Da li je ovo konačan naziv? Pao dogovor kako će se Makedonija ubuduće zvati
Republika Severna Makedonija je konačan predlog novog imena te bivše jugoslovenske republike, o čemu su saglasnost postigli šefovi diplomatija Grčke i Makedonije, Nikos Kocijas i Nikola Dimitrov, objavio je portal Telma, pozivajući se na diplomatske izvore.
Imenom koje su dogovorila dvojica ministara trebalo bi da bude stavljena tačka na ovaj 27 dug grčko-makedonski spor.
Kako se navodi, očekuje se da sporazum u 11 tačaka u sredu, 30. maja, verifikuju premijeri Grčke i Makedonije, Aleksis Cipras i Zoran Zaev, najpre u telefonskom razgovoru, što bi bio uvod za njihov susret u Prespi, gde bi sporazum bio ozvaničen.
Pozivajući se takođe na nezvanične izvore, Telma piše da će Makedonija u junu dobiti datum za početak pregovora o prikjlučenju EU, sa ili bez konačnog sporazuma sa Grčkom.
Makedonija će, navodi se, otvoriti pregovore i bez dogovora s Grčkom pod uslovom da se dijalog o imenu okonča do decembra, s tim što bi u septembru ili oktobru, prema Telmi, najverovatnije 8. septembra, bio održan referendum na kojem bi se i građani izjasnili o novom imenu.
Opoziciona konzervativna grčka stranka Nova demokratija pozvala je Ciprasa da ne pristane da Makedonija dobije unapred "zeleno svetlo" za otvaranje pregovora sa EU i priključenje NATO.
- Nezamislivo je da Grčka, posle uspešnih pregovora, unapred položi oružje - rekla je portparol Nove demokratije Maria Spiraki.
Inače, plan primene konačnog sporazuma u 11 tačaka o novom imenu je da Zaev dokument dostavi zvanično najpre parlamentu na izglasavanje, za šta je potrebna kvalifikovana većina.
Nakon što sporazum dobije "zeleno svetlo" u makedonskom parlamentu, Grčka će obavestiti NATO pismom da odobrava ulazak Makedonije u Alijansu, ali pod uslovom da se sprovedu i ustavne promene.
Sledeći korak će biti 28. i 29. juna, na samitu EU, kada će Makedonija dobiti datum za početak pregovora sa EU, a zatim 11. i 12. jula i zvanični poziv da se priključi NATO, na samitu Aijanse u Briselu.
Potom bi, kako se navodi, u Makedoniji u septembru bio organizovan referendum, ustavne promene za šta će u Srobranju biti potrebna dvotrećinska većina.
Nakon toga, sporazum o imenu bi trebalo da bude dostavljen grčkom parlamentu na ratifikaciju.
U međuvremenu, obe strane formalno se uzdržavaju od komentarisanja koraka i dogovorenog okvira između Kocijasa i Dimitrova.
Portparol grčke vlade Dimitris Zanakopulos je u intervjuu za ERT rekao da su razgovori sa šefovima diplomatije bili zatvoreni za javnost.
- Možemo reći da smo u završnoj fazi, ali niko ne može da predvidi ishod u ovakvim složenim pregovorima, iako još uvek sam veliki optimista i očekujem naredne korake - rekao Zanakopulos.
VIDEO: Protest u Atini protiv kompromisa o imenu Makedonije
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Ovi dani Srbiji će doneti temperature i do 20 stepeni: Stiže proleće usred zime
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Boban
Najbolje bi bilo ime koje podržavaju Grci da se zove JUŽNA SRBIJA!
Podelite komentar
tnt
Juzna Srbija.
Podelite komentar
Region
Ovo im bas ne treba, sa 'bivsa jugoslovenska' su mirni, ovako rizikuju da jednom budu pretendovani kao deo Grcke Makedonije.
Podelite komentar