Vučić danas u Solunu sa Ciprasom, potom trilaterala uz Borisova
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić boraviće danas u jednodnevnoj poseti Grčkoj, gde će u Solunu učestvovati u radu prve sednice Visokog saveta za saradnju između Srbije i Grčke, kojom predsedava grčki premijer Aleksis Cipras.
Predsednička plata: Aleksandar Vučić će primati oko 1.800 dinara manje od Tomislava Nikolića
Vučić: Evropa da kaže da li je zainteresovana za Srbiju
Prva sednica Visokog saveta za saradnju najveći je i najznačajniji događaj u srpsko-grčkim odnosima u poslednjih 65 godina i predstavlja, kako ističu iz Kabineta predsednika Srbije, poseban oblik učvršćivanja saradnje i jačanja veza između Atine i Beograda.
Zasedanje Visokog saveta je dogovoreno je prilikom posete premijera Aleksisa Ciprasa Beogradu početkom godine, kako bi se tradicionalno prijateljstvo i ekonomski interesi povezali u čvršću formu saradnje, zajedničkih investicija i projekata, određenih okvirima zajedničke evropske budućnosti dveju zemalja.
Rad Visokog saveta za saradnju, kojim se u četvrtak u Solunu otvara novo poglavlje u odnosima Atine i Beograda, doprineće ekonomskom povezivanju i saradnji u svim oblastima.
Predsednik Vučić učestvovaće i na trilateralnom sastanku Srbija - Grčka - Bugarska, kome prisustvuju predsednici vlade Grčke i Bugarske, Aleksis Cipras i Bojko Borisov.
Sastanak u Solunu biće prilika da se razgovara o međusobnim odnosima u regionu, energetskom povezivanju tri zemlje i velikom broju infrastrukturnih projekata.
U delegaciji koju predvodi predsednik Vučić, biće ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović, ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović, ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić, ministar privrede Goran Knežević, ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić i ministar odbrane Aleksandar Vulin.
Po dolasku u Solun, predsednik Vučić razgovaraće sa premijerom Grčke Aleksisom Ciprasom, a zatim će prisustvovati potpisivanju nekoliko bilateralnih sporazuma.
Nakon prve sednice Visokog saveta za saradnju Srbije i Grčke, uz radni ručak, uslediće trilateralni susret predsednika Srbije Vučića, grčkog premijera Ciprasa i njegovog bugarskog kolege Bojka Borisova.
Na kraju posete grčki premijer prirediće večeru u čast predsednika Srbije i predsednika bugarske vlade.
Sednica Visokog saveta, koja je od velikog značaja za saradnju u regionu, dogovorena je tokom posete premijera Ciprasa Beogradu, početkom godine.
Vučić i Cipras su tada odredili, kako je nazvana, "novu mapu puta" između dve zemlje koja će tradicionalno prijateljstvo i ekonomske interese povezati u čvršću formu saradnje, investicija, zajedničkih projekata, planova određenih okvirima zajedničke evropske budućnosti dve zemlje.
Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić boravio je u Atini pre nekoliko dana u funkciji pripreme sednice Viskog saveta, gde se sastao sa grčkim kolegom Nikosom Kocijasom.
- Grčka je jedan od najvećih investitora u Srbiji, investicije su premašile dve milijarde evra. Prošle godine je ekonomska razmena bila oko 400 miliona evra, ona se povećava i očekujemo da bude još viši nivo ekonomske razmene u narednim godinama - naveo je Dačić.
Šef grčke diplomatije Kocijas je posebno naglasio podršku koju od Grčke Srbija ima na svom evropskom putu uz konstataciju da je svojim aktivnostima, razvijenim političkim i društvenim sistemom, ulogom i značajem koji ima u regionu Srbija odavno zaslužila mesto u EU, mnogo više od drugih zemalja koje čekaju na članstvo.
Kocijas je izrazio nadu da će sednice Visokog saveta za saradnju kojima se u četvrtak otvara novo poglavlje u odnosima Atine i Beograda sasvim sigurno biti značajan doprinos ekonomskom povezivanju ali i saradnji u svim oblastima i problemima koji muče region.
Pored bilateralne i privredna saradnja između Srbije i Grčke nalazi se u stalnom usponu, pokazuju zvanične brojke pred današnju prvu sednicu Visokog saveta za saradnju između Srbije i Grčke.
Robna razmena Srbije i Grčke dostigla je prošle godine vrednost od 397,2 miliona, za oko 20 miliona više nego 2015.godine.
Pokrivenost uvoza izvozom je 50,5 odsto, a izvoz iz Srbije iznosio je 133,2 miliona evra, dok je uvoz iz Grčke na 264 miliona evra.
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež je na srpsko-grčkim poslovnim forumima, koji su održani krajem prošle i početkom ove godine u Beogradu ukazao da je potencijal za uvećanje robne razmene veliki utoliko pre što je ona skromna uprkos blizini tržišta i što je Grčka jedan od 10 najvećih investitora u Srbiji po dosadašnjim ukupnim ulaganjima.
Cilj Srbije, kako je istakao, je da smanji deficit u razmeni sa Grčkom i da našu razmenu uravnotežimo ali na višem nivou.
Čadež je ranije izjavio da veruje da će se tražnja na grčkom tržištu ojačati, i to ne samo tražnja za srpskim sirovinama i repromaterijalima, već i za gotovim proizvodima višeg stepena prerade i da je uveren da će da će naš izvoz u narednim godinama značajno uvećati.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Koncert Marije Šerifović uvodi Beograđane u Novu godinu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.