Najlepša ljubavna priča desila se između muslimana i Srpkinje i ima veze sa Vidovdanom (FOTO)

 ≫ 

Olivera Lazarević bila je najmlađa ćerka kneza Lazara i kneginje Milice. Posle Lazareve smrti na Kosovskom boju, kneginja je bila primorana da svoju najmlađu, a istovremeno i najlepšu ćerku preda turskom sultanu Bajazitu u harem.

Lazareva kći udala se za Bajazita da bi spasila Srbiju!

Odluku o slanju Olivere u harem doneo je Državni sabor 1389. godine.

Srpski narod je, prema predanjima, iz Kruševca ka Drenopolju, put Oliveri posuo ružama.

OVO DANAS NIKAKO NE SMETE DA RADITE: Narodna verovanja na Vidovdan!

A među mnogim ženama u haremu, Olivera je postala jedna od četiri sultanove zakonite žene – kadune.

Između sultana Bajazita i Olivere rodila se ljubav. Ona je bila veoma poštovana, te joj je dozvoljeno da zadrži i svoju veru među muslimanima. Svoj položaj Olivera je koristila da pomogne srpskom narodu.

Najveći greh joj je, ipak, to što je neprestano šaputala sultanu u korist svog brata despota Stefana Lazarevića.

Olivera je bila mudra žena iznad svega. Više je koristila svoju pamet, nego lepotu, i tako uspela da postane sultanova miljenica.

Harem je bio složeno, opasno i zatvoreno društvo, izolovano od stvarnosti i spoljašnjeg sveta. Samo četiri hasećije, koliko je propisivao šerijat, mogle su stupiti u šerijatski brak i nazivane su kadunama, a ako rode sinove baš-kadunama.

Vešto izbegavajući intrige i strogu hijerarhiju našla je put do Bajazitovog srca. Kao njegova miljenica uspela je da pomogne svojoj zemlji. Ovakvim ponašanjem pokazala je izuzetnu diplomatsku mudrost.

Foto: gavriloikona.blogspot.com Foto: gavriloikona.blogspot.com

Zahvaljujući njenoj sposobnosti i uticaju koji je imala nad samim Bajazitom  porodica Lazarevića zauzela je vrlo povoljan položaj na turskom dvoru.

U haremu je provela 12 godina i po povratku u Srbiju bila je Despotov verni pratilac i savetnik, vodila je politički diplomatske odnose sa turskom vlašću, jer je dobro poznavala tamošnje vladare. 

Posle bitke kod Angore (Ankare) 1402, gde je tatarski emir Tamerlan naneo težak poraz Osmanlijama i zarobio sultana Bajazita, zarobljeništva je dopala i Olivera.

Prema osmanskoj tradiciji, Bajazit je 8. marta 1403. u tatarskom ropstvu na kraju izvršio samoubistvo zbog sramote koja je bila nanesena Oliveri.

Olivera je oslobođena iz zatočeništva tokom 1403. zahvaljujući poslanstvu koje je njen brat Stefan Lazarević poslao Tamerlanu.

Kosovski boj, 500 godina stara flamanska tapiserija u francuskom zamku Šenonso. Foto: chenonceau.com Kosovski boj, 500 godina stara flamanska tapiserija u francuskom zamku Šenonso. Foto: chenonceau.com

Vratila se u Srbiju 1403. godine i nešto kasnije se trajno nastanila na dvoru svoga brata despota Stefana u tadašnjoj prestonici Beogradu. Sve do njegove smrti.

Princeza Olivera nije se više udavala i nije imala potomaka. Smatra se da je umrla posle 1444. godine i ne zna se gde je sahranjena.

(I. L.)

Video: Udes u Beogradu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • anjas

    28. jun 2015 | 19:08

    tuzna je bila Oliverina sudbina, ni ona ni njena mati Carica Milica nisu imale izbora,Srbija je bila na kolenima, Bajazit je pokorio, Pitam sve vas pametnjakovice koji je osudjujete sta biste uradili na njenom mestu i u ono vreme. Mozda bi blokirali Bajazita na fb, ili upotrebili suzavac lad vam se on sa svojom vojskom pojavi na dvoru ili nasli utociste u sigurnoj kuci u krajnjem slucaju. Da sam na vasem mestu bilo bi me sramota da je i jednim delicem svesti osudim

  • Djole

    28. jun 2015 | 16:01

    kakva prica , ti nema price to je nesreca nasa.

  • Mladen

    28. jun 2015 | 13:52

    "Zenska je cud smijesna rabota, stotinu ce promijeniti vjera da ucini sto joj srcu drago" P.P. Njegos

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA