Obeleženo 300 godina pravoslavlja u Rijeci: Grad koji je najbolji primer suživota i dobrih odnosa više naroda
- Crkva nas sjedinjuje i jača, uči ljubavi, toleranciji i zanemarenim vrednostima - istakao je pomoćnik ministra kulture Dejan Masliković u Pomorskom i povjesnom muzeju Hrvatskog primorja, saopštilo je Ministarstvo kulture
U Rijeci je danas održana svečana akademija povodom obeležavanja 300 godina pravoslavlja u tom kraju, a pomoćnik ministra kulture Dejan Masliković ocenio je da pravoslavna crkva danas igra važnu ulogu pozivajući da se vratimo korenima, svetosavlju i očuvanju moralnih i ljudskih vrednosti.
- Crkva nas sjedinjuje i jača, uči ljubavi, toleranciji i zanemarenim vrednostima - istakao je on u Pomorskom i povjesnom muzeju Hrvatskog primorja, saopštilo je Ministarstvo kulture.
Prema njegovim rečima, ovo okupljanje, pored proslave važnog jubileja, ima još jedan ne manje bitan značaj, a to je primer suživota naroda u Istri, dobrih odnosa Srba, Hrvata, Italijana i Istrana i da je upravo to ono što svima uliva nadu da je to jedini istinski put koji vodi ka zajedništvu, ljubavi, toleranciji i poštovanju različitosti.
- To je i dokaz da jevanđeljska poruka ljubavi koja živi u jednoj zajednici čini da se zajedničkim naporima može proći kroz istorijske bure i iskušenja - napomenuo je Masliković i podsetio da su se kroz istoriju menjali vladari i prilike, ali da pravoslavni narod u Rijeci i Istri opstaje, čuva svoj identitet i da žive u miru sa svojim sugrađanima i susedima.
On je istakao da je ovo prilika da se prevaziđu kulturološke i sociološke podele u celom regionu i da poštovanje posebnosti čini identitet jednog naroda.
Proslavi jubileja prisustvovala je i pomoćnica ministra kulture i informisanja za savremeno stvaralaštvo i kreativne industrije Ivana Dedić.
Pravoslavci su se u ove krajeve doselili 1717. godine, kada je 218 pravoslavnih porodica došlo u Rijeku, Kraljevicu i Novi. Njima su odmah zagarantovana verska prava, a stavljeni su pod jurisdikciju Srpske pravoslavne crkve.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Ne znam ko je ubio Đinđića, ali znam ko sigurno nije: Veruović iskreno o atentatu i seriji "Sablja"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nele
evo deca vole po mali da pigledaju istoriju zidne freske bez da sevoperete u smislenu kulturnu istoriju o freskama bez spiminjanja provokativnih tema pa nek malo turisticki obidju svi zajedno nek osete e tako moze biti vrkvs crkva i zbati se pravoslavlje turisticki profesor geografije knjizevnosti i istorije i nrk se opuste
Podelite komentar
Bjanka
Velicanstveno
Podelite komentar
MR
Ako pričamo o periodu prije Kraljevine SHS, onda moramo naglasiti i to da je Austro-Ugarska na njenim područjima ne dopušta utjecaj Pećke patrijaršije ili današnje SPC. "Ovome se dodaje izjava da se u stvarima koje se tiču vjere i crkvene jurisdikcije nikako ne pokoravaju bosanskom ili kome drugome mitropoliti u Turskome Carstvu, već da imaju služiti carskom mitropoliti i priznati ga za svoga poglavara. Neka se zato u računanju vremena i u blagdanskoj kuhinji na svim mjestima prilagode novom gregorijanskom kalendaru." Isto tako povelja Karla VI
Podelite komentar