Štelovanje kilometraže na polovnjacima odlazi u istoriju
Prevare u vezi s kilometražom polovnih automobila uskoro bi mogle da odu u istoriju, ukoliko Evropska komisija usvoji inicijativu Evropskog parlamenta.
Kao najizglednije rešenje čini se preuzimanje belgijskog modela na nivou EU koji je tu vrstu prevara smanjio za čak 97 odsto, piše Večernji list.
Odbor za promet Evropskog parlamenta naručio je stručnu studiju o manipulacijama s brojačima pređenih kilometara u automobilima. Takve su studije obvezne kada Evropski parlament pokreće zakonodavnu inicijativu i njima se nastoji dokazati dodata vrednost određenog zakonskog predloga na nivou Unije.
Studija procenjuje da je kod od pet do 12 odsto polovnih automobila prosečno smanjen broj pređenih kilometara na nivou nacionalnih tržišta u članicama EU. No, kod polovnjaka koji se prodaju iz jedne članice u drugu to se penje čak do 50 odsto.
U Poljskoj, najvećem nacionalnom tržištu polovnih automobila u EU, procenjuje se da čak 90 odsto uvezenih polovnih automobila nema korektno prikazanu kilometražu. Nemačka je najveći izvoznik takvih automobila, a procenjuje se da jedna trećina tih automobila ima smanjenu kilometražu.
Tim problemom znatno su pogođenije nove članice EU13, dok je u starim članicama EU15 to znatno ređi fenomen, čak za dva i po do tri puta.
Smanjivanjem broja pređenih kilometara veštačski se povećava vrednost automobila, a studija pokazuje da se to povećanje kreće, u zavisnosti od kategorije vozila između dve i pet hiljada evra po automobilu.
Ekonomske štete izazvane tom nezakonitom pojavom procenjuju se na između 5,6 i 9,6 milijardi evra na nivou EU. Poverenje u tržište polovnih automobila najniže je među svim tržištima roba u EU.
Taj problem je vrlo uspešno rešila Belgija koja je još 2006. uvela sistem nazvan Car-Pass. Reč je centralizovanoj bazi podataka, u koju se upisuje broj pređenih kilometara prilikom svake posete auto-servisu ili vulkanizeru.
VIDEO: Da li su ovo najgori vozači na svetu
(Telegraf.rs/Večernji list)
Video: Sneg, kiša i olujna bura otežali saobraćaj na putevima u zemljama regiona
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ljuba
Auuuuu a sta ce prodavac automobila iz Boljevca na sve to da kaze .... Kod nas u Boljevcu svi automobili uvezeni imaju 162000km ili 154011 km. Kako to svi uvezeni kao od majke rodjeni svi istu kilometrazu imaju .Uvezeni iz austrije ili nemacke . To mora da jedan covek sve vozio sva ova kola po celoj evropi pa resio kod nas u boljevac da nam proda. HAAAAA HAAAAA
Podelite komentar
Bbb
Sve pise sem koji je nacin da ne mogu vracat kilometrazu
Podelite komentar
Djura
Kod nas sto stariji manja kilometraza ?
Podelite komentar