Hrvatski toksikolog: Lekarska intervencija nije bila brza, Hitna stigla tek posle sat vremena

 
  • 21

- Kod trovanja je vrlo važno da pacijent što pre stigne u bolnicu kako bi mu se isprao želudac i primenila terapija koja će očistiti organizam od otrova - objašnjava Franjo Plavšić

Hrvatski toksikolog Franjo Plavšić izjavio je danas da lekarska intervencija posle trovanja Slobodana Praljka, po svemu sudeći, nije bila dovoljno brza, bez obzira na to o kojem je otrovu reč, prenose hrvatski mediji.

Toksikolog Dragan Joksović o otrovu koji je u Haškoj sudnici popio Praljak. Tako brzo deluje samo CIJANID!

Ističući da je brzina ključna u spasavanju života otrovanog pacijenta, posebno ako se ne zna o kojem se otrovu radi, Plavšić je dodao da je, čini se, prošlo previše vremena otkad je Praljak popio otrov do njegovog odlaska u bolnicu, pa je za intervenciju bilo prekasno.

Plavšić napominje da je i za najjači otrov koji se popije (ne injektira se u venu) potrebno neko vreme da uđe u krv, odnosno postane smrtonosan, a za to vreme lekari mogu pomoći.

Plavšićeve reči o zakasneloj intervenciji potvrđuju podaci prema kojima je Praljak popio otrov u 11:30, a kola hitne pomoći navodno su stigla na Haški sud tek oko 12:30, dakle sat kasnije. Potom je stigao i tim za reanimaciju, a tek sat kasnije hitna je pomoć navodno odvezla Praljka u bolnicu.

Foto: Tanjug/AP

- Kod trovanja je vrlo važno da pacijent što pre stigne u bolnicu kako bi mu se isprao želudac i primenila terapija koja će očistiti organizam od otrova. Među ostalim, u nekim se slučajevima primenjuje i dijaliza - objašnjava Plavšić.

CIJANID ILI ARSENIK?

Dodaje kako je verovatno sve moglo krenuti drugim pravcem da je Hitna odvezla Praljka do bolnice u roku od 15 do 30 minuta otkako je popio otrov. Iako se i dalje ne zna o kojem je otrovu reč, osim što je izvesno da je bio vrlo snažan, neke pretpostavke govore da je možda reč o cijanidu ili arseniku, prenosi "Slobodna Dalmacija".

REANIMACIJA NA LICU MESTA

Direktorka Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu, dr Maja Grba-Bujević, kaže kako je u Hrvatskoj u gradskim sredinama u takvim hitnim slučajevima za dolazak Hitne pomoći dovoljno desetak minuta.

- Na licu mesta radi se nužna reanimacija, a potom se pacijent što pre odvozi u bolnicu, s obzirom na to da su mogućnosti pomoći ekipe Hitne u takvim slučajevima ograničene - kaže ona.

Daljinac

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Ne znam ko je ubio Đinđića, ali znam ko sigurno nije: Veruović iskreno o atentatu i seriji "Sablja"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Diviner

    29. novembar 2017 | 23:51

    Да ли ико може ишта да верује људима који су осмислили тај суд!!!¿!!?? Bongiorno italia ,bongiorno argentina?!!,!

  • marko

    30. novembar 2017 | 00:00

    Samo ustase i fasisti se ubijaju jer su kukavice....

  • PIXI

    30. novembar 2017 | 05:54

    Srbin sam ali mislim da ovaj Praljak nije kriv,pa on je vec odlezao 2/3,kazne,kao ni mnogi nasi,pa ispade da muslimani nisu ni bili u ratu

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA