Zoran je gajio kupine 30 godina, na jesen uništava zasad: Niska cena otkupa ne može da isplati uloženo

  • 17

Najveći deo roda kupine u Srbiji je propao jer nije obrana zbog niske cene i obustavljenog otkupa, rekao je vlasnik zasada kupine Zoran Stojanović iz Ražnja.

On je rekao da će posle 30 godina koliko se bavi proizvodnjom kupina, ove jeseni uništiti zasad jer je tri godine za redom otkupna cena tog voća toliko niska da ne može da nadoknadi ni troškove njegovog održavanja.

Kako su uspeli? U Luksemburgu nema manje plate od 2.000 evra

- Ove sezone otkupljivana je samo sorta 'loh nes', koja može da izdrži duži transport do Rusije, po 40 dinara za kilogram, a upakovana u polukilogramsku ambalažu koštala je 140 dinara, ali to čini svega oko deset odsto roda - rekao je Stojanović. Dodao je da je na njegovom imanju propalo od osam do deset tona kupine koju nije brao jer nije imao kome da je proda.

Kupinari nisu protestovali, jer su, kako je rekao, malobrojni i rasuti po Srbiji pa se teško organizuju, a i proizvođači malina nisu ništa postigli svojim protestima.

Malinari iz Prijepolja prekinuli proteste: Posle četiri dana uklonjena barikada sa magistralnog puta

Član Asocijacije malinara i kupinara Srbije Goran Dragić iz Lučana rekao je da je 600 kilograma kupina koje je do sada obrao prodao po 15 do 35 dinara po kilogramu.

- Prekinuću branje i pustiću da propadnu dve tone kupina jer se ne isplati po ovoj ceni da se obere. Prošle godine je cena bila 40 dinara i takođe sam pustio da propadne oko tri tone - rekao je Dragić.

Otkupna cena je toliko niska da je teško nadoknaditi i troškove održavanja kupina Foto: Tanjug/Dušan Aničić

Ministar poljoprivrede je, prema njegovim rečima, "kupio" vreme i obećanjima da će država nešto uraditi, sprečio proteste, a u međuvremenu nije donet zakon koji bi obavezao otkupljivače da poštuju potpisane ugovore sa proizvođačima.

- U proleće smo sa otkupljivačima malina i kupina potpisali ugovor da će otkupiti celokupan rod, ali su ga ispunjavali koliko su hteli i po cenama koje su sramne - rekao je Dragić. Dodao je da se u Srbiji ne isplati uzgajati ništa jer nema podrške države, pa čak ni sastanak sa nadležnima u resornim ministarstvima ne može da se zakaže već mesec dana.

(Telegraf.rs/Beta)

Video: Požar stara Merima, Kruševac

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Selo Vlajkovci kod Brusa

    6. avgust 2018 | 13:11

    Gospodo u Maxi samoposlugama pakovanje kupina 125 grama košta 109 dinara. O čemu mi pričamo ? Ko to zaradjuje na grbači proizvodjača ?

  • Ciganin 1976

    6. avgust 2018 | 12:30

    "Stimulisimo naseg seljaka" rece Svevisnji a MASOVNO MALINARI,KUPINARI I OSTALI DOMACINI SRPSKI UNISTAVAJU ONO ZA STA SU ZIVOT DALI ALI SE ZATO SUBVENCIONISU STRANI ZLOTVORI DA NAS ARCE I ISISAVAJU NAM SVE VREDNO I JOS IH SA "HVALA" ISPRACAMO !!! Treba SEME DA NAM SE ZATRE POGANO I PODMUKLO !!! Mi smo sami sebi NAJVECI NEPRIJATELJI !!!

  • Boki

    6. avgust 2018 | 14:03

    Tako ce biti sa orasima i lesnicima sto su mnogi zasadili kajace se ali bice im kasno .

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA