Pronađeno ukradeno sveto delo srpskog slikarstva: Vredi više od 50.000 evra, 2014. nestalo u Švajcarskoj

 ≫ 
  • 8

Pripadnici policije, Službe za borbu protiv organizovanog kriminala, u saradnji sa Osnovnim javnim tužilaštvom u Kragujevcu, pronašli su šest umetničkih slika i crteža, koje su u oktobru 2014. godine ukradene u Sent Galenu u Švajcarskoj, a čija se vrednost procenjuje na više desetina hiljada evra.

Šofer je rekao da vozi ljude u Geteborg, a carinik rutinski otvorio prikolicu. U jednom koferu video je 3 kutije piškota i pozvao pojačanje (FOTO)

Zbog ove zaplene carinika, stariji Srbi su ostali bez seksa: Evo šta su našli u autobusu iz Crne Gore (FOTO) (VIDEO)

U okviru akcije usmerene na suzbijanje krijumčarenja i trgovine kulturnim dobrima, policija je pretresla stanove i poslovne objekte na pet lokacija u Kragujevcu i kod R.S. (1956), osumnjičnog za prikrivanje, pronašla pomenute slike i crteže velike umetničke vrednosti.

Policija je kod osumnjičenog pronašla i oduzela sliku – skicu Paje Jovanovića "Krunisanje cara Dušana", čija se vrednost procenjuje na više od 50.000 evra.

Proglašenje Dušanovog zakonika ili Krunisanje cara Dušana, slika Paje Jovanovića. Foto: Wikimedia Commons/Akademija.co.yu

Pronađeni su i akvarel "Berba grožđa" Vase Pomorišca, crtež "Muški akt" Uroša Predića, crtež "Ženski akt" Zore Petrović, slika Milića od Mačve i crtež Save Šumanovića.

Navedena umetnička dela procenjuju se na nekoliko hiljada evra. Pripadnici Službe za borbu protiv organizovanog kriminala nastavljaju dalji rad na ovom slučaju.

Inače, da podsetimo, Paja Jovanović jedan je od najvećih srpskih slikara i tipičan predstavnik akademskog realizma.

Zahvaljujući izuzetno bogatom opusu a naročito delima sa temama iz narodnog života i onim sa istorijskom tematikom snažno je i široko uticao na likovno obrazovanje, kulturu ali i na rodoljublje naroda.

Foto: Milan Jovanović / Wikipedia

Paja je mnogo putovao i na tim putovanjima nalazio značajnu inspiraciju za svoj rad.

Još kao student bečke Akademije, podstican sopstvenom radoznalošću ali i sugestijom profesora, gotovo svaki raspust je koristio da putuje po Balkanu, naročito po Crnoj Gori, Primorju, Albaniji, Bosni i Hercegovini, južnoj i istočnoj Srbiji. Tamo je radio skice i studije i trudio se da što neposrednije oseti atmosferu svakodnevnog života i običaja naroda. Do detalja je beležio predele, likove, nošnje, nakit, oružje.

Izlagao je na slikarskim izložbama u Parizu, Beču, Berlinu, Londonu i Rimu. Na Svetskoj izložbi u Parizu 1900. dobio je zlatnu medalju za sliku "Krunisanje cara Dušana". Iste godine odlikovan je Ordenom Belog orla V reda.

Jedan je od naših najuticajnijih i najcenjenijih umetnika svih vremena.

Daljinac

(Telegraf.rs)

Video: Sa čamca nasred Drine zaprosio devojku

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Mm 96

    27. septembar 2017 | 18:50

    Otkud nase umetnicke slike velike vrednosti u Svajcarskoj. Sta su tamo radile. Covek ih je samo lepo vratio kuci gde i pripadaju. Treba ga nagraditi. ???

  • aleks

    27. septembar 2017 | 19:53

    Na osnovu cega je procjenjeno da je slika vredna 50 hiljada?Bolje uradjena djela ove slike malo poznatih umjetnika krecu se oko 5 hiljada eura,znam jer sam je licno trazio na sve strane da kupim.I djelo koje je uradjeno prije toliko godina i ovakav umjetnik procjenjuje se na 50,sve li svoje spustano maximalno...Oni nogopisi francuza,spanaca itd vrijede milione...

  • LB

    27. septembar 2017 | 15:15

    Ovo je neprocjenjivo.Ne razumijem se u umjetnost ali je toliko realna kao da je uslikana fotoaparatom.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA