Kako Nemci vide Dačićev predlog o razgraničenju na Kosovu

  • 11

Ne može se zamisliti da će se Kosovari složiti sa naelektrisanim korigovanjem granica sa Srbijom, piše štampa na nemačkom o ideji šefa srpske diplomatije Ivice Dačića o podeli Kosova. Predlog se naziva „kontroverznim“.

Albanci pripremaju srpsko - makedonski sukob?

Od Tadićeve ideje do Lazareve kletve: Vučić o predlozima za Kosovo

„Srpski ministar spoljnih poslova se zalaže za podelu Kosova“ – naslov je članka objavljenog na portalu lista Handelsblat:

- Tako bi konflikt koji traje decenijama oko bivše srpske pokrajine koju sada naseljavaju gotovo samo još Albanci, mogao da bude rešen – napisao je ovaj visoki državni funkcioner za jedan list.

Foto: Tanjug/MUP Srbije/Zoran Živković

Kosovo je od pre devet godina nezavisna država koju je priznalo više od 110 zemalja. Na Kosovu ima mnogo srednjovekovnih srpskih manastira i bojnih polja, pa je Beograd do sada hteo da povrati taj region. Prema ranijim idejama o podeli, Severno Kosovo je moglo da bude pripojeno Srbiji, piše Handelsblat.

Foto: Tanjug/Edib Tahirović

Dačićev predlog je švajcarski dnevnik Noje cirher cajtung nazvao „probnim balonom Beograda“

- Odnos Srbije i Kosova je tema koju Beograd odnedavno vrlo aktivno kultiviše i pri tome ne preza ni od kontroverznih predloga. Tako je ministar spoljnih poslova u svom članku predložio da se Kosovo podeli. Iako to nije eksplicitno rekao, bilo je jasno da cilja na odvajanje Severa Kosova na kojem žive pretežno Srbi.

Foto: Tanjug/Edib Tahirović

- Zasad nema reakcija sa Kosova, sigurno i zato što je Dačić pojasnio da je u pitanju samo njegova ideja a ne zvanična pozicija vlade. Doduše, teško je zamisliti da ta ideja nije dogovorena sa moćnim srpskim predsednikom Aleksandrom Vučićem. On je prošle nedelje najavio da će u Srbiji pokrenuti unutrašnji dijalog o kosovskom pitanju - piše ovaj švajcarski list.

Foto: Tanjug/Kancelarija za KiM

- Pitanje pomeranja granica na Zapadnom Balkanu je istorijski krajnje eksplozivno i to ne samo na Kosovu, čije granice Srbija do danas nije priznala, baš kao ni samu državu. A na Kosovu se u poslednje vreme rasplamsala žestoka politička diskusija oko minimalnog pomeranja granice sa Crnom Gorom, koje je bitno doprinelo padu vlade Ise Mustafe u maju ove godine. Tako da ne može da se zamisli da će Kosovari da se slože sa politički mnogo više naelektrisanim korigovanjem granica sa Srbijom. Albanski krugovi su u prošlosti lansirali ideju razmene teritorija – Sever Kosova naseljen Srbima za Jug Srbije na kojem živi mnogo Albanaca - zaključuju u Noje cirher cajtungu.

(Telegraf.rs/DW)

Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA