Da li kupovati ili prodavati evre pred Novu godinu? Na čemu više može da se zaradi?
Ulazimo u sezonu slava i novogodišnjih priprema za doček rodbine i gostiju iz zemlje i inostranstva, a treba i da platimo dugove kako bismo u Novu godinu ušli sa pozitivnim saldom na računu. Mnogi se pitaju da li da sad razmene evre koje imaju "u šteku" za ove vanredne troškove ili da to ne diraju i plaćaju dinarima jer bi im ti evri posle Nove godine mogli doneti i neku zaradu. Analitičari su veoma izričiti oko davanja ove vrste saveta, ali nisu se libili da sa nama podele svoje prognoze oko kretanja strane valute u narednom periodu.
Pamtićemo 25. avgust 2017! Dinar je danas najjači od početka godine
Ono u čemu se svi slažu, je da će dinar prestati da raste bar do kraja godne, ako ne i ceo januar.
- Aprecijacija dinara (rast dinara u odnosu na evro) koja se desila u Srbiji poslednjih meseci nije utemeljena na rastu izvoza, konkurentnosti u produktivnosti i otuda je dugoročno neodrživa. Ovo posebno što je Narodna banka reagovala relaksacijom monetarne politike, što bi u narednom periodu trebalo da da određene rezultate. Ako bi dinar nastavio da jača bez značajnijeg prirasta u produktivnosti, to bi negativno uticalo na privredni rast izvoznog sektora privrede i obaralo bi konkurentnost domaće privrede i na domaćem i na stranom tržištu. Otuda mislim da bi dalje jačanje dinara bilo štetno i ne očekujem da će se nastaviti u narednom periodu - kaže za "Telegraf" profesor Dejan Šoškić.
Efekti "proklizavanja dinara" postali su vidljivi još početkom novembra, kako kaže Saša Đogović, saradnik Instituta za tržišna istraživanja (IZIT-a).
- Zbog izmirivanja obaveza države prema kreditorima i uvoza energenata, već je nekako uspostavljen trend da pred kraj godine dođe do popuštanja domaće valute, ali neće biti drastične promene. Nije loše što dolazi do deprecijacije (slabljenja dinara) i u januaru - napominje Đogović.
Na prilive od dolazaka turista, ali i intervencije Narodne banke Srbije ako bude neophodno, računa profesor Zoran Grubišić sa Beogradske bankarske akademije. Kako kaže, guverner je uticao na jačanje dinara, a NBS je više kupovala devize zbog čega su povećane devizne rezerve.
- Kurs će biti stabilan jer je tako praksa pokazala. Ako i bude pritisaka na devizni kurs, NBS će intervenisati zbog čega su moguće samo minimalne oscilacije - predviđa Grubišić.
Iako nije želeo direktno da savetuje građane da li da kupuju ili prodaju evre rekao je:
- Neka svako proceni šta da radi. Ko ima sklonost ka riziku, neka kupi jedno, a ko hoće, drugo. Mada, mislim da na dinarima više može da se zaradi.
(Slađana Vasić - s.vasic@telegraf.rs)
Video: Tzv. kosovska policija upala u zgradu opštine Gračanica
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
ARCIBALD
Veliku vecinu stanovnistva ova tema ne dodiruje.Saveti koje daju gospoda u odelima i sa rukama bez zuljeva malo interesuje one kojima je 100 evra bogatstvo.Nije ovo Svedska ovo je Srbija.
Podelite komentar
Ja...
Ne vidim ni jednu drzavu kojoj je stetno da joj valuta pada,naprotiv...
Podelite komentar
Fuj
Od kojih para majke ti?!
Podelite komentar