U ovom gradu na jadranskom ostrvu se na svim važnim funkcijama nalaze žene: Šta kažu Hrvati na tu činjenicu?
Žene vladaju gradom Supetrom. U tom bračkom središtu na delu je pravi matrijarhat jer sve ključne i važne funkcije drže – žene. Dok sa mnogih strana stižu upozorenja i vapaji kako su žene potisnute u drugi plan, marginalizovane i kako na odgovorne funkcije stižu mnogo teže nego muškarci, dotle u Supetru vidimo potpuno drugu sliku. Supetarski primer teško bi bilo pronaći bilo gde drugde u Hrvatskoj.
Kormilo grada, drugi mandat uzastopce, u rukama je gradonačelnice Ivane Marković. Ona je prva žena u istoriji Supetra i Brača koja je sela u stolicu gradonačelnika. Dogodilo se to 2013. godine, a prošle godine je osvojila novi mandat i to već u prvom krugu. U svim drugim bračkim jedinicama odnosno opštinama dužnost gradonačelnika je u muškim rukama. I na čelu supetarskog Gradskog veća je žena, Danijela Kirigin.
Iako je nepisano pravilo da policijsku stanicu vodi muški rod, u Supetru je i ta dužnost pripala nežnijem polu. Od prošle godine policiju vodi Katica Jelinčić, ali je i u mandatu pre nje na čelu stanice isto bila - žena.
Kada prođete prag "Palate pravde" tek ste onda u ženskim rukama. Sve sudije i sudski savetnici su žene, dok se na čelu službe katastra isto nalazi žena Irena Mikačić. Dakle, u Supetru pravdu dele isključivo – žene.
Danica Baričević već devet godina uspešno vodi Udruženje preduzetnika Brača koje broji oko 700 članova. Premda ta dužnost prema percepciji javnosti pripada muškarcima, ona zajedno sa njima već godinama plovi kroz lepa vremena. Slična je situacija i u Komunalnom društvu Grad na čijem je čelu Marijana Šemanović, a zapošljava šezdesetak radnika, uglavnom muškaraca. Poljoprivrednu zadrugu takođe predvodi žena Tija Mlinac.
Nadalje, žene vode Osnovnu školu, Centar za kulturu, Dečji vrtić...
Doajen među ženama je prof. Gita Dragičević, direktorka Narodne biblioteke koja tu dužnost vrši već 38 godina.
- Ja imam teoriju po kojoj žene rade više poslova istovremeno mnogo bolje nego muškarci. Dakle, možemo da radimo na nekoliko nivoa, ali to ne bismo mogle bez podrške i razumevanja naših muževa - rekla je prof. Dragičević.
- Nama ženama je mnogo teže da obavljamo javne fukcije jer kada se vratimo svojim porodicama, još nas čekaju brojni kućni poslovi. Međutim, mi se žene ne žalimo. Zadovoljstvo mi je da radim sa ženama koje znaju svoj posao i koje ga rade sa puno ljubavi i entuzijazma na dobrobit našega Grada i naših građana. Zato i jesam ponosna na naše supetarske žene, čestitam im Dan žena i želim još mnogo uspeha i dobrih rezultata u njihovom odgovornom radu - kazala je gradonačelnica Ivana Marković.
I tako dok se kaže kako žene drže tri ćoška kuće dotle u Supetru drže još više vlasti i odgovornih dužnosti i funkcija. U Supetru su žene izborile svoje pravo i svoje mesto zahvaljujući svom radu, zalaganju i znanju.
O supetarskom fenomenu imaju šta da kažu i sociolozi i da ponude odgovor "u kom to grmu leži zec". Šta na to kažu Supetrani!? Pa ništa posebno, oni su naučili da žive sa činjenicom da njihove žene drže tri ćoška kuće i barem još toliko odgovornih javnih i društvenih dužnosti.
(Telegraf.rs/slobodnadalmacija.hr)
Video: Plivanje za Časni krst: Dečak pobedio pa podigao krst
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
DARKO 100%
Ali da vam kazem kad zena obeca nesto da ce da uradi ili da ti pomogne uradice to 100% dok muskarci odmah te ucenjuju,traze uvek nesto zauzvrat i sl...to je moje iskustvo i mnogih drugih iskustava koji su podelili samnom
Podelite komentar
DARKO 100%
Ća ti gospe ma sta velite!
Podelite komentar
SDG-BG
MNOGO ME ZANIMA NJIHOV MEGAPOLIS OVO NIJE NIKAKAV GRAD MOZE BITI SAMO VAROSICA CUJ SVAKO SELO GRAD????!
Podelite komentar