Sve razlike između originalnih i falsifikovanih novčanica: Ovi detalji ukazuju na to da su pitanju lažne pare (FOTO)
Zamućenost, nejasni detalji, nedovoljno precizne crte lica na portretu, samo su neke od smernica koje mogu da nam ukažu da u ruci držimo falsifikovanu novčanicu.
Ovo su 3 najčešće LAŽNE NOVČANICE u Srbiji
U prva tri meseca ove godine otkriveno je 1.182 falsifikovanih dinarskih novčanica vrednih 1,15 miliona dinara. Među njima se našlo najviše hiljadarki, ali i onih od 500 i 2.000 dinara.
U Narodnoj banci Srbije objašnjavaju da falsifikovane novčanice građani najčešće mogu prepoznati na osnovu zamućenog izgleda.
- Štampani detalji nemaju jasan izgled, što se najlakše može uočiti na glavnom motivu na licu novčanice, portretu, a zatim i na drugim detaljima. Kod originala svi detalji imaju izraženu oštrinu, zbog čega cela slika štampanog dela daje izuzetno jasan izgled - objašnjavaju u NBS.
Oni napominju da je falsifikovana novčanica u najvećem broju slučajeva glatka na dodir, bez imitacije duboke, reljefne, štampe, koja se kod originala može jasno osetiti blagim prelaskom jagodicama prstiju preko portreta i teksta NARODNA BANKA SRBIJE u ćiriličnoj i latiničnoj verziji koji se nalazi uz levu i desnu ivicu.
- Usmeravanjem falsifikovane novčanice u pravcu izvora svetlosti vodeni žig koji se kod originala nalazi u belom pravougaoniku, često ne postoji, a u slučajevima njegove imitacije prikazuje izgled portreta bez jasnih i preciznih kontura, zamućenih detalja i deformacije pojedinih karakteristika - kaže kažu u Narodnoj banci Srbije.
Takođe, zaštitna nit kod falsifikata je često imitirana isprekidanim lepljenjem svetlo sive folije ili sivom bojom čiji se prekidi i imitacija jasno uočavaju, takođe usmeravanjem novčanice u pravcu izvora svetlosti. Kod originala zaštitna nit se ovakvom proverom uočava celom dužinom u kontinuitetu sa mikro tekstom dinar, ćirilicom i latinicom naizmenično celom dužinom niti.
- Kinegram (hologram) kod falsifikata je najčešće imitiran termičkim lepljenjem sive folije na kojem je utisnuta nominalna oznaka koja se u velikom broju slučajeva može uočiti pri prvom kontaktu sa ovakvom novčanicom - objašnjavaju u NBS.
Kod originala se na njemu uočava i efekat duginih boja, promenom položaja novčanice. Proveru novčanice nikada ne treba vršiti ispitivanjem samo jednog njenog dela, jer se u praksi pojavljuju i falsifikati koji se sastoje iz dva dela - jedan deo novčanice je originalan a drugi falsifikovan.
- Drugi deo je falsifikovan i pripojen, zalepljen, na originalni deo novčanice, tako da se u celini gledano radi o falsifikatu. Radi lakšeg prepoznavanja navedenih i drugih karakteristika na falsifikovanoj novčanici - kažu u NBS.
VIDEO: Zaplenjena kradena roba za kopanje kriptovaluta
(Gorica Avalić/g.avalic@telegraf.rs)
Video: Željka Bojić je jedna od njih, ona čeka na transplantaciju jetre i ima samo jednu poruku
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Boki
Ja većinu krupnih novčanica podižem sa bankomata, ako mi banka uvali falsifikat onda to nije moja odgovornost.
Podelite komentar
Kole
Na ovim slikama su falsifikati jasniji od originala.
Podelite komentar