SRAMNO POSKUPLJENJE PELETA: Cene naglo skočile, rasprodato sve, a tona košta čak 255 evra!

 ≫ 
  • 7

Korišćenje peleta se smatra ekološki prihvatljivijim i jednostavnijim, ali onog trenutka kada su cene naglo skočile, sve njegove prednosti su pale u vodu. Zakon ponude i potražnje, ali i bezobrazluk alavih proizvođača i prodavaca  nametnuo je novu cenu popularnog energenta, izazvao sumnje u veštačku nestašicu na tržištu, a oni koji su vodili računa o zaštiti okoline i nisu hteli prljati ruke drvima i ugljem, sada imaju samo jedan cilj – da se ugreju ove zime, na bilo koji način.

Ako još niste kupili drva za zimu, u problemu ste: Sve je već rasprodato, a cena ovog ogreva porasla je do neba

Cene peleta su više od 255 evra po toni, proizvođači tvrde da su se fokusirali samo na domaće tržište, trgovci da nisu digli cene, a sve veći broj građana odlučuje da se vrati uglju i drvima, piše klix.ba.

Kompanija "Woodland" iz Drvara 15. septembra je prestala da izvozi pelet kako bi zadovoljila potrebe domaćih kupaca. Međutim, susreću se s nizom problema.

- Problem nam stvara što drugi peletari obećavaju ljudima pelet i umesto da ispoštuju dogovor, oni ga izvoze - kazali su nam iz kompanije "Woodland".

Situaciju su, tvrde, maksimalno iskoristili trgovci koji su kupili pelet po vansezonskim, nižim cenama, a prodaju ga po znatno višim.

Foto: pixabay.com, Telegraf

- Naručili su u julu i avgustu i plaćaju po cenama koje su tada bile aktuelne, a prodaju ga po 400-500 KM. Trgovci i sada traže pelet, ali se trudimo da ga prodajemo samo krajnjim kupcima koji imaju male peći. Takođe, susrećemo se i s visokim cenama sirovine, jer vlasnici pilana zbog visokih cena u trgovinama misle da i proizvođači prodaju pelet po visokim cenama. Kod nas je veleprodajna cena peleta 330 KM plus PDV - navodi iz ove kompanije.

Iz kompanije Hifa tvrde da nemaju zalihe peleta i da ga uvoze, a da je cena po kojoj ga prodaju formirana isključivo na principima tržišne ekonomije.

- Svi ozbiljniji trgovci peletom su prisiljeni da uvoze pelet kako bi ispoštovali potpisane ugovore i snabdeli svoje kupce. Smatramo da je takvo delovanje dovelo do jačanja ponude i zaustavljanja daljeg rasta cena peleta na bosanskom tržištu - tvrde iz kompanije Hifa.

Foto: pixabay.com

Oni navode da bilo koja firma pojedinačno ili udruženo ne može da napravi nestašicu peleta i da stvori veštačku krizu ovog energenta u BiH. Treba znati da je slična situacija i u susednim državama, kao i u Zapadnoj Evropi.

- Posrtanje pojedinih proizvođačkih giganta u EU je dovelo do problema na tamošnjem tržištu, uz neizbežne refleksije i na Balkan te se u zemljama regiona odvija sličan scenario kao u BiH. Dakle, moramo znati da peleta nema dovoljno ni u Hrvatskoj, Srbiji, Makedoniji i drugim zemljama - tvrde iz kompanije Hifa.

EKOLOŠKI PRIHVATLJIV PROIZVOD

- Verujem da je proizvodnja peleta ogromna prilika za BiH da razvije masovnu proizvodnju i osigura vlastitu metodu toplifikacije naših domova. Masovna proizvodnja peleta bi bila idealno rešenje za problem toplifikacije, kao i čišćenja mnogih degradiranih šuma. U tom smislu mislim da je potrebno da se resorna ministarstva zaduže za kreiranje plana i podsticaja prema proizvođačima peleta - navodi izvršni direktor Senigora.

Ipak, uprkos visokim cenama zaključuje da je pelet, kao ekološki prihvatljiv proizvod, i dalje jedan od ekonomičnijih proizvoda za zagrevanje domova, ako se uporedi s cenom električne energije ili gasa.

Daljinac

(Telegraf.rs)

Video: Potresne scene iz Zagreba, stotine sveća, molitve građana i neverica

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Kami

    9. oktobar 2017 | 23:25

    Ko ih tera da koriste pelet? Hoce gospoda da se ne isprlja, e pa to kosta. Drva su zakon!

  • sinisa

    9. oktobar 2017 | 19:24

    Tako je naq pocetku bilo i sa prirodnim gasom,jeftino, dok narod grdne pare nije dao za prikljucak a kasnije gas do bezsvesti poskupeo tako i sada sa peletom ,mnogi preradili kotlove ili kupili skupe a pelet poskupeo.

  • stvarno?

    28. oktobar 2017 | 19:40

    Metar drva 40 evra bash me zanima kako ce 1 tona peleta da zameni 6 metra drva. Od bukovine mozesh i da roshtiljash, prase da pechesh i da se skoro cele zime grejesh. Sa 1om tonom peleta ne mozesh nishta. Drvo ima masu dok pelet je otpad pomeshan sa lepkom. Ali ko voli nek izvoli. P.S i pored toga shto nas 90% dolazi sa sela na silu se trudimo da zaboravimo vekovna iskustva nashih starih.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA