Ove srpske reči imaju sasvim drugačije značenje: Zato, pazite kako ih upotrebljavate
Reči koje su prema pisanju i izgovoru vrlo slične, ali po značenju i postanku veoma različite, nazivamo paronimi. Sadrže istu reč u svojoj osnovi, ali njihovi različiti prefiksi, sufiksi i infiksi daju im sasvim drugačija značenja. Stoga, vodite računa pri odabiru reči, jer vam se vrlo lako može učiniti da je neka reč podesna u rečenici, a zapravo joj tu nikako nije mesto!
NAJDUŽE REČI NA SVETU: Probajte da ih izgovorite, a da ne polomite jezik
Novinski (odnosi se na novine, npr. članak, tekst) – novinarski (odnosi se na novinare, npr. kodeks).
Ljubitelj (biti ljubitelj nečega, nešto posebno voleti, npr. sport, umetnost…) – ljubimac (biti nečiji ljubimac, u smislu miljenik).
Predvideti (unapred videti, predskazati) – prevideti (zanemariti nešto, ne uzeti nešto u obzir).
Menjati (poprimiti drugačiji izgled, pretvoriti sebe ili nekoga u nešto drugo) – zameniti (naći sebi ili nečemu zamenu tako što ćemo postaviti drugo lice ili stvar umesto nas ili nečega. Dakle, ne menjati nikog već ga zameniti nečim drugim, privremeno – odmeniti ili zauvek).
Spomenik (objekat podignut u čast na sećanje neke osobe ili nekog događaja) – spomenar (leksikon, album, dnevnik, ispovednik…)
Beleti (postajati beo, npr. u licu) – beliti (činiti da nešto postane belo, npr. bojiti belom bojom).
Toplota (spoljašnja toplota koja zagreva tela) – toplina (unutrašnja toplina, npr. duševna toplina kojom neko biće zrači).
Ne smeju se poistovećivati reči buniti i zbunjivati. Pogrešno je reći: to me buni; treba: to me zbunjuje.
Spasilac (Radi na plaži kao spasilac)- spasitelj (On je spasitelj naših duša).
Nosač (On radi kao nosač prtljaga )- nosilac (On je nosilac brojnih ordena).
Humorističan (koji sadrži humor, prožet humorom )- humoristički (koji se odnosi na humor npr. humoristička serija).
Razmera (odnos dveju veličina A:B) – srazmera (proporcija, odnos dveju razmera A:B = B:C ).
Zemljani (nešto što je napravljeno, sačinjeno od zemlje) – zemni (koji je IZ zemlje ili je ostao da zauvek pripada zemlji: zemni ostaci, zemni gas…), zemljišni (koji se ODNOSI na zemlju i bliže je opisuje, npr. zemljišne knjige ), zemaljski (koji se odnosi na Zemlju kao planetu i koji joj pripada).
Edukovan (onaj koji je obrazovan, učen, školovan ) – edukativan (nešto ili neko ko SLUŽI da bi neko postao edukovan; nešto ili neko ko ima vaspitnu ili poučnu ulogu).
Problemski (npr. zadatak) – problematičan (čovek problematičnog karaktera, neko ko ima loše vaspitanje i npr. preko i naglo ponašanje).
Logički (npr. zadatak čiji je cilj da se uporebi logika tj. razmiljanje) – logični (nešto što je logičkog karaktera, stvoreno logikom).
Čitko (jasno i precizno napisan, može lepo da se pročita, npr. rukopis) – čitljivo (štivo, tekst, knjiga… koji se lako čitaju, u smislu – nije dosadno, nerazumljivo i naporno za čitanje).
Propisati (nekome napisati uputstvo, naredbu, savet… čega treba da se pridržava, npr. propisati kaznu ili recept za lek)- pripisati (“nalepiti”, dodati nekome određene osobine, radnje, zasluge…).
Sredovečni (biti po godinama stariji čovek, ne biti više mlad ali još ni star) – srednjovekovni (poticati iz srednjeg veka).
Efektno (koje proivodi efekat; zadivljujuće, spektakularno) – efektivno (delotvorno, stvarno).
Sistemski (onaj koji se odnosi na sistem, npr. sistemska greška, nešto što se radi i gradi postupno, po nekom planiranom rasporedu)- sistematičan (biti dosledan, planski, pridržavati se nekog rasporeda i plana u radu ili životu).
(Telegraf.rs/Opanak)
Video: Mup o službenoj palici
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nele
Pola jaje pola nije ti ga hranis on te bije drugo znacenje znamo da je mucak
Podelite komentar