Panika u BiH uoči susreta Kitarović-Erdogan: Sve oči uprte ka Turskoj samo zbog jednog razloga!
Današnji susret hrvatske predsednice Kolinde Grabar Kitarović sa turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom, na kojem će, kako se očekuje, jedna od tema biti i promena Izbornog zakona BiH, podigao je prašinu u medijima u BiH, posebno onim probosanskim.
Prohrvatski mostarski portal Dnevnik.ba konstatuje tim povodom da je u delu sarajevskih medija zavladala panika, te da bošnjački mediji budući da znaju da njihovi građani mnogo više osluškuju šta će reći Erdogan nego recimo Izetbegović, Nikšić ili Komšić, pokušavaju svoj narod da uvere da je susret Erdogan-Grabar Kitarović zapravo banalan.
Glavna tema razgovora Grabar Kitarović i Erdogana trebalo bi biti izmene Izbornog zakona u BiH i to je ono zbog čega su sarajevski mediji u panici - ako "babo Erdogan" kaže da „nije u redu da Bošnjaci politički majoriziraju Hrvate“ ili da „jedan narod drugom ne sme birati političke predstavnike“, onda je jasno da će to bošnjački lider Bakir Izetbegović morati i da posluša.
Važnost sastanka pokušao je da umanjiti i sam Bakir Izetbegović koji je ranije danas izjavio da turski predsednik neće posredovati oko izmena Izbornog zakona u Bosni i Hercegovini, što bi od njega toekom današnjeg sastanka trebalo da zatraži hrvatska predsednica kako bi se osigurala legitimna zastupljenost bosanskohercegovačkih Hrvata.
- Ako su tačni medijski natpisi da je jedan od razloga odlaska predsednice Hrvatske u posetu Turskoj razgovor o izmenama izbornog zakonodavstva u BiH i intervencija predsednika Erdogana po tom pitanju, onda je to proizvod potpuno pogrešnog razumevanja mojih prijateljskih odnosa s predsednikom Erdoganom i odnosa BiH i Turske - rekao je Izetbegović za portal Faktor, koji se, inače, smatra veoma bliskim njegovoj Stranci demokratske akcije.
Potvrdio je kako se od Turske može očekivati podrška, ali ne za izmene Izbornog zakona na način kako to očekuju bosanskohercegovački Hrvati nego za presudu u predmetu Međunarodnog suda za ljudska prava u Strazburu u predmetu koji se odnosi na provedbu prava nacionalnih manjina.
- Na osnovu dosadašnjih odnosa, od Turske možemo očekivati načelnu podršku BiH u skladu sa stavovima Saveta Evropske unije za spoljnu politiku, koje naglašava potrebu provedbe presude Sejdić-Finci i izmene izbornog zakona koji neće pridoneti daljim nacionalnim podelama - rekao je Izetbegović.
S druge strane, bivši predsednik Hrvatske Ivo Josipović je danas za N1 tv rekao da bi Kolinda Grabar Kitarović trebalo da bude oprezna kada je reč o mešanju u politiku druge zemlje s obzirom na to da se, kako je rekao, "Hrvatska ranije znala nasukati zbog politike prema BiH“.
- Razgovori Hrvatske i Turske o unutrašnjem zakonodavstvu BiH nemaju nikakvih izgleda. Neće se to dogoditi, to je potpuna naiva, to se mora provesti u BiH između svih strana - rekao je Josipović, koga, inače, Dnevnik.ba smatra nerelavantnim političarem.
Portal Vijesti.ba je, pak, doneo čitav niz tekstova koji negativno konotiraju susret Erdogana i Grabar Kitarović.
Tako su izvukli Zorana Pusića, kojeg Dnevnik, takođe, smatra potpuno irelevantnom figurom iz Zagreba koja služi samo za to da neko nominalno hrvatske nacionalnosti javno govori protiv hrvatskih interesa, a koji je izjavio da susret Grabar Kitarović s Erdoganom „nije dobra poruka susedima“.
Isti portal donosi i tekstove u kojima se konstatuje da je „Hrvatska remetilački faktor u EU“, da je pristajanje na predloge izmena Izbornoga zakona koje zagovaraju Hrvati „pristajanje na podele BiH“ i, naravno, da „ovo nije 1993. godina“ te da danas „Turska ne mora da trpi Tuđmana u suknji“.
- Izvesno je kako sarajevocentrična javnost strahuje od toga da bi Erdogan mogao razumeti da jedan konstitutivni narod uistinu drugom ne sme da bira političke predstavnike, ukoliko se želi opstanak BiH - konstatuje portal Dnevnik.
Potal smatra da je pravo pitanje, žele li danas bošnjački političari Bosnu i Hercegovinu, ili polagano pripremaju teren za uspostavljanje "Bošnjakistana" na teritoriji današnje Federacije s Hrvatima kao zavičajnom zajednicom.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Palo prvo ovogodišnje skijanje na Torniku, gužva kao u košnici: Sjajne slike zimske idile
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Buki
Da cujemo sta kaze Tudjman u haljini.
Podelite komentar
sik
Naravno da se ne smeju mešati ni Turska ni Hrvatska ni Srbija u unutrašnje stvari BiH. Za Ameriku ne znam.
Podelite komentar
Prvi Hrvatski Redarstvenik
Bošnjaci-Muslimani misle ako su najbrojniji od tri naroda da mogu BiH uređivati kao Sarajevo,Zenicu,Tuzlu i dr. mjesta i gradove gdje su u većini.Koliko oni nameću silom svoju volju to će Hrvati biti žešći i pružati veći otpor.Jednostavno to je priroda ljudskog postojanja da se brani svim sredstvima.Na nivou BIH ako misle da su pregazili,Hrvate tu je RS i Srpski narod, kao protu teža.Ako su Bošnjaci najmnogoljudniji zato Hrvati i Srbi imaju matične zelje u susjedstvu ta ih štite .Naravno sve sukladno Dejtonskom sporazumu a Turska ili Saud.Arabija su daleke o kako daleko.Bošnjaci što vi više namećete i pokušavate silom neku svoju BIH,dobijate rikverc,kroz Rep.Srpsku i Herceg-Bosnu.Zato pamet u glavu mira samo mira treba. Nitko nije veći ili manji Bosanac od ljudi koji u njoj žive Srba,Bošnjaka, Hrvata i drugih naroda. BiH nije samo Bošnjačka,to zavijek zapamtite i neće biti.
Podelite komentar