U Zagrebu su imali veliki serijal o Tesli, a onda je postavljeno pitanje je li on bio Hrvat ili Srbin
Specijal "Nikola Tesla - Čovek koji je izumeo 20. vek" u izdanju hrvatskog "Večernjeg lista" predstavljen je u Tehničkom muzeju u Zagrebu koji nosi Teslino ime, a održan je i okrugli sto na kome je moderator gostu iz Beograda postavio pitanje da li je Tesla bio hrvatski ili srpski naučnik.
Hina navodi da su učesnici okruglog stola istakli da vreme ovog velikana nauke, koji je živeo "dva puta ispred svoga vremena", tek dolazi.
Navodi se da je zajednički stav okupljenih na predstavljanju specijala bio da je, nakon što se o Tesli uglavnom dosta ćutalo i tek bi neko ponekad sa njegovog fascinatnog lika i dela "skinuo prašinu", čini se došlo vreme da se to promeni.
Hrvatska agencija navodi da se o Tesli nije samo govorilo, već i pevalo pošto je događaj bio popraćen i predstavljanjem spota i pesme "Nikola Tesla" grupe "Teška industrija" i Gorana Karana.
Glavni urednik Dražen Klarić rekao je da "Večernji list" specijalom o Nikoli Tesli počinje trilogiju o velikim istorijskim ličnostima, uz ocenu da bi Hrvatska sada trebalo da čini puno više na brendiranju Tesle, iako on ne negira neke pomake i ostvarenja.
Navodi se da je u uvodnom članku Klarić napisao da je "Tesla, kao pobornik hrvatsko-srpskoga bratstva, poput ostalih istorijskih i savremenih zagovornika, "stavljen u zapećak" tokom Domovinskog rata, što se moglo i razumeti jer su stradanja i razaranja bila velika".
Klarić je uveren da sada, međutim, u Hrvatskoj treba da čine puno više, pa je ovaj specijal mali doprinos tome. On je najavio da će početkom decembra specijal imati promociju i u Briselu.
Hina navodi da su na okruglom stolu učestvovala i dvojica vrsnih poznavalaca Teslinog dela - hrvatski akademik Vladimir Par i gost iz Beograda profesor Velimir Abramović.
Navodi se da je moderator okruglog stola profesor doktor Božo Skoko postavio jedno, kako je rekao, "zločesto" pitanje - da li je Tesla hrvatski ili srpski naučnik, a Abramović je s osmehom odgovorio kako bi Indijci rekli da je indijski, jer u Kolkati (ranije Kalkuta) na ulazu u jedan centar stoji veliki Teslin portret i istakao da su Tesline projekcije planetarne.
On je podsetio da je Tesla 1900. objavio ideju koju je nazvao "Svetski sistem", koji se po oceni Abramovića danas događa uz dve milijarde korisnika Fejsbuka, koji je time i najveća država na svetu.
Navodi se da se Abramović osvrnuo i na reči akademika Para o odnosu nauke i umetnosti i podsetio da je u svojim memoarima vajar i arhitekta Ivan Meštrović napisao da je Tesla mislio da nauka i umetnost u suštini imaju isti izvor koji dolazi "odozgo i ođednom".
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Kamion nalegao na bankinu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Maksim
Tesla je po nacionalnosti Srbin, rodio se u Austrougarskoj carevini, a pripada celom svetu.
Podelite komentar
Pot
Nema tu filozofije,covek je Srbin koji je rodjen u tadasnjoj Austrougarskoj a ovi nasi strucnjaci ne cine nista da ga promovisemo,nasledili smo muzej koji je napravljen odavno,dali ime aerodromu po njemu i stavili ga na novcanicu koju van Srbije niko ni ne vidi..O njegovom tornju se prica dugo ali niko da pokrene pricu,na kraju ce ga neko peisvojiti kao i sljivu sto nam uzese...
Podelite komentar
Djona
Tesla srbineeee
Podelite komentar