23 žene su ubijene od početka ove godine: Najveći broj žrtava nasilje nikada ne prijavi, a od ovog oružja najčešće stradaju
Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije je, u skladu sa Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici, od početka godine do 15. jula nasilnicima izreklo 14.218 hitnih mera, od čega je 4.282 mere privremenog udaljenja učinioca iz stana, dok je u 9.936 slučajeva izrečena mera privremene zabrane učiniocu da kontaktira žrtvu nasilja i prilazi joj.
Imajući u vidu da je porodično nasilje jedan od najvećih društvenih problema koji zahteva snažne i efikasne odgovore svih državnih institucija, ali i celokupnog društva, Ministarstvo je kao jedan od prioriteta u radu postavilo prevenciju i suzbijanje porodičnog nasilja i pružanje zaštite i pomoći žrtvama.
NAJVEĆI BROJ ŽRTAVA NIKADA NE PRIJAVI NASILJE
Šef Odseka za prevenciju porodičnog nasilja MUP-a Stana Pantelić ističe da je važno da sve žrtve prijave nasilje, jer najveći broj žena koje su ubijene ove godine nikada nisu prijavile nasilje.
- U toku 2018. godine u okviru porodičnog nasilja ubijeno je ukupno 30 osoba, od čega su 23 žene, a samo u tri slučaja je bilo prijava policiji za nasilje u porodici. Zato apelujemo na sve žrtve i svedoke nasilja da prijave policiji ukoliko imaju saznanja o porodičnom nasilju, jer ukoliko se nasilje ne prijavi, policija ne može da reaguje, spreči nasilje i pruži adekvatnu pomoć žrtvama nasilja. Ovom prilikom pozivam sve građane da prijave nasilje u porodici na brojeve telefona 192 ili 0800 100 600, koji su dostupni 24 časa i besplatni, a građani prilikom prijava mogu ostati anonimni. Porodično nasilje se ne sme tolerisati, već se mora prijaviti - objašnjava Pantelić.
UBIJANE, NAJČEŠĆE, NOŽEVIMA
Ona dodaje da je u najvećem broju slučajeva sredstvo izvršenja ubistva žena bio nož ili upotreba fizičke snage.
- Uočeno je da su ove godine žene u osam slučajeva ubijene nožem, sedam puta uz upotrebu fizičke snage, u tri slučaja je korišćen čvrsti predmet, a u četiri slučaja žene su ubijene vatrenim oružjem, od čega je čak tri oružja bilo u ilegalnom posedu. Takođe, u dva slučaja je utvrđeno da je došlo do propusta u radu policijskih službenika, zbog čega je Sektor unutrašnje kontrole, nakon izvršene provere, protiv policajaca podneo krivične prijave. Propusti u radu neće se tolerisati i biće adekvatno sankcionisani - ističe Pantelić.
OBUČENO 900 POLICAJACA
Prema njenim rečima, do kraja godine planirana je obuka novih policijskih službenika za postupanje i primenu Zakona o sprečavanju nasilja u porodici.
- Do sada je obučeno 900 policijskih službenika, u skladu sa programom Pravosudne akademije, a očekujemo da još kolega prođe kroz ovaj program kako bi policija bila još efikasnija u postupanju prilikom porodičnog nasilja - kaže Pantelić.
VIDEO: Ovo su tri stvari koje pomažu ženi da se odbrani od nasilnika
(Telegraf.rs)
Video: Ovako se Miša Majtan pripremao za plivanje za časni krst
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
DaNe
Ove godine je ubijeno 34 žena. Stalo se sa brojanjem na 23, da ne dižemo paniku.
Podelite komentar
Hmm
I sta ce dobiti ako prijavi? Bez posla, sa decom, bez doma i para. Niko je nece zastititi 100% a malo njih pomoci ako ode. Jos ce i otkaz dobiti..
Podelite komentar
Н. С.
То насиље треба решити, а не само.још више разјарити силеџију. Кад он из полиције изађе, ЖЕНА ЈЕ УГАСИЛА. То сви знају и виде, и чине се невешти. Нема контроле никакве, силеџија иде кући, и незаштићене жене се тога и боје. Јер ако жена не ради, има децу, нема свој стан, а наравно ни заштиту, сваки тај кретан је то и користио. Па онда свака жена се руководи, //МОЖДА ВИШЕ НЕЋЕ//. Да хоће, јер нико ништа не ради, ДА. НЕ СМЕ. Само јавите па јавите. Па није то поента. Па кад монструм реши да убије, он убије и пред центром за социјални рад, ДА ПОКАЖЕ СИЛУ. Уместо да се после ПРВОГ напада, упуте на тешке физичке радове од јутра до мрака, ви их пустите кући док се суд не заврши, А ДЕЦА И ЖЕНА ИДУ У НЕСИГУРНУ КУЋУ. Па јел то нека зафрканција?.
Podelite komentar