Vučić u utorak u Rimu sa Matarelom i Ðentilonijem (FOTO)
Njavljeni su razgovori o bilateralnim odnosima dve zemlje, situaciji u regionu kao i podršci koju Italija pruža Srbiji na evropskom putu
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić boraviće u utorak u zvaničnoj poseti Rimu gde će razgovorati sa predsednikom i premijerom Italije Serđom Matarelom i Paolom Đentilonijem.
Hod po žici između Evropske unije i Rusije: Vučićeva umetnost balansiranja
Njavljeni su razgovori o bilateralnim odnosima dve zemlje, situaciji u regionu kao i podršci koju Italija pruža Srbiji na evropskom putu.
Poseta Italiji posledenja je u gustom nizu sastanaka koje je Vučić, od stupanja na mesto predsednika Srbije, organizovao sa svetskim, evropskim i regionalnim liderima kako bi ostvario ambiciznu agendu političkog i ekonomskog napretka zemlje i ubrzanja puta Srbije ka članstvu u EU.
Predsednik Srbije je početkom jula na sastanku sa šeficom diplomatije EU Federikom Mogerini u Briselu zatražio ubrzanje evropskog puta Srbije i oročavanje ulaska Srbije u EU.
Istim povodom Vučič je tokom jula razgovarao i sa predsednikom Evropske komisije Žanom Klodom Junkerom i predsednikom Evropskog saveta Donaldom Tuskom.
Iz EU poručuju da "razumeju i pozdravalju" opredeljenost Srbije i njenog predsednika za bržim evrointegracionim procesom.
- Završetak dijaloga i napredak Srbije u procesu reformi vode Srbiju u punopravno članstvo EU - poručio je predsednik Evropskog saveta Donald Tusk posle sastanka sa predsednikom Srbije 14. jula u Briselu.
Zvanični Brisel kaže da je spreman da zajedno sa Srbijom radi na "jačanju i ubrzanju" procesa evrointegracija, ali da brzina napredovanja ka članstvu zavisi od uspeha Srbije u normalizaciji odnosa sa Prištinom i primeni neohodnih reformi na prvom mestu onih iz oblasti vladavine prava.
Kada je reč o dijalogu Beograda i Prištine u Briselu kažu da je "počeo pripremni proces" za nastavak dijaloga odnosno, kako je najavljeno, "novu fazu dijaloga".
Diplomatski izvori Tanjuga u Briselu kažu da je "posao počeo i da je na dve strane (Beogradu i Prištini) da se sad dogovore o sadržaju i formatu nove faze".
Iako se napominje da će EU biti posrednik i u ovoj pripremnoj fazi u Briselu trenutno nema zvaničnog odgovora o mogućem datumu i agendi sledećeg sastanka u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa. U evropskim diplomatskim krugovima očekuje se da do novog sastanka dođe pošto se formira nova vlada u Prištini, ali i ne pre kraja avgusta do kada traje sezona odmora u EU institucijama.
Kada je reč o reformskim procesima letnja pauza u Briselu ne bi trebalo da bude prepreka za nastavak rada srpske administracije na usvajanju i primeni kriterijuma potrebnih za usklađivanje sa evropskim zakonodavstvom.
Iz Brisela i Beograda već je najavljeno otvarnje novih pristupnih poglavlja Srbije u drugoj polovini godine.
- Verujem da ćemo do kraja godine otvoriti još najmanje tri poglavlja. To su poglavlje 6-kompanijsko pravo, 30- ekonomski odnosi sa inostranstvom i poglavlje 33- budžetske i finansijske odredbe - poručila je ministraka za evrointegracije Srbije Jadranka Joksimović navodeći da će Srbija do kraja godine imati spremne pregovaračke pozicije i za dodatna poglavlja.
Očekuje se da Srbija nastavi "dobru dinamiku" po kojoj je otvarala po četiri pregovaračaka poglavlja tokom šestomesečnih predsedvanja Slovačke i Malte.
Trenutno predsedvajuća Evropskom savetom Estonija za Tanjug kaže da će do kraja 2017. godine nastaviti da podržava politiku proširenja uz napomenu da će poseban fokus staviti na oblasti vladavine prava i usklađaivanje sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU.
Imajući to u vidu od Srbije će se očekivati da za otvaranje novih poglavlja dokaže napredak u već otvorenim fundamentalnim poglavljima 23 i 24 koji se odnose na pravosuđe, slobode i bezbednost. Dodatni napredak u poglavlju 35 koje se odnosi na normalizaciju odnosa sa Prištinom takođe će biti praćen.
Poseta predsednika Srbije Aleksandra Vučića Italiji dolazi neposredno posle Samita Zapadnog Balkana i EU kome je Italija takođe bila domaćin. Trst je bio četvrta stanica Berlinskog procesa pokrenutog 2014. godine sa namerom boljeg regionalnog povezivanja država Zapadnog Balkanu kao i povezivanja regiona sa EU u cilju efikasnijeg puta i pripreme zemalja Zapadnog Balkana za članstvo u EU.
Iako se iz EU može čuti "jednoglasna podrška svih 28 država članica" nastavku proširenja na Zapadni Balkan, Italija se nalazi među onim članicama koje predanjače u svom zalaganju za što brže integracije regiona u Uniju.
Nekadašnja ministarka spoljnih poslova Italije, Federika Mogerini poručuje da će joj do kraja mandata na mestu šefice EU diplomatije "odmah posle pitanja sigurnosti i bezbednosti EU Zapadni Balkan biti proritet."
U diplomatskim izvorima u Briselu kažu da je izbor dugogodišnjeg italijanskog i EU diplomate Sema Fabricija za šefa EU misije u Srbiji bio upravo izbor Mogerinijeve u nameri da ubrza i pospeši koordinaciju na liniji Brisel Beograd.
Istovremeno, trenutni šef diplomatije Italije Anđelino Alfano podseća da Italija i Srbija imaju odličnu saradnju "kako na političkom tako i na ekonomskom nivou" i obećava nastavak podrške na putu evrointegracija. Alfano je samit Zapadnog Balkana i EU u Trstu opisao kao "most" između regiona i EU koji mora da stvori uslove po kojima ”evropska perspektiva ne bi bila apstraktan i nedostižan koncept”.
A upravo je jasna evropska perspektiva i njen dostižan realan vremenski okvir ono što i sam predsednik Srbije Aleksandar Vučić želi da čuje ne samo od Rima već i od Brisela i evropske 28-ce.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Konferencija za medije povodom filma "Volja sinovljeva
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.