Jedan od najbogatijih Rusa želi da investira u RTB Bor
"Ruska bakarna kompanija" želi strateško partnerstvo sa Srbijom i Borom, kako navode u pismu Rusi žele da investiraju u RTB Bor. Iz Jekaterinburga na adrese ministarstva rudarstva i privrede i RTB-a Bor stiglo je pismo zainteresovanosti za strateško partnerstvo.
Radni staž iz Rusije biće priznat svim Srbima koji su tamo radili
Pismo je uputio predsednik Upravnog odbora "Ruske bakarne kompanije" Igor Altuškin, trgovac metalima na globalnom nivou, inače 66. najbogatiji Rus na "Forbsovoj listi".
Namera im je da kroz strateško partnerstvo sa Vladom Srbije, investiraju u dalji razvoj rudnika, topionice i rafinerije RTB-a. Ne navodeći nikakve cifre, u pismu zainteresovanosti ističe se samo želja da "Rašn koper kompani" razvije saradnju sa Srbijom.
U očekivanju formalizovanja neke vrste partnerstva, pismo zainteresovanosti je ujedno i poziv za delegaciju zvaničnika Vlade Srbije i tehničke stručnjake iz RTB-a da posete proizvodne i građevinske sajtove u njihovom vlasništvu.
Ministar rudarstva Aleksandar Antić potvrdio je interesovanje ove ruske kompanije za saradnju sa Srbijom i "Borom".
- Namera im je da, kroz strateško partnerstvo sa Vladom Srbije, investiraju u dalji razvoj rudnika, topionice i rafinerije RTB-a Bor. Ne navodeći nikakve cifre, u pismu zainteresovanosti ističe se samo želja da „Rašn koper kompani“ razvije saradnju sa Srbijom. Očekuju formalizovanje neke vrste partnerstva, pa je pismo zainteresovanosti ujedno i poziv za delegaciju zvaničnika Vlade Srbije i tehničke stručnjake iz RTB-a da posete proizvodne i građevinske sajtove u njihovom vlasništvu, jer se, kako navode u pismu, raduju dobijanju predloga s naše strane vezano za dalje korake. Takođe, žele i da mi bolje razumemo ko su oni i kakav potencijal imaju kao strateški partner Republike Srbije – rekao je ministar Antić.
Inače, „Ruska bakarna kompanija“ je treći po veličini proizvođač bakra u Rusiji. Kompanija je u privatnom vlasništvu i finansiraju je najveće ruske i međunarodne banke. Poseduje i upravlja dvema topionicama i ima pet rudnika, a godišnje proizvodi 1,4 miliona tona koncentrata bakra.
"Rašn koper kompani" je trenutno u procesu izgradnje jednog od najvećih rudnika bakra u Evropi koji će, nakon uhodavanja 2019, godišnje prerađivati 28 miliona tona rude i koštaće 1,3 milijarde dolara. Poređenja radi, u RTB-u Bor se za godinu dana preradi oko 20 miliona tona rude bakra. Za devet meseci ove godine, "Ruska bakarna kompanija" je u nove rudnike investirala pola milijarde dolara.
Rusi, kako je istaknuto u pismu zainteresovanosti, pomno prate sve događaje u RTB-u Bor i to više od deset godina. Jer, ova kompanija je 2006. godine učestvovala na prvom tenderu za privatizaciju RTB-a Bor u partnerstvu sa "Amalko grupom". Od tada se sa velikim interesovanjem gleda na sve što se dešava u RTB-u Bor, a posebno se prati najnoviji program restrukturiranja koji je inicirala Vlada Srbije.
Blagoje Spaskovski: Povećava se proizvodnja
- Raduje me što interesovanje za RTB Bor raste. Raste jer se, pored veće cene bakra na svetskom tržištu, povećava i proizvodnja u RTB-u Bor, a svi potencijalni investitori to prate i znaju.
- RTB je stabilizovao poslovanje nakon požara u Fabrici sumporne kiseline, ali je činjenica da se bez kapitala, potrebnog za dalji razvoj rudarstva, rast proizvodnje i popunu topioničkih kapaciteta, kompanija ne može izdići na nivo kakav zaslužuje Srbija.
- Iako zainteresovana da poraste i učešće RTB-a Bor u bruto društvenom proizvodu, država nema novca da ulaže u otvaranje novih rudnika i povećanje proizvodnje, a nije ni praksa u svetu da ona ulaže u rudnike. Kapital možemo, zato, obezbediti samo promenom vlasničke strukture kompanije, pa se takva promena nameće kao neminovnost.
(Telegraf.rs)
Video: Poslednjeg vikenda uoči Nove godine Beograd je prazan
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.