119 ljudi u Srbiji doživelo je najstrašniju moguću sudbinu: Za neke od njih nestanak je i dalje nerazjašnjena misterija

  • 0

Prijavljeno je 119 žrtava, tokom 2016. godine Centru za zaštitu žrtava trgovine ljudima, ali se pretpostavlja da je stvaran broj višestruko veći, rečeno je na predstavljanju godišnjeg izveštaja te nevladine organizacije.

Majka je prodala moju nevinost u 13. godini za 680 evra, silovali su me tri dana: Ispovesti devojčica koje su prošle kroz pakao (VIDEO)

Broj prijava je u odnosu na 2015. smanjen, pošto je tada Centar registrovao 128, navedeno je u izveštaju. Ipak, broj identifikovanih žrtava je porastao sa 40 na 57. Ukazuje se i na to da je trgovina ljudima treća po zastupljenosti, posle oružja i droge.

Tokom 2016. godine u najvećem broju slučajeva, 54,4 odsto, evidentirana je seksualna eksploatacija. Slede radna eksploatacija 12,3 odsto, i prinuda na brak, 7 odsto.

Zabeleženi su i slučajevi višestrukih eksploatacija, kao i eksploatacija zarad prosjačenja, prinude na vršenje krivičnih dela, ali i zbog učešća u oružanim sukobima.

Statistika Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima, pokazuje i da su žrtve češće žene nego muškarci, pa se od ukupnog broja prijava u protekloj godini 87 odnosi na žene, a 32 na muškarce. Podaci pokazuju da dužina trajanja eksploatacije žrtava traje od mesec dana, pa i duže od godinu dana.

Foto: Foter/Flickr/Imagens Evangélicas

Predstavnik Centra Vladan Jovanović ukazao je da posebnu pažnju treba usmeriti na migrantsku populaciju.

- Treba obratiti pažnju na identifikaciju žrtava medju migrantskoim populacijom, posebno migrantskom decom - kazao je Jovanović.

On je naveo i da beleži i sve više razlčitih vidova zloupotrebe, pa je kompleksnost problema razlog i za zabrinutost i odgovor države.

- Apsolutne brojke kada je reč o prijavama i identifikaciji žrtava je mali. Problem je prikriven - smatra Jovanović.

Foto: Profimedia/Sciencephoto RM

Pomoćnica ministra za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja Nina Mitić kazala je da se u saradnji sa centrima za socijalni rad sprema i edukacija službenika kako bi efikasno i pravovremeno prepoznali žrtvu trgovine ljudima i znali kako da joj konkretno pomognu.

- Imaće jasna uputstva i indikatore za svoja postupanja - kazala je Mitić.

Ona tvrdi i da se protiv trgovine ljudima treba boriti propisima, obukama, umrežavanjem nevladinih organizacija i saradnjom sa gradjanima.

Današnjim skupom u Beogradu Centar za zaštitu žrtava trgovine ljudima obeležio je i petogodišnjicu rada. Ujedno, napravljena je i uvertira za obeležavanje Dana borbe protiv trgovine ljudima, 30. jula.

(Telegraf.rs/Beta)

Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA