Za 2 sata rada TA peći danju - račun skače na 70.000 dinara

 
  • 6

Za grejanje prosečno izolovanog stambenog prostora od 60 kvadratnih metara na 20 stepeni, u toku 16 sati dnevno u celom stanu, 180 dana u grejnoj sezoni, potrebna je energija od oko 9.000 kWh

Najniže troškove energije za grejanje stambenog prostora u predstojećoj grejnoj sezoni imaće domaćinstva koja se greju na drvo, saopštava Agencija za energetiku. Slede prirodni gas, ugalj, skuplje ogrevno drvo, pelet, struja - TE peć, grejna tela na struju i kotlovi na struju za etažno grejanje i propan butan gas.

Paprena cena grejanja ove zime: Drva skuplja nego ikad

Za grejanje prosečno izolovanog stambenog prostora od 60 kvadratnih metara na 20 stepeni, u toku 16 sati dnevno u celom stanu, 180 dana u grejnoj sezoni, potrebna je energija od oko 9.000 kWh.

Treba imati u vidu da je 150 kWh/m2 prosečna procenjena potrošnja u Srbiji.

- Najniže troškove energije za grejanje, za navedene uslove, u grejnoj sezoni 2017/2018. (prema cenama iz oktobra 2017) imaće domaćinstva koja se greju na drvo u područjima Srbije u kojima se ono može nabaviti po nižim cenama (na primer 4.500 dinara po metru kubnom) i ukoliko imaju novije peći čija je efikasnost veća, npr. 65 odsto. U tom slučaju im je za nabavku goriva potrebna 37.000 dinara za sezonu - navode iz Agencije za energetiku.

Agencija navodi da je povoljno grejanje i na prirodni gas - 42.000, čija je dodatna prednost i komfor koji pruža.

Nešto viši su troškovi grejanja na ugalj, 47.000 do 50.000 dinara.

Foto: Pixabay

Veće troškove, oko 60.000 dinara, imaće domaćinstva koja koriste skuplje ogrevno drvo, čija je cena 6.200 dinara po metru kubnom i imaju peći niže efikasnosti, kao i gradjani koji se greju na pelet, čiji su godišnji troškovi oko 66.000, ako se sagoreva u efikasnijim pećima konstruisanim za ovo gorivo.

Domaćinstva koja koriste termoakumulacione peći imaće troškove energije od 48.000 dinara, ali samo ukoliko se isključivo koristi jeftinija noćna električna energija.

Dopunjavanje peći korišćenjem skuplje električne energije samo tokom dva sata dnevno, uvećava troškove za čak 44 odsto, na oko 69.000 dinara, što je skuplje od većine alternativnih goriva.

Najveće troškove energije za grejanje imaće domaćinstva koja koriste električnu energiju direktno u grejnim telima i kotlovima za etažno grejanje i propan butan gas. Za nabavku energenata ili energije ona moraju izdvojiti po 128.000 dinara.

Daljinac

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Ne znam ko je ubio Đinđića, ali znam ko sigurno nije: Veruović iskreno o atentatu i seriji "Sablja"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Vesna

    2. oktobar 2017 | 18:14

    Zašto,kod svih ovih analiza nikad ne pomunjete,niti navodite, cenu daljinskog,centralnog grejanja,pa da vidimo koliko se ono zaista isplati.

  • xxx

    2. oktobar 2017 | 18:45

    Grejte vi dragi moji kako treba narocito u unutrasnjosti, pa se niko za struju nece buniti! Ovako sramota, em se mrznemo em struju placamo!!!!

  • Žeks

    2. oktobar 2017 | 16:32

    Pa,da li je normalno da u ovom veku u stanovima lozimo peci na drva!?Ajde drzavo daj neku alternativu.Da bar u gradovima gde je to izvodljivo izadjete u susret potrosacima,smanjite namete za prikljucke gasa,uradite toplovode iz gradskih toplana itd itd..Kad posecemo svu sumu na sta cemo se onda grejati!?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA