Srpkinja u trci za američki Senat: Od medicinske sestre do Trampove miljenice - sve o Lei Vukmir (FOTO)
Lea Vukmir, konzervativna američka političarka srpskog porekla, osigurala je tokom proteklog vikenda podršku Republikanske partije u Viskonsinu u trci za mesto u Senatu SAD, ali još nije zvanični kandidat za novembarski duel s aktuelnom demokratskom senatorkom Temi Boldvin.
"Vašington post" piše da je 60-godišnja Vukmirova podrškom republikanaca iz te savezne države, koju je obezbedila u subotu, povećala šanse da bude zvanično nominovana, ali će pre toga morati da na unutarstranačkim izborima 14. avgusta porazi Kevina Nikolsona, veterana marinaca koji je služio u Iraku i Avganistanu i koji prema pisanju američkog lista u kampanji finansijski bolje stoji.
Vukmirova otvoreno podržava politiku predsednika SAD Donalda Trampa, kao i Nikolson koji se hvalio da ima podršku nekadašnjeg Trampovog glavnog stratega Stiva Benona, što je kasnije opovrgao, dok je na mitingu Vukmirove govorio bivši šef kabineta američkog predsednika Rejns Pribus.
![](https://xdn.tf.rs/2018/05/05/tan2018-5-42132585000-830x0.jpg)
Trka za Senat u Viskonsinu od prioritetne je važnosti republikancima, pošto je Tramp prvi predstavnik te stranke koji je trijumfovao u ovoj saveznoj državi od Ronalda Regana, pa su ulaganja u kampanju već prešla 11 miliona dolara, više od bilo koje druge senatske trke u SAD. Od tog novca Vukomirovoj je ipak za sada otišlo samo 935.000 dolara.
Prema podacima dostupnim na internetu Vukmirova je pre penzionisanja bila medicinska sestra specijalizovana za brigu o deci, koja je diplomirala na univerzitetima Market i Viskonsin, a u državnom Senatu Viskonsina je već 15 godina. Njen sin Nikolas je aktivni poručnik američke vojske.
Na društvenim mrežama Vukmirova je čestitala Božić "srpskoj pravoslavnoj braći i sestrama", a mogu se videti i njene fotografije iz restorana "Hol američkih Srba" u Milvokiju.
Ona sebe predstavlja kao "konzervativnog borca" koji je potekao iz najnižih stranačkih struktura i koji će stati uz Trampa po pitanju zida na granici sa Meksikom, protivljenja pravu na abortus i jačanju vojske. Bliska je republikanskom guverneru Viskonsina Skotu Vokeru i ističe da je braneći ga u sukobima sa sindikatima iskusila "krv, znoj i suze" i pretnje smrću kako bi progurala republikansku agendu.
Vukmirova poručuje republikancima da mogu da imaju poverenja da će se suprotstaviti demokratskoj senatorki Boldvin, kojoj na jesen ističe prvi mandat.
![](https://xdn.tf.rs/2018/05/14/1526305613063-800px-leahvukmiratromneyrally-830x0.jpg)
- Nikada ne smemo da se klonimo bitke. Moramo da izaberemo one koji su se dokazali. Potreban nam je dokazan borac - kaže Vukmirova.
Pokojni republikanski guverner Ohaja Džordž Vojnovič, inače, bio je prvi i do sada jedini senator srpskog porekla.
Njen govor sa konvencije pogledajte ovde:
VIDEO Ivana Tramp stigla u Beograd:
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Odlikovanja zaslužnim pojedincima i institucijama povodom Dana državnosti Srbije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Grob
Ta ce nas i pokopati
Podelite komentar
SAD
Ona nikada i nije bila srpkinja, već amerikanka
Podelite komentar
Dalibor
Pomoći će nam sigurno kao i onaj general Srpskog porekla Vuković bacajući bombe na Srbiju .
Podelite komentar