Borba za opstanak srpskog sela na delu: Krkobabić u akciji, prve dve zadruge danas dobile 12 miliona dinara za proizvodnju lekovitog bilja i meda (FOTO)

  • 3

Ministar bez portfelja zadužen za regionalni razvoj Milan Krkobabić, potpisao je danas u Palati Srbije ugovore sa prve dve novoosnovane poljoprivredn zadruge sa juga zemlje, u okviru projekta vlade za oživljavanje zadrugarstva "500 zadruga u 500 sela".

VAŽAN DAN ZA SRPSKU POLJOPRIVREDU: Promovisana prva praktična škola zadrugarstva

Maline se traže, ali ovo voće donosi najviše novca: Zarada i do 30.000 evra

Potpis na ugovore stavili su i predsednik Opštine Gadžin Han Saša Ðorđević, direktor Poljoprivredne zadruge "Zaplanjski zasad" iz Gadžinog Hana Zoran Ilić, zamenik predsednika Opštine Merošina Jovica Milovanović i direktorka "Pčelarske zadruge Vee Cooper Devča" Aleksandra Petrović.

- Nastavićemo da osnivamo zadruge, a drugima ćemo ostaviti da ih broje. Umoriće se od brojanja koliko ćemo novih zadruga osnovati - istakao je Krkobabić.

Foto: Tanjug/Tanja Valič

Poljoprivrednoj zadruzi "Zaplanjski zasad" iz Gadžinog Hana dodeljeno je 5,9 miliona dinara za proizvodnju, preradu, pakovanje i plasman lekovitog bilja, dok će Pčelarska zadruga "Vee Cooper Devča" dobiti 6,24 miliona dinara za formiranje pčelinjaka.

- Za mesec dana ćemo posetiti ove zadruge i na licu mesta videti kako se troše pare i kako te zadruge funkcionišu - najavio je Krkobabić i dodao da ove zadruge imaju desetak zadrugara i isto toliko kooperanata.

On je istakao da dnevno njegovo ministarstvo dobija dva do tri zahteva za osnivanje novih zadruga, te rekao da je brojka od 500 zadruga koliko se planira da bude formirano u naredne 2,5 godine, realna i ostvariva.

Foto: Tanjug/Tanja Valič

- Danas počinjemo suštinski pravi dijalog za spas srpskog sela. Hoćemo da mladi ostanu na selu i tamo vide svoju budućnost - rekao je ministar.

Predsednik odbora za selo srpske Akademije nauka i umetnosti Dragan Šoškić, istakao je da je želja te institucije i celog projekta osnivanja zadruga, da se slavi srpsko selo u Srbiji i da se ono održi i živi.

- Želimo da svaki proizvođač u okviru zadruge bude robni proizvođač čiji će proizvodi biti prepoznatljivi na tržištu - rekao je akademik Šoškić.

Foto: Tanjug/Tanja Valič

Prvi zadrugari koji su dobili sredstva, zahvalili su se vladi i izrazili nadu da će projektom "500 zadruga u 500 sela" biti zaustavljena migracija mladih iz sela u Srbiji.

Podsetimo, prva dva ugovora potpisana su četiri meseca nakon što je pokrenut projekta oživljavanja sela kroz zadrugarstvo.

Od 4.700 sela u Srbiji čak 1.200 njih polako nestaje, a da bi se to sprečilo, plan države je da novooformiranim zadrugama dodeli bespovratna sredstva u iznosu od 50.000 evra, a onima koje već rade do 100.000 evra.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • TRN

    11. avgust 2017 | 16:36

    Kada država bude gradila sela biće OK. Do sada su bacane pare u gradove.

  • ATIMUS

    13. avgust 2017 | 07:50

    Tebi je stalo za opstanak srpskog sela ko lanski sneg ....bitno je da se nesto prica zamajava

  • Пацифиста

    11. avgust 2017 | 15:48

    Све је то узалудно у држави у којој нико не одговара за проневеру и нерад ...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA