STRAHOVITO UPOZORENJE IZ BRISELA: Ako Balkan ne uđe u EU, konflikti su NEIZBEŽNI, a granice postaju PITANJE PREŽIVLJAVANJA
Potpredsednik Evropske komisije Frans Timermans govorio je pred poslanicima u slovenačkom parlamentu, o budućem razvoju Evropske unije i perspektivi širenja Unije za države zapadnog Balkana, naglasivši između ostalog da u EU granice među državama ostaju, ali da nisu od životnog značenja.
ZAPAD NAM PRETI: Daju nam 18 meseci da priznamo Kosovo, u suprotnom nam sledi odmazda
Srbija preuzela predsedavanje Forumom za bezbednost OEBS
Govoreći članovima parlamentarnog odbora za evropska pitanja i odgovarajući na njihova pitanja, Timermans je kazao da novog širenja Evropske unije pre 2018. godine neće biti, ali da je jedino rešenje za države zapadnog Balkana, gde su granice u istoriji često bile problem, to da one postanu članice i uključe se u Evropsku uniju.
Pri tome je pohvalio napore u tom smeru koje poduzimaju vlade u Srbiji, Makedoniji i Albaniji.
- Ako te zemlje ne bi postale deo Evropske unije, granice bi za njih postale "pitanje preživljavanja", odnosno opstanka i zato bi među njima nastali konflikti - kazao je Timermans, kako prenosi Hina.
Pritom je istaknuo važnost evropske perspektive za zemlje u regiji koje napreduju prema EU i ispunjavaju potrebne kriterijume za članstvo.
- Granice među državama članicama u Evropskoj uniji ostaju i dalje, ali one više za njih nisu "od životne važnosti" - rekao je, ističući evropsku perspektivu zemalja u regionu radi stabilnosti i sigurnosti država u okruženju, ali i same Evropske unije.
Govoreći o merama kontrole unutrašnjih granica u Šengenskom prostoru, on je najavio da se privremeno odobravanje graničnih kontrola naredih meseci više neće automatski produžavati u slučaju da ne bude terorističkih pretnji i migrantske krize.
Istakao je da u Evropskoj uniji tek započinje rasprava o budućnosti integracija, o čemu je u prvoj polovini godine predsednik Komisije Žan-Klod Junker izneo više scenarija, a zauzeo se i za bolje kriterijume usmeravanja evropskih strukturnih i kohezijskih sredstava te jaču koordinaciju članica EU kad je reč o odbrani.
- Boljim planiranjem i koordinacijom obrambenih politika moglo bi se mnogo učiniti na planu zajedničke odbrambene politike, a da pri tome budžetska sredstva koja se izdvajaju za odbranu u evropskim državama ne bi trebalo znatnije povećati - kazao je Timermans slovenačkim poslanicima.
(Telegraf.rs)
Video: Predstavljena knjiga "Smej se ako imaš zube" Zite Rucke
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
KOSINGAS
Po njima, mir na Balkanu znači namiriti sve nacije i kvazi nacije delovima srpske zemlje.Kada se pitanje nacionalnih interesa srpskog naroda postavi, onda je to ugrožavanje mira i narušavanje granica na Balkanu.Ako nas je istorija ičemu naučila je to, da granice nisu nepromenjive ni konačne.Konstalacija snaga se menja, ono što je oteto mora biti vraćeno, milom ili silom. Bolje milom.To svi oni znaju, zato su i nervozni.Tapije glase na naše ime.
Podelite komentar
глас народа
У црној гори и јесу сви све сами чисти Срби и ово нисам измислио ја него је рекао краљ Никола...
Podelite komentar
Srbin
Realno Srbija da ima izlaz na more , da vrati izgubljene teritorije , obe krajine , Kosovo i Crnu Goru
Podelite komentar