Andrija je kupio nov automobil u Nemačkoj, ali zbog jednog detalja u Srbiji nije mogao da ga uveze

  • 8

Andrija G. je kupio automobil u Nemačkoj, čiji je inače i državljanin. Auto je kupljen u salonu, prešao je 130 kilometara i poslat sa svim papirima u našu zemlju, ali tu nastaju problemi. 

Kada je automobil došao na carinjenje, na carinskom prelazu u Subotici ispostavilo se da se broj motora ne slaže sa brojem koji je naveden u papirima.

Zamena motora nije nimalo lak posao. Potrebne su potvrde i novac. Bez obzira na to da li se ugrađuje isti ili drugačiji motor, kod ovlašćenog predstavnika proizvođača vozila te marke potrebna je potvrda kojom se dokazuje da je motor koji se ugrađuje istog tipa kao i ona koji se vadi iz automobila. Taj papir se čeka oko dve nedelje.

Trka koja je stvorila automoto-sport: Od Pekinga do Pariza tokom dva letnja meseca 1907. godine

Ukoliko motor nije istog tipa, tom potvrdom se dokazuje da je proizvođač predvideo alternativnu ugradnju takvog motora. Potvrda zavisi od marke vozila, i može da košta i preko 100 evra. Kad je motor zamenjen i svi papiri prikupljeni, ostaje i podnošenje zahteva za izdavanje nove saobraćajne dozvole, za koju opet, treba nekoliko različitih dokumenata.

Nije mogao da ocarini automobil, Foto: Tanjug/Dimitrije Goll

Po važećem pravilniku o registraciji motornih vozila u Srbiji, njegov auto nije mogao da se carini i ostao je „zarobljen“ u carinskom skladištu, da se nešto slično desilo u zemljama EU, problema uopšte ne bi ni bilo. Naime, u tim zemljama motor se smatra rezervnim delom i može da se menja, a vlasništvo automobila se vezuje samo za broj šasije.

- Iz našeg iskustva veliki broj automobila koje uvozimo, na primer, iz Nemačke, Italije ili Francuske, ima zamenjen motor, što se kod nas ne priznaje, pa imamo veliki problem. Čak smo neke automobile morali da izvezemo, pošto nisu mogli da se ocarine zato što se ne slaže originalni broj šasije sa motorom - objašnjava jedan od vlasnika auto placa u Novom Sadu koji nije želeo da mu pominjemo ime.

U Ministarstvu unutrašnjih poslova za Kamaticu su rekli da do sada nije bilo nikakvog predloga za izmenu propisa koji kod nas važi.

Automobil je kupljen u salonu, Foto-ilustracija: Profimedia/Alamy

- U skladu sa Pravilnikom o registraciji motornih i priključnih vozila, koji se primenjuje od 01.01.2011. godine, propisano je da jedinstveni registar vozila koji se vodi u jedinstvenom informacionom sistemu ovog Ministarstva, između ostalog sadrži broj šasije i broj motora vozila. Shodno Pravilniku, podatak o broju motora se upisuje i u čip saobraćajne dozvole. Na osnovu brojeva šasije i motora vrši se indetifikacija vozila. Identifikacioni broj motora upisavao se u saobraćajnu dozvolu i elektronsku evidenciju registrovanih vozila i po propisima koji su bili u primeni pre 01.01.2011. godine - objašnjavaju u MUP-u.

Iskustva vlasnika auto placeva na kojima se prodaju polovni automobili, govore da je otprilike svakom trećem automobilu iz Evropskoj Uniji zamenjen motorom. On je za vozače u EU potrošan materijal i nekad im čak i garancija to pokriva i zato neusklađenost ovog propisa između Srbije i zemalja EU kupcima u našoj zemlji pravi veliki problem.

(Telegraf.rs/Kamatica)

Video: Osuđenici u Okružnom zatvoru okitili jelku!

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Gaga

    28. avgust 2018 | 14:30

    Uvek u necemu u Srbiji mora da kasnimo tako i sa motorima gde se u svim zemljama on tretira kao potrosni materijal!

  • Sima

    28. avgust 2018 | 14:28

    Pa samo kod nas se upisuje u saobracajnoj dozvoli broj motora i nigde vise!

  • Rambo

    28. avgust 2018 | 14:26

    Pod hitno promeniti propise u Srbiji jer nam se svi iz EU podsmevaju🤣

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA