Mladen je poslednji napustio Krajinu, a nije znao za "Oluju": Bila je čudna tišina, samo smo se popeli na jedan vrh i videli šahovnicu
Mladen Šorgić Tigar (56), metalostrugar iz Benkovca, kasnije vojnik i izbeglica, danas stanovnik Srpskog Miletića u Bačkoj, jedan je od zadnjih srpskih vojnika koji je napustio Krajinu tokom akcije Oluja 1995. godine. On i njegovi saborci više od 12 dana nisu uopše znali da se "Oluja" dogodila.
Proveli su 12 dana pod oružjem u Hrvatskoj i još devet u Bosni, dok nisu stigli u Banja Luku i saznali šta se dogodilo.
- Bila je neka čudna tišina nad Krajinom, popeli smo se na vrh Klekovaču da vidimo šta se događa, kad na kninskoj tvrđavi vijori se šahovnica. Bili smo u šoku. Šahovnica je značila da je Knin pao, ali šta je bilo s Krajinom, nismo znali. Moja borbena grupa od pet vojnika imala je specijalne zadatke na čuvanju promatračnica po Dinari i bili smo odvojeni od svih - ispričao je Šorgić svojevremeno za beogradske medije.
On je dodao da su se kretali po šumama i gorama, teren su odlično poznavali. Hranili su se na terenu, a samo kad su po kuririma dobijali pozive za nove zadatke išli su u jedinicu. A kako je za Express rekao, u poslednje vreme Oluje niko ih ništa nije obaveštavao.
Za pomenuti portal Mladen Tigar je rekao da čim su ugledali šahovnicu na Kninom, odmah krenuli za Bosnu.
- Išli smo planinama, zaobilazeći sela i gradove, prošli smo kraj Livna, Grahova, Petrovca. To je trajalo danima jer smo hodali samo noću, a danju smo se skrivali po šumama. U Banja Luku smo stigli 26. avgusta i tu smo prvi put čuli priču o porazu vojske i egzodusu naroda - prisetio se Šorgić.
U Srbiji se oženio i sa suprugom otišao živeti u Bačku.
- Živimo u velikoj neimaštini i ne znam više kako preživljavamo, valjda po inerciji. Zdravlje mi je loše, imamo dvoje dece, sve smo izgubili, a ništa nismo dobili. Čak i kuća u kojoj živimo pripada UNHCR-u i ako je ne isplatimo, moraćemo se seliti - ispričao je Šorgić.
VIDEO: Ustaški simboli u srcu Šumadije: Hrvatski huligani demolirali srpsku pumpu
VIDEO: Hrvati slave drugo mesto i horski uz Tompsona vređaju Srbe
(Telegraf.rs/Express.hr)
Video: Gori automobil u blizini Slavonskog Broda: Vatra "progutala" vozilo
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
rsk
Borili smo se, izgubili.Palili smo, palili su.U mom srcu ostaje RSK, mada, i da se SVK vrati i zauzme Krajinu, sumnjam da bih se ikada vise vratio. Zapoceo se novi zivot u NS, Krajina ostaje u srcu al buducbost je u Srbiji, Vojvodini.Ponosan sam na svoje ucesce u SVK, borili smo se kao lavovi, sve do avgusta 1995. Tada smo bili prodani i nismo vise mogli. Sada, sta je tu je, neka zivo R Srbija i R Srpska, a Krajina, sta ces, djavo odneo.Mnogo hteli, mnogo zapoceli-nosta ostvarili.I za kraj, najsmesnije su mi price o ratnim uspesima HV. Dok nas nisu izdali, sa njima smo sa lakocom izlazili na krajPozdrav,12 brigada drugog krajiskog korpusa Srpske Vojske Krajine
Podelite komentar
Dm
Šta ovi lupetaju, ko je rušio, palio...pljačkao....meni je u Glini hrvatska sve opljačkala iz kuće i sad nemam nikakvog dokuenta i nedaju penziju, dali mi rok 8 dana da im isporučim neki dokument inače će smatrati da odustajem od penzije...još su u ratu i dalje nas pljačkaju ...
Podelite komentar
Mare
Srbi u Krajini su imali 30.000 vojnika dok je Hrvatska imala 150.000 vojnika. Milošević nije poslao vojsku iz Srbije da brani Krajinu zato se nažalost tako i završilo. Milošević je jos 1992. godine povukao JNA i ostavio Srbe na cedilu. Napravljena je neviđena izdaja, jedna od najvećih sramota u istoriji Srbije.
Podelite komentar