Ratovi će se voditi zbog RIBE
Kineski ribari često ilegalno ulaze u ribolovne vode drugih zemalja
Istorija beleži mnoge ratove zbog prirodnih resursa, bilo da se radi o šećeru, začinima, mineralima, opijumu, a sada je na red došla i riba. Poslednjih decenija došlo je do pada polovine globalnih zaliha ribe u morima i okeanima, što predstavlja sve veću i egzistencijalnu pretnju za oko milijardu ljudi, koji se širom sveta oslanjaju na morske plodove, kao svoj primarni izvor proteina.
Nijedna druga zemlja nije zabrinuta zbog praznih okeana koliko Kina, čiji stanovnici jedu dvostruko više ribe od globalnog proseka.
Peking je, takođe, najveći svetski izvoznik ribe i ima 14 miliona ribara u sektoru, koji ostvaruju prihode od milijarde dolara godišnje, navodi Washington Post.
Kineska vlada godišnje daje stotine miliona dolara za subvencionisanje ribarskih flota na dalekim vodama. Međutim, njihovi ribari često ilegalno ulaze u ribolovne vode drugih zemalja, a prenosi agroklub.rs.
"Napadnute" zemlje itekako reaguju. Tako su u Indoneziji proterali stotine kineskih plovila, koji ilegalno love u njihovim vodama.
Argentina je prošle godine potopila jedan kineski brod u svojim vodama, Južna Afrika se sukobljava s Pekingom, a nedavno je Ekvador pozvao kineskog ambasadora da osudi kinesko ribarstvo u ekvadorskoj pomorskoj teritoriji, nakon što su ilegalcima zaplenili 3.000 tona nezakonito ulovljene ribe.
SAD bi mogle biti sledeće, jer kineski brodovi sve više prilaze i nijhovim vodama, pa se američka mornarica priprema za povećanje svoje uloge.
Osim ovoga problema, dolazi i do transnacionalnih zločina, gde su ribari često uključeni u krijumčarenje oružja ili droge.
(Telegraf.rs)
Video: Vučić: Vozom Beograd - Budimpešta od marta 2026. godine za 2 45 minuta
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
čarls bronson
Odavno se vode bitke zbog riba . Doduše dvomogih .
Podelite komentar
Milan
Jos od Jelene Trojanske se bitke vode zbog ribe....
Podelite komentar
Jelka
Bilo bi korisno, da i mi jedemo vise ribe. Ispred ribarnica su redovi samo kada su postovi, inace se riba u proseku jede premalo. Nas nsrod najvise voli prasetinu, ako ima para, naravno
Podelite komentar