka.
Generalni sekretar predsednika Srbije Nikola Selaković rekao je da bi jedino gore za porodice nestalih i nastradalih na KiM bilo da ih država zaboravi, da se preko svega pređe i ne traži istina i pravda za ono što im se dogodilo.
- Poseta spomen sobi je za one koji su pripadnici mladih generacija, a danas je 20 godina od kada je prva žrtva oteta, za one koji danas imaju 17, 18 godina, slušanje ovih priča i poseta spomen sobi je prilika da se prisetimo kako je izgledao život našeg naroda na KiM kada je naša država imala pun suverenitet na toj teritoriji. I taj život je bio i težak, mukotrpan, stradalnički i paćenički - rekao je Selaković.
Dodao je da se borba vodi i danas i da svako mora da učini sve što može da se otkrije sudbina makar jednog nestalog, jer bi to bilo veliko, kaže, kao ceo svet.
- Gledajući u prošlost ne možemo da sagledamo broj niti kraj bezumnim, neracionalnim, čudnim odlukama koje su vlastodršci u Srbiji donosili. Kao što je užasna bila odluka pustiti ljude koje su naši sudovi osudili za ratne zločine, bezumna je bila i prebaciti rešavanje problema iz UN u EU, kao i odluka na skaredan način tražiti mišljenje Međunarodnog suda pravde i gubiti poziciju za pozicijom - naveo je.
On je kazao da danas država više ne pravi takve greške i istakao da će borba za pravdu postojati dokle postoji srpski rod.
- Mnogo smo toga izgubili u poimanju KiM, ali ono što je svakom Srbinu i Srpkinji zajedničko jeste da je KiM paradigma za nepravdu za Srbe - kazao je Selaković.
Ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević kazao je da ako postoji mesto u zatvorenom prostoru gde se apstraktna reč "tragedija" može gotovo opipati i doživeti na najubedljiviji način je upravo ova spomen soba.
Istakao je da je Srbija dužna da se za istinu i pravdu o srpskim stradalnicima sa KiM.
- To je naša obaveza i po tome će našim delima suditi generacije posle nas - kazao je ministar.
Predsednik Srpske liste Goran Rakić naveo je da da zidom u spomen sobi tišina ođekuje, a da pogledi junaka i nevinih srpskih žrtava vape za pravdom.
- Četiri godine je prošlo od formiranja Specijalnog suda za zločine OVK a još uvek nije podignuta nijedna optužnica. Toliko o odnosu međunarodne zajednice za suze srpskih majki i stradanje srpskog naroda - kazao je Rakić.
Predsednik Udrženja nestalih, kidnapovanih i ubijenih na KiM Simo Spasić kazao je da su članovi Udruženja ogorčeni na međunarodnu zajednicu zbog pritiska na državu Srbiju.
- Nadam se da ti zločinci moraju da odgovaraju, jer u protivnom, ako naše porodice ne dožive pravdu, mi više nećemo imati snage za borbu - kazao je Spasić.
VIDEO Kosovska policija uhapsila Marka Ðurića uz šok bombe i sirene:
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Plenković: Zgroženi smo tragedijom u školi u Prečkom, učenici su zbrinuti u bolnicama
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Roko
To koji obavljaju funkcije u našoj južnoj pokrajini imaju imena i prezimena, ali su pod zaštitom njihovih sponzora sa zapada, pa im zbog toga ni inicijali ne smeju biti u novinama.
Podelite komentar
Klimt - Bec
Albanci traze tri puta vise od onog sto im i ne pripada, a mi se ponasamo kao da smo mi njima oteli deo teritorije i pobili Narod! Strasno ne kompetentno i konfuzno, kao da se to nekom drugom desava a ne nama... A Narod u Srbiji to jednodusno prihvata, ne shvatajuci da je EU sargarepa na stapu ciji mi clanovi necemo biti nikada!!!
Podelite komentar