Put "Nove Makedonije" - ima li svetla na kraju tunela?
Već 23 godine američki diplomata Metju Nimic vodi borbu sa dva balkanska suseda i sve to zbog jedne reči - Makedonija. Sada izgleda da je beskrajna misija 78-godišnjeg diplomate možda konačno završena.
Zaev SPUSTIO Haradinaja usred Prištine: Ne treba zaboraviti da je Srbija naš sused (FOTO)
- Spor između Skoplja i Atine zbog imena "Makedonija" može i trebalo bi da bude rešen sledeće godine - kaže strpljivi posrednik ONN. On se nada skorašnjem konsenzusu svojih doskorašnjih klijenata.
- Atmosfera za rešavanje konflikta se značajno poboljšala, kako u Makedoniji, tako i u Grčkoj - tvrdi Metju Mimic.
Otkako je tokom 1991. godine Makedonija objavila svoju nezavisnost, dve susedne države su u klinču u vezi sa pravom na ime. Atina strahuje od eventualnih teritorijalnih pretenzija od strane svojih suseda i želi da Skoplje promeni ime Makedonija jer u Grčkoj postoji oblast koja se identično zove, piše Dojče Vele.
ATINA UDARA KONTRU
Pod pritiskom Atine i Brisela, Makedonija je još tokom 1992. godine upisala u svoj ustav da se odriče prava na svaku teritorijalnu pretenziju ka Grčkoj. A tokom 1995. godine je "Sunce iz Vergine", zamenila stilizovanim suncem na nacionalnoj zastavi.
Od 1993. godine zbog Atine, Makedonija se na međunarodnom nivou predstavlja kao "Bivša jugoslovenska republika Makedonija" i od tada spor u vezi sa imenom postaje sve ozbiljniji.
Pritom Atina, kao član EU i NATO-a, je u mnogo izglednijoj poziciji. Odnosi između dve susedne države još su više pogoršani kada je tokom 2008. godine Atina blokirala očekivani ulazak Makedonije u NATO, nezavisno od toga što je Makedonija htela da uđe pod nazivom BJRM.
Tokom mandata nacional-populističkog premijera Nikole Gruevskog Makedonija se zalaže za politiku zasnovanu na nacionalističkim provokacijama. Mnogi aerodromi i auto-putevi dobijaju naziv Aleksandar Veliki.
SPOMENIK ALEKSANDRA VELIKOG U SKOPLJU
U Skoplju su podignuti brojni spomenici antičkih heroja. Od tada dve strane komuniciraju samo preko protestnih nota, a pregovori u vezi sa imenom, su od 2014. godine praktično prestali.
Smena vlasti u Skoplju i novi premijer iz Socijaldemokratske partije, Zoran Zaev, pokrenuli su rešavanje dugotrajnog spora i udahnuli svež vazduh u odnosu Makedonije i njenih suseda. Istovremeno Brisel i Vašington demonstrirali su pojačani interes ka ovoj nestabilnoj i višenacionalnoj državi, i sve to u strahu od prisustva Moskvena Balkanu.
U ovom momentu Makedonija javno treba da napravi kompromis. Na unutrašnjim odnosima momenat za takve kompromise je poželjan i potreban. Posle neuspeha na obštinkim izborima u oktobru, opoziciona VMRO-DPMNE je oslabljena i zauzeta borbom između kandidata za naslednika lidera Nikole gruevskog. A novi premijer Zoran Zaev, makar i sa minimalnim parlamentarnom većinom stabilno sedi u svojoj stolici.
Zoran Zaev, oživeo je duboko zamrznute odnose sa Bugarskom, kada je tokom avgusta potpisao Sporazum o dobrosusedstvu. On je svesno prebacio sva sporna pitanja na komisiju, koja bi trebalo da bude sastavljena. Ove nedelje Zaev je postigao dogovor i sa kolegom sa Kosova, Haradinajem za sastavljanje međunarodne komisije za istraživanje misterioznih sukoba u Kumanovu 2015. godine. Zaev je uredio i odnose sa Srbijom, koja se svim silama trudila da mu oteža put ka premijerskoj funkciji. Smirivanje odnosa između ove dve države biće učvršćeno i na zajedničkom zasedanju dve strane u februaru sledeće godine.
Nema "volšebnog imena"
Brisel, Vašington i Atina beleže novi, pozitivan pristup Zorana Zaeva. Posle podgrevanja, tri godine zamrznutih pregovora, ove nedelje u grčkoj i makedonskoj štampi, sve se više pominje ime"Nova Makedonija" kao eventualno kompromisno rešenje. Da li će biti Gornja, Severna ili Nova Makedonija- niko ne zna, piše na sajtu dnes.bg.
Posrednik Metju Nimic ostaje realističan i najavljuje intenzivne pregovore u Njujorku već na početku sledeće godine.
- Posle toliko mnogo godina, ne postoji način da se pojavi ime koje bi svima odgovaralo. Ali jedan težak problem se ne rešava čarobnim štapićem, već napornim poslom, dobrom diplomatijom i političkom voljom - zaključio je Nimic.
(Telegraf.rs/www.dnes.bg)
Video: Poslednjeg vikenda uoči Nove godine Beograd je prazan
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Bratko
Znate li da je Makedonija najstarija zemlja-država na Evropskom Kontinentu? Znate li da se ime Makedonije pominje u Bibliji čak 37puta? Zašto neko hoće da ga zabrani i izbriše? Politika.rs Nepoznata Makedonija
Podelite komentar
Čika Jova
Prijateli dragi, svega toga ne bi bilo da je Makedonija ostala gde je bila. Uvek bi bila Republika Makedonija.
Podelite komentar
Пацифиста
Нема мира на Балкану кад странци састављају комисију која терористички напад назива мистеријом.
Podelite komentar