Ploču sa pokličem "Za dom spremni" čuva policija 24h: Svako ko zastane kod nje, biće legitimisan

  • 2

Ploča HOS-a na kojoj je pozdrav "Za dom spremni" i koja je u septembru prošle godine preseljena iz Jasenovca na novu lokaciju nedaleko od Novske ima 24-satnu zaštitu policije.

Hrvati se odrekli pozdrava "Za dom spremni!"

Policajci koji dežuraju uz nju ponekad su u civilnim odelima i koriste automobil bez vidljivih policijskih oznaka, a ponekad su u službenom policijskom vozilu i u uniformama saobraćajne policije, piše Jutarnji list na svom portalu.

Kako se lokacija Baira, kolokvijalno poznatija kao Slavonski Trokut, na koju je ploča u septembru prošle godine premeštena, nalazi uz putkoja od Pakraca preko Slavonskog Trokuta vodi prema Novskoj, saobraćajci koji dežuraju uz ploču ponekad zaustave neko vozilo koje tim putem prolazi i legitimišu vozače.

Fotoreportera Jutarnjeg koji se zaustavio kako bi fotografisao njihovu patrolu uz HOS-ovu ploču takođe su legitimisani. Na njegovo pitanje da li su tu zbog ploče HOS-a, odgovorili su potvrdno. Na pitanje da li policija obezbeđuje tu ploču 24 sata dnevno, takođe su odgovorili potvrdno.

Foto: Facebook/Hrvatska uživo

Kad je 7. septembra prošle godine posle višemesečnih javnih pritisaka na Plenkovićevu Vladu ploča s pozdravom "Za dom spremni" premeštena iz Jasenovca na novu lokaciju kod Novske, ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović, odgovarajući na novinarsko pitanje znači li to da se pozdrav "Za dom spremni" može koristiti svugde u Hrvatskoj osim u Jasenovcu, rekao je: "Ako ste danas dobro slušali predsednika Vlade, to ne znači to... On je rekao da je ovo prva od dve faze. Danas ploča više nije u Jasenovcu, a u drugoj fazi sledi sveobuhvatno rešenje ovog pitanja". Pojasnio je tom prilikom Božinović kako je moguće da će Vlada pričekati Veće za suočavanje s prošlošću da Vladi da preporuke na temelju kojih će se izraditi sveobuhvatan zakonski predlog koji bi rešio ovakva pitanja poput ploče. Međutim, ono što Božinović tada, a ni posle nije rekao je da će do iznalaženja "sveobuhvatnog rešenja" ploču sa spornim pozdravom 24 sata čuvati policija.

Iz više nezavisnih izvora iz Novske i okoline koji svakodnevno prolaze putem Pakrac - Slavonski Trokut - Novska novinari Jutarnjeg su saznali da policije na mestu na kojem se ploča danas nalazi nije bilo do 7. septembra prošle godine, kad je ploča i preseljena iz Jasenovca.

Lokacija na koju je ploča HOS-a premeštena, međutim, višestruko je zanimljiva. Samo dvadesetak metara od tog mesta je kosturnica i ruševine spomenika podignutog u znak sećanja na 650 palih partizana i civilnih žrtava fašističkog terora ubijenih u završnim operacijama oslobađanja Pakraca, Novske i Slavonskog Trokuta u proleće 1945. Spomenik u obliku prizme s tri bronzana reljefa i sedam spomen-ploča, rad kipara Stanislava Mišića koji je podignut 1961, uvršten je 1973. u zaštićene spomenike kulture. Međutim, početkom 1990-ih spomenik je srušen, bronzani reljefi i spomen-ploče su opljačkani, a kosturnica i ruševine spomenika s godinama su obrasli u šipražje.

Foto: Wikipedia/Prvi zdrug

U neposrednoj blizini partizanskog spomenika 2009. svečano je otvoren spomenik podignut u čast 314 hrvatskih branitelja poginulih na tom delu slavonskog ratišta tokom ratne 1991. i 1992, rad zagrebačkog arhitekte Branka Silađina, a upravo u taj memorijalni kompleks u septembru ove godine postavljena je ploča HOS-a iz Jasenovca. Neposredna okolina spomenika hrvatskim braniteljima pažljivo se održava, ali se uređeni deo površine zaustavlja na nekoliko metara od partizanskog spomenika.

Srušili skoro 3.000 antifašističkih spomenika

U Hrvatskoj su, prema podacima iz knjige Jurja Hrženjaka "Rušenje antifašističkih spomenika u Hrvatskoj 1990-2000", u prvoj deceniji hrvatske nezavisnosti srušena ili devastirana 2964 antifašistička spomenika i spomenička obeležja, a jedno od njih je i navedeni spomenik u neposrednoj blizini ploče HOS-a kod Novske.

(Telegraf.rs)

Daljinac

Video: Palo prvo ovogodišnje skijanje na Torniku, gužva kao u košnici: Sjajne slike zimske idile

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Anja

    29. januar 2018 | 11:32

    Da ne poveruje covek, eto i oni su u EU, sram ih bilo.Sta mi trazimo u takvoj EU.

  • znalac

    29. januar 2018 | 15:20

    Pa gde im je bila policija, njima "antifašistima", dok su rušili 3000 spomenika iz NOB-a, nego sada se setili da čuvaju ustašku ploču!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA