Obeleženo 300 godina pravoslavlja u Rijeci: Grad koji je najbolji primer suživota i dobrih odnosa više naroda

 
 ≫ 
  • 6

- Crkva nas sjedinjuje i jača, uči ljubavi, toleranciji i zanemarenim vrednostima - istakao je pomoćnik ministra kulture Dejan Masliković u Pomorskom i povjesnom muzeju Hrvatskog primorja, saopštilo je Ministarstvo kulture

U Rijeci je danas održana svečana akademija povodom obeležavanja 300 godina pravoslavlja u tom kraju, a pomoćnik ministra kulture Dejan Masliković ocenio je da pravoslavna crkva danas igra važnu ulogu pozivajući da se vratimo korenima, svetosavlju i očuvanju moralnih i ljudskih vrednosti.

LEGENDA O CRKVI SV. NIKOLE U RIJECI: Bacili su kamen u more i rekli Srbima da tamo grade svoj hram (FOTO)

- Crkva nas sjedinjuje i jača, uči ljubavi, toleranciji i zanemarenim vrednostima - istakao je on u Pomorskom i povjesnom muzeju Hrvatskog primorja, saopštilo je Ministarstvo kulture.

Prema njegovim rečima, ovo okupljanje, pored proslave važnog jubileja, ima još jedan ne manje bitan značaj, a to je primer suživota naroda u Istri, dobrih odnosa Srba, Hrvata, Italijana i Istrana i da je upravo to ono što svima uliva nadu da je to jedini istinski put koji vodi ka zajedništvu, ljubavi, toleranciji i poštovanju različitosti.

- To je i dokaz da jevanđeljska poruka ljubavi koja živi u jednoj zajednici čini da se zajedničkim naporima može proći kroz istorijske bure i iskušenja - napomenuo je Masliković i podsetio da su se kroz istoriju menjali vladari i prilike, ali da pravoslavni narod u Rijeci i Istri opstaje, čuva svoj identitet i da žive u miru sa svojim sugrađanima i susedima.

Foto: N. Ivanovski

On je istakao da je ovo prilika da se prevaziđu kulturološke i sociološke podele u celom regionu i da poštovanje posebnosti čini identitet jednog naroda. 

Proslavi jubileja prisustvovala je i pomoćnica ministra kulture i informisanja za savremeno stvaralaštvo i kreativne industrije Ivana Dedić.

Pravoslavci su se u ove krajeve doselili 1717. godine, kada je 218 pravoslavnih porodica došlo u Rijeku, Kraljevicu i Novi. Njima su odmah zagarantovana verska prava, a stavljeni su pod jurisdikciju Srpske pravoslavne crkve.

Daljinac

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Ne znam ko je ubio Đinđića, ali znam ko sigurno nije: Veruović iskreno o atentatu i seriji "Sablja"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Nele

    15. oktobar 2017 | 20:14

    evo deca vole po mali da pigledaju istoriju zidne freske bez da sevoperete u smislenu kulturnu istoriju o freskama bez spiminjanja provokativnih tema pa nek malo turisticki obidju svi zajedno nek osete e tako moze biti vrkvs crkva i zbati se pravoslavlje turisticki profesor geografije knjizevnosti i istorije i nrk se opuste

  • Bjanka

    16. oktobar 2017 | 17:13

    Velicanstveno

  • MR

    16. oktobar 2017 | 14:00

    Ako pričamo o periodu prije Kraljevine SHS, onda moramo naglasiti i to da je Austro-Ugarska na njenim područjima ne dopušta utjecaj Pećke patrijaršije ili današnje SPC. "Ovome se dodaje izjava da se u stvarima koje se tiču vjere i crkvene jurisdikcije nikako ne pokoravaju bosanskom ili kome drugome mitropoliti u Turskome Carstvu, već da imaju služiti carskom mitropoliti i priznati ga za svoga poglavara. Neka se zato u računanju vremena i u blagdanskoj kuhinji na svim mjestima prilagode novom gregorijanskom kalendaru." Isto tako povelja Karla VI

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA