Promena imena Trga maršala Tita je pobeda nacionalista

  • 4

Preimenovanje Trga maršala Tita u Zagrebu izazvalo je reakcije i vodećih svetskih medija, koji su izneli različite ocene o toj odluci.

Tito zauvek proteran iz Zagreba: Pala odluka, Trg više neće nositi njegovo ime!

Da vest o "izbacivanju" Tita iz strogog centra Zagreba nije obišla samo zemlje regiona, odnosno bivše Jugoslavije, govori i činjenica da su vest o kontroverznom skidanju table sa imenom Maršala preneli i AFP, AP, "Njujork tajms", "Frans24", itd.

Agencija AP piše da je takva odluka pokazatelj pobede desničarskih nacionalista koji su u usponu u najnovijoj članici Evropske unije.

Takođe, podseća se da je Tito bio lider antifašističkog pokreta otpora tokom nacističke okupacije Jugoslavije, uz ocenu da se preimenovanje trga dogodilo pod pritiskom nacionalista koji Tita i bivšu multietničku Jugoslaviju vide kao antihrvatske.

AFP piše da je odluka o preimenovanju Titovog trga "izazvala kontroverze i podelila javno mnjenje" i citiraju izjavu Zlatka Hasanbegovića, za koga navode da je lider "desničarske stranke Nezavisni za Hrvatsku", da "ni jedna ulica ili trg u Hrvatskoj ne treba da nosi ime Josipa Broza Tita".

Francuska agencija dodaje i da je odluka o preimenovanju rezultat slabosti dugogodišnjeg "populističkog gradonačelnika Milana Bandića", kome je bila potrebna većina glasova u gradskoj skupštini da bi nastavio upravlja Zagrebom.

Foto: Wikimedia Suradnik13/Photo Division, Ministry of Information & Broadcasting, Government of India

AFP napominje da je Bandić prethodno zagovarao da se o Trgu maršala Tita odluči na referendumu.

- Gradske vlasti u Zagrebu odabrale su da uklone ime jugoslavenskog komunističkog lidera Josipa Broza Tita sa centralnog trga. Tito je bio vođa antifašističkog pokreta koji se borio protiv nacističkog okupatora tokom Drugog svetskog rata. Stoga, mnogi ovaj potez smatraju pobedom sve jačih desničara u najnovijoj članici Evropske unije - piše jedan od najuticajnijih američkih listova, "Njujork tajms".

"Frans24" podseća da je Tito Jugoslavijom vladao 35 godina, a da je nakon njegove smrti došlo do raspada zemlje, u naposletku i do rata, koji je odneo preko 100.000 života.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Sve stoji, automobili zgužvani: Snimci sa lica mesta nesreće kod Mosta na Adi

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • LilieMarlen

    2. septembar 2017 | 10:09

    Tito se u Hrvatskoj nije borio protiv nacističkog okupatora, jer Hrvatska nije bila okupirana. Protiv okupatora se borio u nekim drugim delovima Jugoslavije.

  • Uroš d'dorf

    2. septembar 2017 | 15:53

    @lili marlen.TAČNO milion puta smo gledali dokumentarce,nemački vojnici marširaju na crvenom tepihu.

  • Željko

    5. septembar 2017 | 08:46

    Gde smo bili kada smo u Beogradu skidali naziv ulice MARŠALA TITA Prestanimo da zagledamo duđe smeće a da pre toga svoje ne vidimo

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA