Preminula žena koju su zarazili HIV-om u Novom Sadu: Primila krv od dugogodišnjeg davaoca, on nije znao da je bolestan

 ≫ 
  • 50

Žena sa teritorije Južnobačkog okruga, zaražena ove godine HIV virusom putem transfuzije krvi, preminula je od posledica težine osnovne bolesti, iako su preduzete sve savremene mere lečenja, izjavio je danas Tanjug direktor Instituta za javno zdravlje Vojvodine (IZJZV) dr Vladimir Petrović.

Drama u Novom Sadu: Žena primila krv od dobrovoljnog davaoca i dobila HIV

Petrović je naveo da je ovo prvi slučaj transfuzije krvi zaražene HIV virusom na području Vojvodine još od 1985. godine, kada su i registrovani prvi slučajevi takve infekcije u severnoj pokrajini.

Iz Instituta za javno zdravlje Vojvodine objavili su da je epidemiološka služba tog instituta u saradnji sa Zavodom za transfuziju krvi Vojvodine, odmah po saznanju o dobrovoljnom davaocu krvi koji je HIV pozitivan, sprovela sva neophodna epidemiološka ispitivanja slučaja i preduzela sve neophodne mere za sprečavanja daljeg širenja infekcije.

IZJZV navodi da je pacijentkinja sa teritorije Južnobačkog okruga, u sklopu lečenja osnovne bolesti koja spada u red najtežih oboljenja, "primila krv-dar dugogodišnjeg dobrovoljnog davaoca".

Foto-ilustracija: Profimedia/ImageSource

- Prilikom dolaska na davanje krvi dobrovoljni davalac nije davao informacije koje bi ga privremeno ili trajno isključile iz davanja krvi, a u obaveznom skrining testiranju markera transfuzijom prenosivih infekcija, njegov dar je imao nereaktivan rezultat, te je kao takav i upotrebljen za transfuzijsko lečenje pacijenata - objašnjeno je iz IZJZV.

Ukazuje se da je prilikom narednog dobrovoljnog davanja krvi utvrđeno da je isti dobrovoljni davalac reaktivan na HIV i odmah je isključen iz daljeg davalaštva, te da je od pacijentkinje koja je primila njegovu krv iz prethodnog davanja uzet uzorak krvi i rezultat je bio reaktivan na HIV.

Pacijentkinja je nedugo potom, nažalost, preminula od posledica težine osnovne bolesti, iako su preduzete sve savremene mere lečenja, navode iz IZJZV-a.

Iz IZJZV-a navode da niko nije napravio propust u zdravstvenoj službi, nego je krivac takozvani "period prozora", koji predstavlja period koji traje od šeste nedelje do šestog meseca, a u proseku oko dva meseca, od trenutka infekcije, "u kom je nemoguće utvrditi da li je davalac krvi zaražen HIV-om".

Printskrin: wsbtv.com

Kako je Tanjugu kazao dr Petrović, taj slučaj je epidemiološki završen, a taj slučaj transfuzije krvi zaražene HIV virusom prvi je takav na području Vojvodine još od 1985. godine, kada su i registrovani prvi slučajevi takve infekcije u severnoj pokrajini.

IZJZV je uputio poziv svima da se u što većem broju testiraju na krvnoprenosive viruse u regionalnim zavodima, domovima zdravlja i privatnim labaratorijama, a ne u ustanovama za transfuziju krvi.

Prema preliminarnim podacima IZJZV-a, u 2017. godini na teritoriji Pokrajine prijavljen je 51 slučaj HIV infekcije, s tim što je kod 41 osobe infekcija novootkrivena, dok je 10 osoba bilo inficirano ranije, ali su slučajevi prijavljeni u ovoj godini.

Daljinac

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Ovako se Miša Majtan pripremao za plivanje za časni krst

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Lilly

    11. decembar 2017 | 20:39

    Pametni Jehovini svedoci nece tudju krv. Ljudi danas zive dosta nemoralno tako da ce zaraza biti sve vise.

  • Wien

    11. decembar 2017 | 22:49

    Sto volim ovu nasu Srbiju...sve nepismenjakovici spremni napasti sve i svakoga a obrazuju se na raznoraznim "zadrugama" ili "farmama"...procitajte nesto o transfuziji... o davaocima... o kontroli.... skladistenju krvi ...reagensima...antitijelima...a ne sve na noz...i svakako statistiku komplikacija transfuzije u Srbiji i u svijetu oko nas....pozdrav svim ekspertima...

  • CRNI

    12. decembar 2017 | 00:45

    Pacijentkinja je nedugo potom, nažalost, preminula od posledica težine osnovne bolesti, Cita li iko sta pise ili samo pisete reda radi. Ako je primila krv inficiranu a period prozora traje u proseku dva meseca onda ova osoba nije umrla od hiva jer koliko je meni poznato mora proci period inkubacije daa bi se neko zarazio a bolesni od hiva zive godinama nakon konstatacije virusa. Zao mi je sto je umrla ali mislim da je ovo koincidencija i nista vise a da su gospoda u belim mantilima napravila propust u radu ili proceduri je cinjenica a Ja npr ne mogu dati krv jer sam imao infektivnu zuticu pre skoro 30 god. Odbili me vise puta pa i ne pokusavam Smesno ali istinito

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA