Rembrantova "NOĆNA STRAŽA" je ponos nacije: Kratka priča iza velikog umetničkog dela 2. deo (FOTO)
![](https://xdn.tf.rs/2017/09/23/nocna-straza-rembrantovo-remek-delo-kolosalnih-dimenzija-iz-1642.-godine-830x0.jpg)
"Milicijska četa distrikta II pod komandom kapetana Fransa Baninka Koka" zvanični je naziv slike Rembranta van Rajna, mada se često može čuti i "Pucačka četa Fransa Baninka Koka i Vilema van Rujtenburha". Ipak, najuobičajeniji naziv ovog remek-dela je daleko jednostavniji (i potpuno pogrešan): "Noćna straža".
Njena je izrada naručena oko 1639. godine od strane kapetana Koka, njegovog zamenika Van Rujtenburha i još 16 pripadnika njihove milicijske družine, a završena je 1642. Na njoj se pojavljuju ukupno 34 lika, a slikar je bio plaćen 1.600 guldena, što je u to vreme bila ogromna svota novca.
Prvobitno je bila smeštena u Musketarski dom (hol. Kloveniersdoelen), ali je 1715. prebačena u Gradsku većnicu Amsterdama.
Tada je skraćena sa gornje i leve strane, i nešto malo sa desne, kako bi mogla da stane između dva stuba u svojoj novoj kući. Zbog toga su neki likovi nestali sa slike, ali postoji kopija iz tog perioda na osnovu koje znamo kako je izgledala pre.
![](https://xdn.tf.rs/2017/09/23/posetioci-ispred-rembrantove-nocne-straze-u-amsterdamu-slika-augusta-jernberga-iz-1885.-godine-830x0.jpg)
Danas je formalno deo kolekcije Amsterdamskog muzeja, mada se nalazi u stalnoj postavci Rajksmuzeuma (hol. Nacionalni muzej) i smatra se najboljom slikom u toj zbirci i jednom od najboljih dela iz perioda Zlatnog doba Holandije. Toliko je slavna ova slika, da postoje čak i slavne slike na kojima je prikazana ova slavna slika, a filmove i romane i da ne pominjemo.
Čuvena je posebno zbog tri stvari: kolosalne veličine (363 x 437 cm), neverovatne igre svetlosti i senki, te odavanja utiska pokreta na onome što je trebalo da bude tradicionalni vojni portret. Zbog obima slike, figure su skoro u stvarnim dimenzijama.
Tri puta je bila na meti vandala, sva tri puta u XX stoleću. Prvo ju je neki čovek obućarskim nožem oštetio januara 1911. godine, potom je drugi nožem za hleb 1975. godine naneo nekoliko "posekotina" (naredne je izvršio samoubistvo u psihijatrijskoj bolnici), da bi konačno 1990. treći ludak na nju bacio kiselinu. Svaki put je uspešno obnovljena.
![](https://xdn.tf.rs/2017/09/23/skulpture-likova-sa-rembrantove-slike-nocna-straza.-delo-su-savremenog-ruskog-vajara-aleksandra-taratinova-830x0.jpg)
Takođe, tokom Drugog svetskog rata bila je srolana oko cilindra u sanduku i skrivena u zamku Radbud, kako je se nacisti ne bi dočepali. Kad je nastupilo oslobođenje, vraćena je na svoje mesto.
Postoji takođe i jedan mit, posebno prisutan u Holandiji, koji kaže da je Rembrantov pad počeo zato što se javnosti nije svidela "Noćna straža". Za to nema nikakvih dokaza; šta više, kapetan Kok je naručio od autora i njen akvarel za svoj privatni album. Istoričari umetnosti kažu da je za pad ovog slikara odgovorna zapravo promena ukusa 1640-ih godina.
Za kraj, da se vratimo na početak i nešto što nismo razjasnili. Zašto je "Noćna straža" pogrešan naziv? Zato što Rembrant nije oslikao noćni prizor, već dnevni. Slika ostavlja utisak noći zbog one igre svetlosti i senki, i zbog tamne glazure koja je nanesena na nju nakon što je izrađena a koja je sklonjena tek 1940-ih godina.
(O. Š.)
Video: Ciklon nad Jadranom
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dusica
Bravo za tekst
Podelite komentar