Invazija srpskih privrednika na Prištinu: 70 kompanija se predstavilo na Sajmu (FOTO)
Više od 150 srpskih privrednika iz 70 kompanija prvi put je danas nastupilo na Međunarodnom sajmu privrede u Prištini, koji će trajati do 21. aprila, a predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež je pozvao privrednike da u ulažu na KiM.
Bogoljub Karić: Povezivanje privrednika veoma važno za ceo region
Sajam je otvoren u prisistvu predsednika Privredne komore Srbije Marka Čadeža i predsednika Privredne komore Kosova Safeta Grdžaliju, kao i zamenika kosovskog premijera Envera Hodžaja. Čadež je istakao da je važno da firme sarađuju i da PKS zajedno sa Privrednom komorom Kosova želi da promoviše ovaj regon kao region saradnje i uspeha, umesto regiona konflikta.
U pitanju je međunarodni sajam opšte privrede "Priština 2018", a srpski privrednici u organizaciji PKS imaju na raspolaganju štand od 360 metara kvadratnih. Nakon otvaranja, Čadež je zajedno sa Hodžajem i predsednikom Privredne komore Kosova obišao štandove kosovskih i srpskih preduzeća.
Čadež i Hodžaj su posetili i štand proizvođača rakije iz Leskovca Trivulesk. Naglasio je da su ovog puta prisutne uglavnom male i srednje firme, koje imaju šta da pokažu i da eventualno pronađu partnere.
- Očekujemo bolju saradnju, iako ona i sada nije uopšte loša pošto imamo već dobre kompanije koje su ovde već pronašle tržište. Pomažemo kompanijama sa KiM da ovde pronađu tržište. Već sledećeg meseca će 70 kompanija sa Kosova nastupiti na sajmu poljoprivrede u Novom Sajmu u maju.
- Dakle, nije ovo jednosmerna ulica. Moramo da izbalansiramo rast trgovine i sa jedne i sa druge strane. Važno je da ti ljudi zajedno nalaze poslove i prave investicije - naglasio je Čadež.
Rekao je da su privredne komore Srbije i Kosova u prethodne tri godine spojile više od 2.000 preduzeća.
Kako je naglasio neke od tih firmi su prvi put bile u Beogradu, Novom Sadu ili nekog drugom gradu u centralnoj Srbiji, ili na KiM.
Čadež je istakao da smo veoma male ekonomije u regionu i da nemamo drugog izbora nego zajedno da radimo.
- Kada smo počeli da radimo, Safet i ja smo pozvali i ostale komore u regionu da se napravi zajednička organizacija (KIF) i da se promoviše ovaj ceo region sa slike koju ima kao region konflikta, kao region uspeha - rekao je Čadež i pohvalio Grdžalijua.
Čadež kaže da sa Kosovom treba raditi dalje na usklađivanju veterinarskih sertifikata, zatim da se otklone barijere za teretne vozove što bi trebalo ubrzo da se reši, jer to može da poveća konkurentnost, zatim usklađivanje rada službi na administrativnim prelazima.
- To ne možemo sami da rešimo, tu nam je potrebna podrška politike kako bi se te stvari brže odvijale - rekao je Čadež.
On je dodao da raste promet između Srbije i Kosova i da bi trebalo da bude izbalansiraniji u narednom periodu. Grdžaliju je rekao da nije lako biti predsednik Privredne komore u Prištini i da je bio izložen napadima, kao i njegova porodica, zbog dobre saradnje sa Privrednom komorom Srbije.
- Za one koji su bili nemilosrdni prema meni citirao bih Isusa Hrista - Oprosti im ne znaju šta rade - poručio je Grdžaliju.
On je kazao da su ''heroji modernog vremena u Srbiji i na Kosovu su daleko brži i jači od politike''.
- Ovo danas je pokazatelj koji ima širu dimenziju od ekonomskog aspekta.
Ističe da treba poslati poruku da od prostora sukoba i nemira treba napraviti bolju perspektivu za sve nas.
- Ako smo grešnici što sarađujemo i što imamo povećanje platnog bilansa na obe strane i što promovišemo vrednosti Balkana koji kao region otvara novu perspektivu, onda ako je to greh onda snosim posledice - kazao je on.
On je, takođe, pohvalio Čadeža na dobroj saradnji kojom se gradi bolja budućnost.
- Pravimo korake kornjače, ali je dobra stvar što kornjača kada napravi korake nikad ne vraća natrag - naglasio je Grdžaliju.
Deo štanda Privredne komore Srbije je u srpskim bojama - crvenoj (stolice), plavoj (tepih) i beloj (stolovi). Srpske kompanije su ranije, 2016. i 2017. godine, učestvovale na poljoprivednom sajmu u Prištini. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je ranije pozvao srpske privrednike da idu na Međunarodnom sajam opštine privrede "Priština 2018" i poručio da imaju njegovu podršku, kao i da treba da "pobeđujemo, ekonomijom i našom privredom".
Ukupan robni promet Srbije sa kosovskim tržištem je u 2017. bio 464,2 miliona evra, što je 12,9 odsto u odnosu na 2016. Isporuke iz centralne Srbije iznose 442,3 miliona evra, što je 11,1 odsto više nego u 2016. Nabavke sa KiM iznose 21,8 miliona evra, što je 65 odsto više u odnosu na isti period 2016.
Vučić je, takođe, ranije rekao da bi ukupan promet mogao da bude i milijardu evra, zbog čega i smatra da je potrebno da što više srpskih kompanija bude na sajmu u Prištini i da se predstave na najbolji način i sklope što više poslova. Klub proizvođača Kosova pozvao je juče privrednike sa Kosova i Metohije da bojkotuju sajam "Priština 2018" zbog velikog broja kompanija iz Srbije koje imaju štandove na toj manifestaciji, prenosi Koha ditore.
Taj klub proizvođača je nezadovoljan što je, kako je navedeno, od 174 kompanije koje učestvuju na sajmu više od polovine iz Srbije, kao i da u proteklih 19 godina nijedna kosovska kompanija nije pozvana da učestvuje na nekom sajmu u Srbiji. Prvi put na tom sajmu predstaviće se potencijalnim partnerima sa kosovskog tržišta i iz drugih ekonomija regiona, sprske firme koje su članice PKS iz svih industrija: od prehrambene, preko metalske, mašinske i elektro, drvoprerađivačke, farmaceutske, hemijske, tekstilne, do građevinske, ali i iz sektora usluga - trgovine, IT i telekomunikacija.
Gotovo svi izlagači iz Srbije su mikro, mala i srednja preduzeća, a više od 50 ih je iz raznih prerađivačkih sektora. Nastup naših kompanija organizuje PKS u okviru saradnje sa Privrednom komorom Kosova, koja će za izlagače sajma upriličiti direktne B2B razgovore sa potencijalnim partnerima za trgovinu, zajedničke nastupe, ulaganja i druge poslovne aranžmane.
Na tom sajmu učestvuju ukupno 174 kompanije iz 14 zemalja, a među njima su Nemačka, Austrija, Slovenija, Hrvatska, Makedonija, Francuska, Turska, Mađarska i druge.
Svoju ponudu na sajmu privrede u Prištini predstaviće, osim proizvođača prehrambene robe - hrane i pića (od čajeva, začina, supa, preko smrznutih peciva i bureka, prerađenog i konzervisanog voća i povrća do vode, bezalkoholnih pića i voćnih rakija), ovoga puta najbrojnije firme koje proizvode najraznovrsnije metalne i elektrotehničke proizvode, mašine, uređaje i opremu.
Potencijalnim kupcima ove kompanije nude: pumpe, transformatore, destilacionu i opremu za energetsku efikasnost, bolničku instalacionu tehniku, senzorske slavine, tuševe za bazene i plaže, mašine za rudnike, kamenolome i građevinarstvo, konstrukcije od metala i kovanog gvožđa, vage, sita i filtere, žičane opruge i dušeke, kotlove za centralno grejanje, stubove za javno osvetljenje, mobilnu telefoniju i dalekovode, metalne proizvode od inoksa, solarne kolektore i sisteme, komunalna vozila...
Na prištinskom sajmu privrede predstaviće se i drvoprerađivači - proizvođači nameštaja, stolarije, ploča, furnira i podova, peleta, i tekstilne fabrike - čarapa, odeće i obuće za decu i odrasle i industrijskog tekstila. Među izlagačima su i proizvođači hemijske robe, kao što su sredstva za održavanje higijene ili dezinfekciju, zatim proizvoda i ambalaže od plastike i hartije, kozmetičkih i medicinskih preparata i sredstava...
Na štandu PKS izlažu građevinske i projektantske kompanije i industrija građevinskog materijala, firme koje se bave konsaltingom, inženjeringom i transferom tehnologija u konditorskoj i pekarskoj industriji, inženjerskim i tehničkim projektovanjem i savetovanjem, telekomunikacijama, računarskim programiranjem, grafičkim uslugama, edukacijom zaposlenih u obrazovanju i izradom veb aplikacija za potrebe obrazovnih ustanova.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Belencan: Pojačane kontrole saobraćaja do 22. decembra,test na alkohol i psihoaktivne supstance
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.