Balkanska utakmica: Amerika povela 1:0, Rusija u kontranapadu, Kina i Turska nadiru s krila, EU na golu
U fudbalskom žargonu, reč je o finalnoj utakmici velikih sila za kontrolu i uticaj na Balkanu
Iako je Evropska unija uputila na Balkan pomoć od više milijardi evra i čitavu armije diplomata i stručnjaka, predložena rešenja za političke krize, kakve su u Albaniji i Makedoniji, sprovedena su u delo tek nakon velikog angažmana američkih diplomata, piše "Dojče vele".
Vučić sa Trampom u četiri oka do kraja godine: Tema - Kosovo
Analiza nemačkih medija: Vučić odlučno radi na približavanju Srbije EU
U fudbalskom žargonu, u finalnoj utakmici velikih sila za kontrolu i uticaj na Balkanu trenutni rezultat je 1:0 za SAD, Rusija se još ne predaje, sa krila nadiru Kina i Turska, a EU je u defanzivi, navodi nemački radio.
Već vekovima je Zapadni Balkan igralište velikih sila, Habsburgovci protiv Osmanlija, zapadni sistem vrednosti protiv komunističkih država - to su tokom istorije bili rivali, navodi "Dojče vele" i dodaje da se sada ponovo radi o moći i uticaju u regionu.
Ovoga puta su u ofanzivi Amerikanci i Rusi, ali su umešane i Kina i Turska dok je Evropska unija je u zaostatku i pored najvećeg ličnog i finansijskog angažovanja.
- Rusija i SAD se sve oštrije sukobljavaju na Balkanu - analizira pre par dana ugledni informativni „t-portal“ iz Hrvatske, najmlađe članice EU i dodaje: "Samo jedan mali sukob može da raspali bure baruta"; "Srbija žonglira između Brisela i Moskve", zabrinuto ove sedmice piše beogradska štampa; "Novi magazin" uočava "rusko-američki energetski rat na tlu Evrope" - a Balkan u njegovom središtu, navodi nemački državni radio najnovije naslovnice iz regiona.
Pre dve sedmice američki potpredsednik Majk Pens posetio je malu Crnu Goru, koja je ove godine i pored oštrog protivljenja Rusije - pristupila NATO, podseća nemački portal.
- Ovde na Zapadnom Balkanu, Rusija radi na destabilizaciji regiona kako bi potkopala njegovu demokratiju i podelila ga - izjavio je Pens pred gotovo svim šefovima vlada iz regiona.
SAD i pod predsednikom Donaldom Trampom podržavaju jugoistočnu Evropu protiv Moskve, navodi nemački radio.
Takvi borbeni tonovi naišli su na kritike, pre svega u Srbiji - nije Rusija ta koja ovde unosi destabilizaciju - već Zapad, poručio je ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić, prenosi nemački državni radio i dodaje da Beograd već godinama pokušava da balansira.
Kandidatu za članstvo u EU priključenje Uniji ne ide dovoljno brzo, ocenjue "Dojče vele" i dodaje da se istovremeno, sa istorijskim prijateljem Rusijom neguju posebni odnosi.
Tako u drugom po veličini gradu, Nišu, postoji „Srpsko-ruski humanitarni centar“, koji Vašington smatra centrom za špijunažu,a trenutno se sa Moskvom pregovara o nabavci šest polovnih aviona MIG-29, tenkova i sistema za raketnu odbranu, piše DW.
Za to vreme, SAD insistiraju na energetskom snabdevanju - one traže od Hrvatske da na ostrvu Krk, u severnom delu Jadrana, konačno izgradi planirani terminal za tečni gas.
Njega bi, prema pisanju "Dojče velea", punili američki tankeri i on bi trebalo da bude povezan sa sličnom stanicom u poljskom Svinojušću, a jugoistočna Evropa bi tako bila nezavisnija od ruskog gasa.
Na inicijativu Hrvatske i Poljske prošle godine je pokrenuta Inicijativa tri mora (Baltik, Jadran, Crno More) - 12 država srednje, istočne i jugoistočne Evrope žele snažniju podršku SAD kako bi se intenzivnije odbranile protiv Moskve, navodi nemački radio.
Kina je proteklih godina u okviru „Novog puta svile" ovde gradila puteve i mostove, davala kredite i modernizovala nuklearne elektrane, a turski predsednik Redžep Tajip Erdogan sledećeg meseca dolazi u posetu.
"Dojče vele" navodi da je Turska, tradicionalno dobre odnose sa muslimanima u Bosni i Hercegovini, još više intenzivirala i velikodušno pomagala u obnovi džamija uništenih za vreme rata.
Borbu za uticaj na Balkanu dodatno rasplamsavaju mediji, navodi DW, ističući da ruska agencija Sputnjik to radi sa programom na srpskom jeziku i tako jača ruski pogled na svet, dok je američka firma KKR, kojoj već pripadaju vodeće televizije u regionu, upravo je kupila Novu TV u Hrvatskoj i POP TV u Sloveniji - omiljene televizijske stanice.
"Dojče vele" navodi i da je turska novinska agencija Anadolija naročito jaka u Bosni, kao i televizija i portal „Al Džazira Balkan“ iz Katara na maternjim jezicima.
(Telegraf.rs/DW)
Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mire
Eu je rupa.
Podelite komentar
Sima strahota
Navijam za Amere!
Podelite komentar
slađa
Prvo, NATO je višak. Samo u direktnoj ravnoteži Rusija- Amerika na Balkanu, može se uspostaviti ravnoteža Istok- Zapad uopšte. Svi ostali su ekonomski takmičari i ta trka je legitimna i poželjna. I iznad svega, prijateljska u surovim okolnostima balkanskog siromaštva.
Podelite komentar