Vučić se PRVI PUT KAO PREDSEDNIK SRBIJE obratio Ujedinjenim nacijama: Političko rešenje za Kosovo NAŠ NACIONALNI PRIORITET (FOTO)

 ≫ 
  • 96

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se šefovima država i vlada na 72. zasedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija. On je rekao da je uslov broj jedan za razvoj i napredak zemalja Balkana očuvanje mira i stabilnosti i najavio da će više govoriti o Srbiji, zemlji koja i ima sve veći ugled u svetu.

Turski predsednik Erdogan dolazi u Beograd 10. oktobra

Mogerini okupila lidere Zapadnog Balkana u Njujorku

Vučić je obraćanje počeo osvrtom na ono što se čulo prethodnih dana sa govornice Generalne skupstine i naveo da su svi govorili o potrebi reforme UN, o miru i stabilnosti, ali i vrlo često često optužujući i napadajujući neke druge...

- Preporučio bih da se ne uzima takav pristup - rekao je Vučić koji je podsetio da je i prethodne godine rečeno da je situacija teška i ocenio da je sada još teža nego pre godinu dana.

Kako je rekao, danas želi da govori o Srbiji koja se vraća u svet i koja je sve više poštovana, koja želi da ga razume, čak i onda kada se velike sile ne slažu sa njom ili mi sa njima.

Foto: Tanjug/AP

On je dodao i da govori na način da nema potrebu da podilazi svom narodu jer su sve političke borbe već dobijene.

Predsednik Srbije je naglasio da je bitno da govori o celom Balkanu, posebno njegovom zapadnom delu, "jer bez zajedničke i šire slike nećemo biti u mogućnosti da rešimo naše probleme".

On je najveo da je uslov broj jedan za prosperitetnu budućnost u regionu očuvanje mira i stabilnosti i u tom smislu podvukao da Srbija puno investira u region.

- Posvećeni smo tome i nastavićemo da radimo na promociji regionalne stabilnosti i saradnje - rekao je Vučić i naveo da Srbija veruje u ulaganje u bolju budućnost za sve nas.

Foto: Služba za saradnju sa medijima predsednika Republike Srbije

Očuvanje mira i stabilnosti je najbitnije, to je politički cilj koji zahteva svakodnevni težak trud i rad, ukazao je predsednik Srbije.

Kao broj dva Vučić je naveo ekonomski razvoj i istakao je da je u prethodnom periodu Srbija odgovornom politikom fiskalne konsolidacije uspela da stvori suficit u budžetu, smanji nezaposlenost sa 26 na 12 odsto, zavela tržišni red, stvorila mnogo jaču zemlju, bliža je razvijenom zapadu, i rešava probleme sa kojima se i bogatiji sučeljavaju.

- Ulažemo u kreativnost mladih, digitalizacija je postala važna tema i u Srbiji, a ne samo u najrazvijenim zemljama sveta - rekao je Vučić.

Treća stvar, naznačio je Vučić, koja nije manje važna od postizanja mira i stabilnosti i ekonomskog napretka, je napredak Srbije ka članstvu u Evropskoj uniji.

On je napomenuo da je Unija najbitniji trgovinski i investicioni partner Srbije, a put ka uniji je put ka većoj stabilnosti i ekonomskog napretka i jačanja demokratije.

Foto: Služba za saradnju sa medijima predsednika Republike Srbije

Predsednik Srbije je ukazao da je prethodnih godina politika proširenja EU prema zemljama Zapadnog Balkana služila kao jak instrument za političku i ekonomsku transformaciju u regionu u stabilna i savremena društva.

- Verujemo da je ta politika ona kojoj se, i pored poteškoća u samoj EU, ali i u državama kandidatima, moraju posvetiti na najbolji način. Želimo da budemo deo EU, ali se ponekad narodi na Balkanu, i u Srbiji, tertirani durgačije nego drugi - rekao je Vučić i dodao da ne tražimo da se naš put u Uniju ubrza, već da budemo tretirani kao članice primljene od 2004. godine.

Srbi su, poručio je, dostojanstven narod, koji očekuje da nas druge države poštuju, kao što i mi njih poštujemo.

Nikada, naglasio je, nismo želeli ništa što pripada nekom drugom i ono što tražimo je uzajamno poštovanje.

Predsednik Vučić je naveo da Srbija štiti svoju slobodu, nezavisnost i suverenitet, poštuje demokratske principe i nikada neće odustati od vojne neutralnosti, jer je takva politika - politika mira.

Srbija je, kaže, posvećeni partner sa zapadnim zemljama, radi na poboljšanju odnosa sa SAD, ali neguje najbolje moguće odnose sa Rusijom i Kinom.

- Ne samo da se tih dobrih odnosa ne stidimo, već se njima ponosimo - rekao je Vučić i dodao da će Srbija uvek biti spremna da posmatra razvoj situacije u svetu, ali nikada neće procenjivati šta je pravedno, a šta nije.

Printskrin: RTS

Predsednik Srbije poručio je i da je "postizanje političkog rešenja sa KiM nacionalni prioritet, pitanje koje ima veliki uticaj na našu ekonomiju" .

- Znate da ne priznajemo jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova - podsetio je Vučić i pozvao clanice UN da se ne dozvoli prijem Kosova u Unesko.

Od ključne je važnosti postizanje političkog rešenja, jer je to uslov za dalji ekonomski napredak, za mlade ljude i dalji razvoj.

Srbija neće priznati Kosovo, naveo je, ali i kazao da ulaže napore da se nađe rešenje koje će omoguciti napredak, mir i stabilnost u regionu.

Ocenio je da je u briselskom dijalogu Beograda i Prištine dosta postignuto, uz ne baš lake kompromise i to sa obe strane, te dodao da za četiri godine dijaloga niko nije stradao u međuetničkim tenzijama na Kosovu.

Foto: Služba za saradnju sa medijima predsednika Republike Srbije

On je ponovio da Srbija ulaže velike napore u stabilizaciju celokupne situacije na Balkanu.

- Uvek ostajemo mirni na napade koji dolaze sa strane, jer mir i pomirenje su važni zbog svega - rekao je predsednik Srbije.

Ponovio je da je Srbija spremna da se posveti uspešnim ekonomskim reformama, kao i regionalnoj ekonomskoj zoni, od koje ne želimo da odustanemo.

On je istakao solidarnost Srbije sa izbeglicama ali da takođe ništa neće smanjiti njenu posvećenost i oštrinu u borbi protiv terorizma, Islamske države i Al Kaide.

Takođe Srbija pozdravlja i prepoznaje borbu protiv siromaštva i socijalnih nejedenakosti, sprečavanja jačanja ekstremizma kao izuzetno važne tačke.

Predsednik Srbije je ponovio da Srbija veruje u sve veću ulogu UN kao organizaciju za mir i da će svaka reforma UN koja vodi jačanju njene uloge dobiti podršku Srbije.

Daljinac

(Telegraf.rs)

Video: Tedžpal: Emir Kusturica je veliko ime

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • ilija

    21. septembar 2017 | 17:10

    "Uvek ostajemo mirni na napade koji dolaze sa strane, jer mir i pomirenje su važni zbog svega" - samo zbog ovoga i opstajemo! Bravo predsedniče, ponosimo se tobom!

  • perica

    21. septembar 2017 | 20:31

    odgovoran čovek,nastavlja pregovore u korist svoje zemlje

  • Joja

    21. septembar 2017 | 20:33

    Srbija je zemlja koja ima svoju ozbiljnost i stabilnost

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA