Zna se ko je gazda na Kosovu: Američki ambasador preneo 4 važne poruke, ŠAMAR Tačiju i iz NATO
Greg Delavi preneo je novoj prištinskoj administraciji stav SAD i pokazao još jednom ko vodi glavnu reč na Kosovu i Metohiji. Takođe, usledila je i jasna poruka iz NATO
Zvanični američki stavovi u vezi sa četiri osnovna politička pitanja - demarkacija sa Crnom Gorom, proces transformacije Kosovskih snaga bezbednosti u vojsku, dijalog sa Beogradom i osnivanje Zajednice srpskih opština - nisu se promenili dolaskom nove kosovske vlade. O tome svedoče i poruke, koje američki ambasador na Kosovu, Greg Delavi preneo novoj prištinskoj administraciji i pokazao još jednom ko vodi glavnu reč na Kosovu i Metohiji. Takođe, usledila je i jasna poruka iz NATO.
VELIKA POBEDA MUP-a SRBIJE: Kosovo bez članstva u Interpolu
Kada je u pitanju ZSO, koja je od krucijalne važnosti sa opstanak Srba, Delavi je izjavio je da bi Zajednica opština sa srpskom većinom trebalo da se formira u skladu sa kosovskim ustavom i da Priština nema razloga da se toga plaši, odnosno da to nije isti slučaj kao što je slučaj sa Srbima u BiH.
- Ja mislim da Asocijacija opština sa srpskom većinom treba da bude formirana u skladu sa kosovskim ustavom. Bilo mi je drago kada sam video izjavu posebne izaslanice EU na Kosovu, gospođe (Natalije) Apostolove da je to i vizija Evropske unije - rekao je Delavi.
Misli da je značajno, jer ono što ZSO treba da radi je da olakša život Srbima tamo gde su većina, da zajedno rade na zajedničkim pitanjima, kao što su zdrastvena zaštita i obrazovanje.
- Asocijacija ima zadatak da ojača suverenitet Kosova na celoj svojoj teritoriji, eliminisanje paralelnih struktura koje vode strukture druge države i postavljanje svih aspekata lokalne uprave odlučno u okviru ustavnih odredbi Kosova - kazao je američki diplomata.
Govoreći o dijalogu Beograda i Prištine o normalizaciji odnosa, Delavi je rekao da je taj proces već doneo značajna pozitivna kretanja za građane Kosova.
- To su sporazum o carinama, o međunarodnom telefonskom broju, Policije Kosova na severu zemlje... Značajno je da se prizna da je dijalog doneo Kosovu suštinsku dobit - rekao je Delavi.
Ponovio je da SAD snažno podržavaju dijalog i da su do sada učinile mnogo za taj proces.
- Ako dve vlade žele da promene način vođenja dijaloga, onda za mene nema problema, za svo vreme dok su one o tome saglasne. Ceo dijalog se odnosi na sporazume između dve države. Tako da mislim da je pozitivna činjenica da dve države traže načina da ažuriraju dijalog koji je prošao kroz neke teške mesece - kazao je on.
Kada je u pitanju demarkacija sa Crnom Gorom, Delavi kaže da SAD veruju da je sporazum koji je postignut 2015. godine (o demarkaciji) verno odslikava granicu koja je postojala između Kosova i Crne Gore, najmanje od 1974. godine.
- Naravno da je pitanje granice bilateralno pitanje dve zemlje. Moja molba u ovom trenutku je da niko ne uradi nešto što može da dovede u pitanje zaista dobre odnose između ove dve zemlje. Dobri odnosi sa Crnom Gorom su stvarno od velikog značaja za Kosovo i za Crno Goru - kazao je Delavi.
Odgovarajući na pitanje o transformaciji BSK u Oružane snage, američki ambasador kaže da ne postoji ni jedna druga država koja više od SAD podržava BSK.
- Ja podržavan postepenu, transparentnu i profesionalnu transformaciju BSK u buduću Oružanu snagu Kosova, kako bi to bila multietnička snaga koja predstavlja sve zajednice na Kosovu. Ja jasno podržavam opciju da za prelazak iz onoga što je danas u ono što treba da bude sutra to razmatra kroz promena Ustava Kosova. To naravno podrazumeva i podršku manjinskih zajednica unutar Kosova. Mislim da je to ostvarljivo. Spreman sam da sa svojom ekipom u tome pomognem - kazao je ambasador Delavi.
Gotovo istovremeno sa ovom porukom američkog diplomate u vezi BSK, stigla je poruka i iz NATO. Naime, Alijansa izražava zabrinutost zbog predloga da se Kosovske snage bezbednosti transformišu u oružanu snagu bez ustavnih promena i smatra da takvi jednostrani potezi nisu od od pomoći, pišu "Večernje novosti".
- Generalni sekretar je ovu poruku preneo i direktno kosovskim vlastima. On je takođe pozvao kosovske vlasti da ostanu u bliskom kontaktu sa Beogradom. NATO pozicija po tom pitanju se nije promenila - navodi se u odgovoru koje su "Novosti" dobile od NATO zvaničnika iz Brisela na pitanje koja je pozicija Alijanse povodom planova predsednika privremenih inistitucija u Prištini, Hašima Tačija, da KSB transformiše u Vojsku.
Iz Tačijevog kabineta ranije je najavljeno da će se, ukoliko ne budu pridobili neophodni srpski glasovi za ustavne amandmane, Skupštini podneti nacrt zakona o transformaciji KSB u vojsku.
Taj nacrt do parlamenta u Prištini je stigao i u martu, ali je pod pritiskom zapadnih zemalja, kao i NATO tada povučen.
(Telegraf.rs)
Video: Adam: Za 20 godina spasilačkog rada, nisam doživeo ovakvu intervenciju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Volim svoju zemlju 🇷🇸
Gazde na Kosovu su srbi i Srbija! Ovi trenutno su podstanari
Podelite komentar