Kada u DIS-u damo dva dinara za kesu, mi zapravo pomažemo porodilištima u Srbiji
Iako prosečan dnevni račun u prodavnicama iznosi samo 450 dinara, svako od nas tokom dana iskoristi čak sedam plastičnih kesa. Zato se u akciju smanjenja zagađenja životne sredine kroz naplatu kesa uključio i najveći domaći trgovinski lanac DIS.
DIS je odlučio da uđe u veliku akciju zaštite životne sredine koju je pokrenula Privredna komora Srbije, pa od 17. avgusta u svim maloprodajnim objektima za uzetu kesu naplaćuje dva dinara.
Komercijalni direktor kompanije DIS, Ivan Šuleić, kaže da će deo novca prikupljenog od naplate biti doniran u humanitarne svrhe.
- Polovina novca koji prikupimo od prodaje biorazgradivih kesa biće doniran porodilištima u Smederevskoj Palanci, Kraljevu i Vršcu, kako bismo pomogli ustanovama koje su najznačajnije za razvoj naše zemlje - kaže Šuleić.
On objašnjava da će se na svakih 30 dana novac dodeliti po jednom porodilištu ili dečjem odeljenju u bolnici.
- U vremenima kada Srbija svake godine gubi 30.000 stanovnika i kada se dece rađa manje nego ikad, smatramo da je to najmanje što možemo da učinimo za zemlju koju volimo - kažu u DIS-u.
Sekretar za trgovinu Privredne komore Srbije, Žarko Malinović, kaže da ga raduje što se i DIS priključio ovoj akciji.
- Prosečna potrošnja kesa pre pokretanja ove akcije iznosila je sedam komada po stanovniku , što je više od dve milijarde kesa godišnje koje završe na otpadu. Već je sada količina prodatih kesa smanji za 60 odsto, ali je naš cilj smanjenje potrošnje za 70 odsto - kaže Malinović.
U DIS-u se na godišnjem nivou namirnice pakuju u 2,2 miliona kesa, a nadaju se da će ovom akcijom taj broj smanjiti na 1,1 milion.
Malinović objašnjava da je situacija alarmantna, jer su mnogi te kese počeli da koriste i kao alternativne kese za đubre, a i prodavci su u marketima poslednjih godina počeli masovno da troše kese, pa i da namirnice "za svaki slučaj" pakuju u dve, pa i tri.
- Zato želimo da vratimo u upotrebu cegere. Dobro je što trgovci ove kese nisu maržirali, odnosno to što na njima ne zarađuju - kaže Malinović i napominje da je u planu ulazak države u rat i sa drugim vrstama otpada.
(G.Avalić - g.avalic@telegraf.rs)
Video: U poslednjoj ulici Beograda kao na Pančićevom vrhu: Iz kuće na sankama ili peške
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Lea
Da li naplatom kesa zeli da se upotreba smanji zbog zastite zivotne sredine ili da sto vise ih kupujemo da bi smo ucinili time humano delo? Neka se odluce vec jednom. Stavljaju me u dilemu.
Podelite komentar
ja
Ja bih rekao da pomazemo vlasnika.
Podelite komentar
mister no
Nasi trgovci su inace jako jako poznati humanitarci... siguran sam da ne uzimaju ni banku od toga😂
Podelite komentar