Srbija polako prelazi na snagu vetra: U Čibuku niče 57 vetrenjača

 ≫ 
  • 7

Srbija ima obavezu da do 2020. godine iz vetra dobije 500 megavata godišnje, a pola od toga će se proizvoditi u vetroparku "Čibuk 1", kaže za "Novosti" Gaetano Masara, generalni direktor "Dženeral elektrika" za jugoistočnu Evropu.

SRBIJA JE DOBILA PRVI VETROPARK: Antić pustio u rad vetrenjače visoke 178 metara!

Kako je najavio, "Dženeral elektrik" će isporučiti i instalirati 57 vetroturbina ukupne snage od 158,4 megavata, koje treba da 113.000 domaćinstava snabdeju električnom energijom. Najavio je i izgradnju još jednog vetroparka u Srbiji.

Nad projektom većinsko vlasništvo ima kompanija iz Ujedinjenih Arapskih Emirata Masdar Clean Energy, dok je manjinski partner Continental Wind Partners. Oni su u ponedeljak na ceremoniji zatvorenoj za javnost, u prisustvu predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića u Beogradu potpisali ugovor o izgradnji vetrenjača u selu Mramorak, nedaleko od Pančeva.

Foto: pixabay.com

- Ovaj projekat će pozicionirati Srbiju kao ključnog igrača na tržištu ove vrste energije u celom regionu. "Čibuk" će biti najveći vetropark na Zapadnom Balkanu. "Dženeral elektrik" će ovaj projekat učiniti liderom na tržištu u Srbiji, jer će više od 50 odsto energije vetra generisati naša kompanija. Radimo sa drugim investitorima i na novim projektima, a uskoro će biti poznato i mesto izgradnje drugog velikog vetroparka. "Dženeral elektrik" će biti najbolji partner Srbije da bi postala samoodrživa u smislu energetske efikasnosti i da bi se cena proizvodnje struje smanjila. Trošak jeste ekonomski faktor za razvoj svake zemlje - smatra Masara.

Investicija vredi oko 300 miliona evra i u planu je da vetrenjače budu završene u drugoj polovini 2019. godine.

Foto: pixabay.com

- Na projektu će raditi 400 stručnjaka raznih profila, dok će kasnije na održavanju vetroparka biti angažovano 10-13 ljudi. Da bi mogle da se transportuju turbine, moraju da se prilagode infrastruktura i putevi, a kada ih napravimo, oni će ostati na korišćenje lokalnoj zajednici. Kada se sagradi vetropark, to će biti kompanija koja stvara prihod kroz prodaju struje, a podleže porezima koji će ići u lokalni budžet i moći će da se koristi da pomogne opštini da ulaže u socijalne usluge - priča direktor GE za Jugoistočnu Evropu.

Prema rečima Masare Srbiji 500 megavata nije dovoljno.

- Sledeći korak je da Vlada odobri novi regulatorni režim subvencionisanja investitora. Trenutno postoji subvencionisana tarifa koja je ustanovljena na tržištu, kako bi se investitori privukli da ulažu u obnovljive vrste energije. Imamo najave iz Vlade Srbije da će posle ispunjenja kvote od 500 megavata, biti promenjen model podsticaja - navodi Gaetano.

Daljinac

(Telegraf.rs / Novosti)

Video: Neko se baš potrudio da ukrasi ovaj automobil: Ovo je jelka na četiri točka

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • amerika

    17. oktobar 2017 | 17:09

    Nigde nije bolje uradjeno kao u americi, trebali su nasi jos davno da se na amere ugledaju...

  • Dejan

    17. oktobar 2017 | 15:48

    Treba svuda gde ima uslova u Nemacķoj je to odlicno uradjeno.

  • Stopsrac PN.

    17. oktobar 2017 | 21:43

    U Paraćinu treba vetrenjača ali i dodatnih držača da ih košava ne poruši koliko jako duva!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA