Od prvog uličnog protesta protiv Slobodana Miloševića prošlo je 27 godina: Godišnjica devetomartovskih demonstracija

 ≫ 
  • 13

Na današnji dan pre 27 godina, 1991. godine, na Trgu Republike, održane su prve velike demonstracije protiv režima Slobodana Miloševića u organizaciji SPO-a pod sloganom „Miting protiv petokrake“.

DOS oborio Miloševića u savezu sa Legijom i Zemunskim klanom: Draškovićeva izjava uoči godišnjice devetomartovskih demonstracija

Oko 100.000 ljudi stiglo je na zabranjeni ulični protest opozicije protiv režima, na koje je vlast odgovorila silom.

Policija je blokirala prilaze Beogradu, a glavni zahtevi demonstranata te godine bili su smena generalnog direktora i četiri urednika Radio-televizije Beograd, zbog teških optužbi i uvredljivih komentara na račun SPO i drugih opozicionih stranaka.

U podne je policija nastavila sa silom i krenula je u razbijanje demonstracija. Demonstranti su pružali žestok otpor pa su ubrzo počeli višečasovni sukobi sa policijom.

Printskrin: Youtube/inthewest serbia

Lideri tadašnje opozicije su se sklonili u zgradu Narodnog pozorišta, a vrata im je otvorila tadašnja upravnica Vida Ognjenović. Lider SPO-a Vuk Drašković i ostali su se obratili sa terase Narodnog pozorišta demostrantima, dok je policija stezala obruč i pokušavala da rastera građane suzavcem, vodenim topovima, gumenim mecima, konjicom….

Drašković je, međutim, odgovorio pozivom na "juriš" sa balkona pozorišta.

Printskrin: Youtube/inthewest serbia

U sukobima policije i demonstranata povređeno je više od 200 ljudi, a u Masarikovoj ulici, dok je bežao od demonstranata, život je izgubio policajac Nedeljko Kosović.

Kasnije u toku nemira, policija je upotrebila vatreno oružje i tom prilikom je stradao 17-godišnji mladić Branivoj Milinović.

U jeku okršaja, vlast je na ulice izvela i tenkove. Lider SPO-a Vuk Drašković je uhapšen, a zabranjen je rad televiziji Studio B i Radiju B92.

Slobodan Milošević demonstrante je nazvao "snagama haosa i bezumlja", a odgovor je stigao u vidu srpske Plišane revolucije, kada su kao odgovor na državnu represiju studenti krenuli iz Studentskog grada ka Terazijskoj česmi.

Printskrin: Youtube/inthewest serbia

Posle nekoliko dana protesta, usvojeni su zahtevi studenata, iz zatvora je pušten Vuk Drašković, a tadašnji ministar policije Radmilo Bogdanović podneo je ostavku.

Smenjeno je i rukovodstvo RTV Beograd, a televizija Studio B i Radio B92 su nastavili sa radom.

VIDEO: Šta bi se desilo da je Milošević pao pre 27 godina?

Daljinac

(Telegraf.rs)

Video: Dačić se sastao sa potpredsednikom Vlade Republike Kazahstan

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Srbija

    9. mart 2018 | 11:55

    Slobo vrati se, sve ti je oprošteno

  • dago

    9. mart 2018 | 11:12

    Za to se nakad streljalo na licu mjesta . Sad bilo ko okuoi narodnu ajmo, rusimo vlast. Ne ulazim i to kako je Milosevic vladao, nista bolje nije doslo ni poslije njega. Samo borba za vlast. A narod, narod su ovce za sisanje, uvijek bili i bice

  • Dag

    9. mart 2018 | 10:38

    A onda je doslo - nista...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA