Zlatni orden Miloša Velikog u vlasništvu Kanađanina - prodaje ga na aukciji za 240.000 dolara

 
  • 1

Set čine orden sa dijamantima, safirima, smaragdima i rubinom težine 36,6 grama, i srebrna zvezda sa krunom, orlom i inicijalom M sa 72 dijamnta, teška 71,2 grama, a njegov vlasnik je Kanađanin Beri Turk

Na sajtu aukcijske kuće "Emedals" iz Kanade ponuđen je na prodaju Zlatni orden Miloša Velikog sa srebrnom zvezdom i krunom sa brilijantima, za koji se traži 240.000 dolara, a ugledni heraldičar Dragomir Acović kaže da je teško reći čiji je to orden, ali i da sumnja da će bilo ko izdvojiti toliku sumu za orden iz Srbije.

Zastavu Srbije iz 1835. nikada nećete zaboraviti: Dve svetske sile tražile su da se menja kroz istoriju (FOTO)

Odličan poznavalac ordenja i medalja i autor knjige o ordenu Miloša Velikog iznenađen je vešću da se to odličje našlo na sajtu kanadske aukcijske kuće, ocenivši da je to neviđeno do sada pošto je prodaja ordena sa brilijantima krajnje neuobičajna stvar.

- Dešavalo se, ali retko i to je uglavnom bio slučaj sa stranim vladarima - rekao je Acović Tanjugu.

On je precizirao da je prvi stepen ordena Miloša Velikog dodeljivan samo četiri godine od poslednjih dana 1898. do sredine 1903. i da je poznato da je broj nosilaca tog ordena samo devet, mada neki tvrde da postoji i deseti.

Jedini stranac za koga se zna da je dobio orden Miloša Velikog, ali bez brilijanata, jeste car Franjo Josif.

Foto: Wikipedia/public domain

- Kralja Aleksandra Obrenovića, kralja Milana, kraljicu Dragu, kraljicu Nataliju nikada niko nije video, niti su fotografisani, niti su slikani sa tim ordenom ukrašenim brilijantima, tako da ne postoji nikakav precizan dokaz čiji bi taj orden mogao da bude - rekao je Acović.

Acović navodi da je atribuciju i pregled ordena izvršio ugledan stručnjak Tomislav Mihić iz Zagreba i da on nema razloga da sumnja u njegovu ocenu da je u pitanju originalan predmet.

- Sam primerak, po fotografijama koje su objavljene, toliko je kvalitetan i toliko je dobro urađen da je teško zamisliti da je danas neko mogao da investira toliki novac i rad da bi proizveo ovakav primerak iz zabave ili želje da zaradi - dodao je poznati heraldičar.

Set čine orden sa dijamantima, safirima, smaragdima i rubinom težine 36,6 grama, i srebrna zvezda sa krunom, orlom i inicijalom M sa 72 dijamnta, teška 71,2 grama, a njegov vlasnik je, Kanađanin Beri Turk, koji ga je ponudio na prodaju po fiksnoj ceni od 240.000 dolara.

Foto: Wikimedia

Acović naglašava da je to kolekcionarska cena i da ne postoji nešto što bi se moglo nazvati objektivnom vrednošću.

- To vredi onoliko koliko je neko spreman da plati. U principu orden sa draguljima uvek je skuplji, ali ovo je izuzetno visoka cena. Tako visoku cenu zbog ograničenosti tržišta uglavnom postižu ordeni carske Rusije, Velike Britanije i Nemačke - rekao je on.

Acović dodaje da ne zna nikog ko bi bio spreman da plati toliku cenu čak ni za ovako spektakularan orden, jer dolazi iz Srbije.

- To je stvar kolekcionarskog tržišta, ali pošto je broj primeraka prvog stepena ikad dodeljenih mali i s obzirom da je to orden koji je ''kratko živeo'', smatra se raritetom i predmetom žestokog interesovanja. A kada se desi ovako spektakularna ponuda onda se broj zainteresovanih geometrijski umnožava, dok se broj onih koji su kadri da to sebi priušte geometrijski smanjuje - primetio je Acović.

On se prisetio da se pre nekoliko godina u istoj aukcijskoj kući pojavio prvi stepen Belog orla iz vremena Obrenovića sa brilijantima, dodavši da je on lično video samo jedan primerak tog ordena i to u zbirci Smitsonijan muzeja u Vašingtonu.

Foto: Milena Đorđević

Ordeni Obrenovića su, kako podseća Acović, manje više svi pokradeni tokom dva svetska rata i ono malo što je ostalo nalazi se uglavnom u Vojnom muzeju.

- Mi znamo za pojedine ordene kao što je Velika lenta ordena Legije časti kralja Aleksandra Obrenovića koja se nalazi u Nacionalnom muzeju u Pragu gde je došla tako što ju je jedan nemački oficir za vreme rata ukrao iz Vojnog muzeja i to preporodao kasnije - ispričao je Acović.

Turk je "Novostima" rekao da nije uspeo da sazna ko su bili prethodni vlasnici, osim da je orden pripadao bogatom advokatui iz Londona koji je od šezdesetih godina sakupljao ordene rađene u zlatu sa dijamntima.

On je dodao da je uveren da je komplet pripadao kralju Aleksandru Obrenoviću, međutim nije obavestio nijedan muzej u Srbiji o tome.

Na sajtu "Emedals" nudi se još srpskih znamenja, ali po mnogo nižim cenama.

(Telegraf.rs / Večernje novosti / Tanjug)

Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Majkl

    11. avgust 2017 | 00:26

    Ајмо тајкуни. Србија вам је све омогућила и све сте од ње узели. Вратите нешто мајци Србији. Нека неко купи тај орден и врати га Србији у музеј. Па чак и у своје власништво, али бар да знамо да је код нас.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA