Za jedan Big Mek u Americi, u Srbiji možete kupiti dva: Evo kakve su cene u ostalim zemljama
Mek Donalds je svetska kompanija koja širom sveta ima svoje poslovnice, preciznije u 121 zemlji možete kupiti Mek hranu.
Čuvena dva zemunska restorana ponovo traže kupce
Pojeo 20 bigmekova za 50 minuta (VIDEO)
Svaka država ima svoje običaje i kulturu, ali je Mek priznat i poznat. Stavke menija se razlikuju od zemlje do zemlje, ali Big Mek je dostupan svugde.
Radi lakšeg poređenja koliko košta Big Mek širom planete, sve cene su pretvorene u dolar. Big Mek indeks, način za utvrđivanje kupovne moći i jačine valuta širom sveta, zasniva se na prikupljanju komparativnih podataka o cenama Big mekova.
Evo jednog primera kako to funkcioniše: Ako je u januaru 2016. prosečna cena Big Meka u SAD bila 4,62 dolara a u Kini 2,74 dolara, onda je kineska valuta potcenjena za 41 odsto.
Trenutna cena Big Meka u Americi iznosi 5,04 dolara, dok je najskuplji Mek na svetu u Švajcarskoj 6,59 dolara, što je čak 1,5 dolar više nego u odnosu na SAD.
U Norveškoj za jedan Big Mek trebate izdvojiti 5,51 dolar, sto je skoro za pola dolara više nego u Americi.
U Brazilu košta 4,78 dolara, u Kanadi 4,60, dok je u Australiji 4,30 dolara jedan Big Mek. U Australiji sami možete kreirati svoje hamburgere i birati željeni sadržaj sendviča.
Na Novom Zelandu košta 4,22 dolara, ali na ovom ostrvu teško da ćete čuti reč Mek Donalds, svima je ovaj lanac brze hrane poznat kao Maka’s. U Velikoj Britaniji Big Mek je jeftiniji za1,10 dolar u odnosu na SAD i košta 3, 94 dolara.
U Južnoj Koreji na čak 400 lokacija možete kupiti Big Mek po ceni 3,86 dolara, a postoji mogućnost i dostave. U Pakistanu za 3,58 dolara možete na 40 mesta kupiti Big Mek, ali je ipak najpopularnija pita Mek Arabia, slična pilećem sendviču.
U Japanu košta 3,47, u Kini 2,79, a u Egiptu 2,59 dolara. U Hong Kongu je upola jeftiniji nego u SAD i košta 2,48 dolara, a osim pomfrita u ponudi imaju i "klinove" krompira.
I Indiji možete kupiti dva Meka po ceni jednog u SAD, što bi otprilike iznosilo 2,41 dolar. U Indiji je veoma popularan i Mek spajs paner sendvič. Paner je mlečni proizvod poput sira i kiselog mleka.
U Meksiku Big Mek možete kupiti za 2,37, u Indoneziji za 2,36, u Južnoj Africi za 2,10 i Rusiji za 2, 05 dolara. U Maleziji Big Mek možete dobiti za 1,99 dolar.Dok je najjeftiniji u Ukrajini 1,57 dolar, što je tri puta jeftiniji nego u Americi.
Tako cena Big Meka u Srbiji, kad se preračuna u dolar iznosi 2,58 dolara, u Hrvatskoj je 2,55 što je duplo jeftinije u odnosu na Ameriku, gde ovaj sendvič košta 5,01 dolara.
Srbija s cenom prednjači u odnosu na brojne zemlje među kojima su Rusija, Indija i Hongkong, pa i Hrvatska, ali kaska za visoko razvijenim zemljama poput Kanade, Australije Japana i mnogim drugim zemljama.
Istovremeno, lista Big Mek na osnovu toga koliko je dolara potrebno izdvojiti da bi se u lokalnom Mek Donaldsu kupio pomenuti sendvič pokazuje trenutnu potcenjenost ili precenjenost lokalne valute, kao i nivo cena u toj zemlji.
Dinar je za oko 50 odsto potcenjen u odnosu na dolar, dok se u vrhu liste nalaze švajcarski franak, koji je najprecenjenija valuta. Evro je potcenjen za 19 odsto, a japanski jen za 37 odsto.
Zvučaće vam neverovatno, ali Mek Donalds restorani u Srbiji nosioci su više svetskih rekorda. Restoran "Slavija" je svetski rekorder za 1989. godinu sa 2.046.014 usluženih gostiju.
Restoran "Bezistan" je prvi Mek Donalds na svetu koji je u jednoj godini, 1990. godine uslužio više od 3 miliona gostiju, tačnije 3.585.554. On drži i svetski rekord sa 16.823 uslužena gosta u jednom danu – 12. marta 1991. godine. Te, 1991. godine, u Bezistanu je usluženo 2.816.206 gostiju.
U restoranu "Apolo" je u decembru 1998. godine proslavljeno 346 rodendana, što je svetski rekord.
Ne kaže se džaba kod nas Mek je Mek.
(Telegraf.rs)
Video: Srbijavoz preporučuje putnicima da karte kupuju putem mobilne aplikacije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
čarls bronson
Ispitajte koliko po Svetu košta dimljena svinjska vešalica sa ljutim pečenim belolučenim papričicama ili naša kafanska pljeskavica sa blago izgorelim lukom koji viri iz nje. Mc hamburger je za mene kao đon od lošijih cipela i treba ga izbegavati u širokom luku.
Podelite komentar
Djora
A koja je razlika u platama i penzijama
Podelite komentar
QoP
Sa 1 platom u americi mozete ziveti 2 meseca.. Sa 2 plate u srbiji ne moze ni 1 mesec
Podelite komentar