Ovo su jedini poslovi koje u Srbiji možete da radite od kuće i zaradite do 3.000 evra mesečno, LEGALNO

   ≫   
Čitanje: oko 7 min.
  • 3

Rad od kuće po sistemu "sam svoj gazda" je možda najprivlačniji posao. Ne plaćate zakup prostorija, nemate šefa nad glavom, svoje radno vreme slobodno organizujete, ali i sav rizik potencijalnog neuspeha sami snosite.

Možete pretraživati popularne oglase za posao u Nišu, Beogradu ili drugim gradovima kako biste razumeli šta je trenutno traženo.

Ako pripadate nekoj od ovih grupa ljudi, vi ne smete da radite noću, niti prekovremeno!

Ponuda poslova bogata, lista široka, a interesovanje NIKAD MANJE!

Srbi se otimaju za posao u ovoj evropskoj zemlji: Jedna od najmanjih po površini, ali sa ubedljivo najvećim platama

"Kućna radinost" su poslovi za koji nisu potrebni posebni uslovi za rad koje zakon reguliše. Tu spadaju frizerske, maserske usluge, krojački poslovi, pravljenje nakita, ali i poslovi dizajna, prevodilaca, blogera, programera... Odnosno, ono za šta nije potreban neki poseban uslov, niti je definisano nekim posebnim zakonima i propisima.

- Sve delatnosti koje se obavljaju od kuće ili u svom stanu mogu da se registruju i da posao bude legalan - kaže Milorad Krstić, samostalni računovođa iz preduzeća "Knjigovodstveni servis". Procedura je jednostavna. Prvi korak je odlazak u Agenciju za privredne registre i podnošenje zahteva registraciju u kom se navodi gde je mesto obavljanja delatnosti (stan ili kuća).

- Prilikom registracije može da se navede da prodaja proizvoda bude internetom i brzom poštom. Za neke delatnosti koje moraju da imaju kasu u tom slučaju to ne moraju, ako isporuku i naplatu čine primera radi pouzećem. Čim se registruje radnja otvara se žiro račun devizni i dinarski preko kojeg se obavljaju uplate. Tad vlasnik ima obavezu ili samostalno da vodi knjige ili da bude paušalno oporeziv - objašnjava Milorad Krstić.

U početku, svi uglavnom ispituju tržište. Ali ako uspete da dođete do 50.000 dinara zarade, a 100.000 dinara je odlična suma za početak, imate uslove da registrujete firmu, dajete sebi platu i plaćate doprinose za penzijsko i invalildsko osiguranje, kao i zdravstvenu zaštitu. Za minimalnu platu od 24.000 dinara za dažbine će te izdvojiti oko 15.000 dinara, a ostaće vam novac i da platite troškove.

Foto: pixabay.com

Pravljenje nakita

Sa diplomom menadžera u turizmu, darom za umetnost i bez posla, Mirjana Kešanski (31) hrabro je rešila da sama sebe zaposli. Od hobija do posla, evo već dve godine zajedno sa sestrom pravi nakit "Melian" koji je kombinacija polimerne gline i kristala i zarađuje.

- Počele smo slučajno ne znajući da li će ono što napravimo od nakita ikome da se svidi. Ali hobi je vrlo brzo prerastao u posao, koji se razgranao kada smo počele da pravimo nakit za festivale fantastike, japanizam... Na stranom specijalizovanom sajtu za prodaju rukotvorina počele smo i da objavljujemo slike svojih radova, i kupci su krenuli da se javljaju i poručuju nakit - priča Mirjana.

Kupce imaju iz celog sveta, bukvalno. Od SAD, Kine, Francuske do Australije. Kupljeni nakit plaćaju preko Pej pala. Iz njenog iskustva online prodaje, osim rada na samom nakitu, koji traži angažovanje, mora dosta da se radi i na reklamama na društvenim mrežama, kako bi se doprelo do što većeg broja potencijalnih kupaca. Ovaj posao, kako kaže omogućava im da zarade i više od prosečne plate i pri tom da rade ono što najviše vole i da budu zadovoljne, prenosi Blic.

Foto: pixabay.com

Frizer, manikir, maser

Dragana M. (44 godine) iz Niša zatvorila je pre dve godine svoj salon i preselila ga u stan. Razlog je dete školarac, pa nije mogla da bude stalno u radnji, a nije uspela da nađe odgovarajućeg radnika.

- Posao uklapam sa školom i obavezama sina i u skladu sa tim zakazujem mušterijama, koje imam odranije i ostali su mi verni. Jednu sobu sam prilagodila, stavila ogledalo i stolicu, opremu imam od ranije, kosu mušterije peru u kupatilu. Bukvalno sve usluge mogu da radim od kuće od šišanja, feniranja, farbanja, pramenova i svečanih frizura. Cenu sam neznatno snizila za desetak posto, a posla ima - priča Dragana, koja uz frizerske usluge obavlja i usluge manikira, za šta kako kaže itekako ima interesovanja.

U zavisnosti od grada kreću se i zarade, koje su recimo za feniranje od 300 pa do 700 dinara za srednju dužinu kose. Svečane frizure koštaju od 800 pa i do nekoliko hiljada. Farbanje u kućnoj režiji je od 800 do hiljadu i po dinara. Šišanje od 300 pa na više. Kod kuće sve više i maseri nude usluge. Cene se kreću od 1.000 pa i do 2.000 dinara po satu masaže.

Foto: pixabay.com

Rad za računarom

Dobar računar, sto i stolica, i eto radnog mesta na dva kvadrata. Na njemu širok dijapazon onog čime možete da se bavite, pod uslovom da ste kvalifikovani za te ipak stručne poslove koji traže i specijalizovana znanja i veštine. Programer, veb dizajner, prevodilac, novinar, bloger... samo su neka od njih. Dobra zarada je grafičkih dizajnera, kao i programera.

Do posla grafički dizajneri dolaze preko specijalizovanih sajtova, koji predstavljaju tržište radne snage. Zarada je u zavisnosti od posla, može da bude po satu, a može i po projektu. U prvom slučaju sat iznosi od 30 dolara pa i do 100, a kolika će cena biti postignuta zavisi prevashodno od iskustva.

- U ovom poslu ne morate da budete individualac, već možete i da se udružite. Početnici takođe mogu preko specijalizovanih sajtova da konkurišu, s tim da pošto je konkurencija jaka ne znači da ćete obavljeni posao i naplatiti. Posao grafičkog dizajnera je zanimljiv možete od kuće raditi od rešenja za postere, knjige, do kataloga, brošura... - priča Aleksandra Vesić (33) iz Kragujevca. Odlična zarada je i programera. Nemanja D. (34) iz Zrenjanina još je u srednjoj školi osnovao firmu, a danas je suvlasnik jednog poznatog sajta.

- Početna plata programera iznosi između 450 i 600 evra, dok oni iskusniji primaju platu i do 3.000 evra. Moja zarada varira iz meseca u mesec, ali sa njom mogu pristojno da živim, da platim stan, troškove, svakodnevne potrepštine, odmor i slično - objašnjava ovaj programer iz Zrenjanina.

Foto: PIxabay

Bloger

Kada odete na blog Nada FITT, tamo vas dočeka niz preporuka o fitnesu, i ona, Nada Piliškić, ličnim primerom pokazuje da njene preporuke daju rezultate.

- Ideja da napravim blog se javila 2014. godine kada sam se vratila iz inostranstva. Vrativši se u Srbiju, stalno sam razmišljalja šta je to što mogu da radim, a da ne budem fizički vezana za posao? Šta je to što bi bio jedintsveni spoj interneta, biznisa i fitnesa? Kako da samu sebe zaposlim i kako da sama sebi budem gazda? Blog je bio rešenje - priča Nada koja se nije nimalo dvoumila oko teme bloga budući da je po profesiji fitnes instruktorka.

Pre nego što je pokrenula blog, Nada je šest meseci intezivno izučavala vođenje bloga, kreiranje, rad, održavanje, a zatim se posvetila izučavanju fitnesa i zdrave hrane. I danas neprestano uči. Njeno radno vreme je od devet sati do odlaska na spavanje. A kako organizuje svoj radni dan, da li od bloga može da se zaradi, važnost društvenih mreža, njenu i priču još dve blogerke možete da pročitate ovde.

Foto: Tanjug/AP

Novinar, prevodilac, podučavanje preko "skajpa"

U zavisnosti za koga piše, zarade za novinske tekstove su raznolike. Uglavnom da bi napisali dobar tekst potrebno je više sati. Takođe neophodna je i priprema za temu, koja u proseku iznosi dva do tri sata.

- Sve ukupno za angažovanje od pet-šest sati, možete da računate zaradu po tekstu od 4.000 pa i do 10.000 dinara. Naravno, plaćeniji su tekstovi ako se objavljuju kod stranaca, a mnogostruko više možete da očekujete zaradu od istraživanja, ali je za to potrebno i da konkurišete i dobijete projekat, a za šta je neophodan i višemesečni rad - priča Vesna Lukić (36), novinar iz Sombora.

- Od vrste teksta zavisi i zarada prevodilaca - Cene se kreću u zavisnosti da li je tekst uobičajen ili sudski, sa overom, na primer. U prvom slučaju tarifa je od tri do pet evra po strani, dok u drugom od osam evra pa na više - kaže Maja Đorđević (54) iz Beograda.

Sve popularnije je i držanje časova preko "skajpa". Cene variraju od 1.000 do 2.000 dinara po dvočasu. Ali i dalje primat drže podučavanja kod kuće.

Foto-Ilustracija: Profimedia

Čuvanje dece u stanu

Ukoliko imate stan ili kuću u kojoj jednu sobu možete da posvetite deci za spavanje i igranje, sposobni ste, odgovorni, pažljivi i uredni, imate barem zavšenu srednju školu, umete da pružite prijateljstvo i ljubav, a u stanu se ne puši, kandidat ste za posao čuvanja nekoliko mališana do tri godine starosti, u stanu.

Postoje specijalizovane organizacije koje nude ovu vrstu posla, gde se zarada kreće od 24.000 do 48.000 dinara, u zavisnosti od broja dece.

Daljinac

(Telegraf.rs)

Video: Srbijavoz preporučuje putnicima da karte kupuju putem mobilne aplikacije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • DARKO 100%

    26. septembar 2017 | 20:32

    Najbolje se zaradi u politici 😉

  • Rj38

    26. septembar 2017 | 21:12

    A porez na talenat????

  • renata

    27. septembar 2017 | 10:13

    Takodje oblast animacije i dizajna. Tu je 3d i 2d animacija, 3d modelovanje za reklame, crtane filmove, industrijski dizajn, arhitektonski dizajn, ilustracija i puno toga sto se moze raditi a i nauciti na internetu.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA