U školama će se igrati kolo, a sledeće godine se uvodi i pevanje uz gusle
Upis srpske narodne igre kolo na Uneskovu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva je izvanredna vest i treba da posluži kako podsticaj za negovanje srpske baštine, izjavio je danas ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević.
Srpsko kolo na Uneskovoj listi (FOTO) (VIDEO)
Vukosavljević je izrazio uverenje da će se i pevanje uz gusle naći na toj listi naredne godine.
- Mi smo pokazali da Srbija ima šta da ponudi svetskoj kulturnoj mapi, ta stvar je obarujuća za našu etnomuzikološku baštinu i treba da posluži kao ohrabrenje i podsticaj za dalje negovanje i čuvanje naših baština u svim aspektima, naročito etnomuzikološkoj oblasti - rekao je Vukosavljević za Pink.
Prema njegovim rečima, upis kola na Uneskovu listu je ohrabrenje i za amaterizam, brojna kulturno-umetnička društva i sve one koji se trude da čuvaju sprsku kulturnu tradiciju.
Vukosavljević je najavio da će Ministarstvo kulture, u saradnji sa srpskim ustanovama, pojedinicima i stručnjacima, nastaviti da se bavi zaštititom i promocijom srpske kulturne baštine koja je, naglasio je, izuzetno dragocena, bogata i važna za kulturni opstanak i identitet Srbije.
Na pitanje da li će se Crnogorci naljutiti zbog toga što Srbija planira da na Uneskovu listu uvrsti i pevanje uz gusle, Vukosavljević je napomenuo da je pevanje uz gusle bitna osobenost sprske kulturne tradiicije.
- To što je došlo do nekih političkih podela, to nije naš problem. Pevanje uz gusle je, takođe, deo identitetskog pevanja par ekselans. Tu činjenicu je još pre 200 godina na evropsku i svetsku kulturnu trpezu izneo Vuk Karadžić, a naše pevanje uz gusle i pesme koje se pevaju uz gusle su zaprepastile tadašnju kulturnu Evropu - Getea, braću Grim i druge - podsetio je Vukosavljević.
Prema tome, naglasio je, pevanje uz gusle pripada bitnim obeležjima srpskog naroda i srpske kulturne istorije.
Ministar je dodao da se i druge zemlje u regionu aktivno trude da stave različite stvari na Uneskovu listu, a za neke od njih Srbija smatra da možda pripadaju delu njenog kulturnog prostora.
- Ali takav je ovaj svet - navodi Vukosavljević i dodaje da je na Srbiji da čini najbolje što može za svoju kulturu.
On je najavio da će Ministarstvo kulture ubuduće ohrabrivati srpske nadležne komisije da prave malo brže i energičnije nominacione dosijee.
- Posle slave, sada kola, a verujem da će pevanje uz gusle biti sledeće godine, mi imamo dosta stvari koje zaslužuju da se nađu na toj listi. Mislim da uz dodatnu agilnost, dodatne napore i entuzijazam, možemo da srpsku kulturu promovišemo i preko Unesko i na druge načine kako to rade i druge zemlje - rekao je Vukosavljević.
Istovremeno je podsetio da je zajedno sa ministrom za zaštitu životne sredine Goranom Trivanom pokušao da jednom akcijom da prvi implus principima obnove i zaštite amaterizma u Srbiji.
- Stotine kulturno-umetničkih društava deluje u našim selima, varošima i gradovima, u ranijim epohama oni su imali jaku pomoć države i lokalne zajednice u finansijskkom smislu, ali je 1990-ih to počelo da zamire. Sada nije u blistavom stanju, ali klubovi pokazuju veliku vitalnost - rekao je Vukosavljević.
Kako je dodao, tu vitalnost država mora da nagradi određenim merama finansijske zaštite i pomoći.
On i Trivan, naglasio je, smatraju da je važno da svaka mlada osoba provodi veći deo slobodnog vremena baveći se amaterizmom, kulturnim aktivnostima i sportom i da se one odvoje od "kladionica, kafeterija i bemislenog provođenja vremena".
- Država je tu da ohrabri one stvari za koje misli da su dobre i vredne u više kulturoloških i drugih dimenzija - rekao je Vukosavljević.
Ministar je naglasio da načini na koje narodi igraju i pevaju, pokazuju dosta od njihovog temperamenta, kulturnih obrazaca i pogleda na svet i život, te je ukazao da kolo izražava duh srpskog naroda kroz zajedništvo, sabornost, raspevanost i razigranost, često uprkos teškim trenucima.
- Kolo je izraz životnog optimizma i elena i zbog toga je bitan deo našeg kulturnog identiteta - rekao je Vukosavljević.
Najavio je i da će Srbija nastojati da kroz kulturne centre u inostranstvu, koje će otvarati, kao što je centar u Pekingu u februaru, promoviše svoje nasleđe kako bi se s njim upoznala svetska javnost.
Direktor ansambla "Kolo" Vladimir Dekić rekao je da je u Uneksovu listu upisano kolo u tri, odnosno kolo u šest koraka i istakao da popularnost kola ne janjava, iako se manje provlači kroz obrazovni sistem nego ranije.
V.d direktora Etnografskog muzeja Tijana Čolak Antić Popović rekla je da se kolo vraća u škole, odnosno da je od ove godine ušlo kao nastavna jedinica iz predmeta muzičko i fizičko vaspitanje.
On se saglasila da je kolo u prošlosti značilo mnogo više i da je bilo neizostavni deo svakodnevnog života.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dag
Lepo je postovati svoje,ali ovo je ipak - XXI vek... (Zasto ni to bila obaveza, pored toliko KUD - a,gde svako moze da se potrudi da nauci - korake.)...
Podelite komentar
eva
Koja glupost deca umesto da uce informatiku i strane jezike oni ce sviriti gusle
Podelite komentar
Mile
Teslu je majka uspavljivala uz pesme Kosovskog ciklusa, a budila guslama. A Tesla cim je dovoljno odrastao da dohvati kvaku otvorio je vrata I zbrisao. Nikad se nije vratio. Sta je postigao zna vecina ljudi.
Podelite komentar