Poznati turski analitičar: Vučić i Erdogan kao kralj Aleksandar i Ataturk
Turski spoljnopolitički analitičar Erhan Turbedar ocenio je za "Blic" da je poslednjih godina učinjeno dosta na razvoju bilateralnih odnosa Srbije i Turske i predsednike Aleksandra Vučića i Redžepa Tajipa Erdogana uporedio sa kraljem Aleksandrom i Ataturkom.
Turski mediji: Predsednik Srbije Vučić interesantan lider
- Oni (odnosi) su izgrađeni do te mere da je doček Erdogana podsetio na period prijateljstva između kralja Aleksandra Karađorđevića i Kemala Ataturka. Potpisani sporazumi i izjave pokazuju da su odnosi Turske i Srbije ušli u novo doba i da su počeli da se transformišu u neku vrstu strateškog partnerstva - rekao je Turbedar.
On je naglasio da je, "dok je više evropskih lidera sa ćutanjem pratilo puč u Turskoj prošle godine, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je bio među prvim liderima koji je podržao demokratski izabrane vlasti, i stao uz predsednika Erdogana".
- To je bila i jedna od prekretnica u zbližavanju dva predsednika - naveo je turski analitičar.
Turbedar je izneo tvrdnju Turska, kojoj je putovanje preko Srbije najkraća ruta prema Evropi, Srbiju vidi kao ključan faktor očuvanja mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu.
- Postoje mišljenja da predsednik Erdogan pod uticajem Moskve gradi dobre odnose sa Srbijom, ali mislim da je to netačna i prividna analiza jer mesto Srbije u turskoj spoljnoj politici ne zavisi od Rusije - rekao je on.
Prema Turbedaru "zbližavanje Ankare i Beograda može samo pozitivno da utiče na druge delove regiona".
- I EU, koja na tursko prisustvo u regionu gleda sa dozom protivljenja i konkurentnosti, treba da shvati ovu realnost. Štaviše, zajedničko delovanje Turske i EU na Balkanu bi moglo da pomogne u otvaranju nove stranice u duboko zaleđenim odnosima između Ankare i Brisela - kazao je Turbedar.
"Blic" navodi da je tokom posete turskog predsednika Erdogana Srbiji bilo reči o gasovodu "Turski tok" koji bi, bar prema najavama srpskih zvaničnika, trebalo da prođe kroz Srbiju, što bi bila neka vrsta zamene za ruski "Južni tok" od koga se u međuvremenu odustalo.
- Predsednik Erdogan podržava i ideju da se Srbija uključi u projekat gasovoda ''Turski tok''. Jako je verovatno da i Moskva podržava istu ideju. Međutim, Beogradu bi povodom ovoga verovatno trebalo odobrenje iz EU - naveo je Turbedar.
On je dodao da je Srbija u poslednje vreme pokazala veliko interesovanje za turskim kapitalom. Između ostalog, najavljeno je da će jedna turska tekstilna kompanija u Kraljevu investirati 35 miliona evra, kao i da će Turska podržati izgradnji autoputa Sarajevo-Beograd čija se vrednost procenjuje na oko 800 miliona evra.
- I brojni sporazumi koji su potpisani prethodnih dana omogućiće da turski biznismeni budu još više zainteresovani za poslovanje u Srbiji - zaključio je Turbedar.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Došlo: Film "Pored nas" je komunikativan i subverzivan
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Drago
Imponuje ovakvo poređenje a nadamo se da je ovo samo početak plodonosne saradnje.
Podelite komentar
Tomo
Vučicevo pametno balansiranje je približilo Tursku Srbiji.
Podelite komentar
Goran
Niko na Balkanu i širem regionu ne može se razvijati bez mira i stabilnosti. Ovaj susret i pokazuje koliko se Srbija zalaže za očuvanje mira i tolerancije
Podelite komentar